Poznaj sposoby na większe odszkodowanie z OC sprawcy

Dzięki naszym poradom masz szansę na wyższe odszkodowanie z polisy sprawcy wypadku

jak otrzymać wyższe odszkodowanie Czy wiesz, że dzięki kilku prostym zabiegom możesz otrzymać większe odszkodowanie z polisy OC za uszkodzony pojazd? Wielu poszkodowanych nie ma takiej wiedzy i przystępują do oględzin bez odpowiedniego przygotowania. Poniżej zaprezentujemy metody, które mogą mieć wpływ na wysokość odszkodowania za wypadek samochodowy, jakie zostanie Ci przyznane.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem?

Jak uzyskać większe odszkodowanie?

Na wstępie należy sobie jasno powiedzieć, że zabiegać o wysokie odszkodowanie należy na każdym etapie procesu likwidacji szkody. Nawet jeszcze przed jego rozpoczęciem. Co prawda zakłady ubezpieczeń dają ograniczony czas na zgłoszenie szkody. Warto go odpowiednio wykorzystać i przygotować się na wizytę rzeczoznawcy, aby nasze odszkodowanie było dla nas korzystne.

Jak przygotować się do wizyty rzeczoznawcy zakładu ubezpieczeń?

Nasze starania o uzyskanie jak najwyższego odszkodowania rozpoczynamy jeszcze przed spotkaniem z pracownikiem ubezpieczyciela sprawcy. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie uszkodzonego pojazdu do oględzin przez rzeczoznawcę.

Przygotuj samochód do oględzin

Na tym etapie należy postarać się, aby nasze auto ( nawet uszkodzone ) wyglądało jak najlepiej. To wpłynie na jego wycenę wartości rynkowej, a w końcowym rozrachunku na wysokość Twojego odszkodowania. Przed wizytą pracownika firmy ubezpieczeniowej należy dokładnie umyć i odkurzyć uszkodzony pojazd oraz usunąć drobne defekty auta ( rysy na karoserii, ogniska rdzy, uszkodzenia tapicerki ). Pamiętajmy, aby nasze poprawki dotyczyły tylko wad niemających związku ze szkodą. Takie działania sprawią, że nasz samochód będzie wyglądał na zadbany i dobrze utrzymany.

Podnieś wartość swojego auta

Jeżeli w Twoim samochodzie opony nie są w najlepszej kondycji, warto do oględzin założyć ogumienie w lepszym stanie. Ponadto załóż estetyczne pokrowce na fotele, nowe wycieraczki pod nogi. Warto wyczyścić też skórzaną tapicerkę z użyciem środka do konserwacji, czy umieścić we wnętrzu pojazdu zapach samochodowy.

Jakie działania podjąć podczas likwidacji szkody?

Kolejne kroki mające na celu uzyskanie większego odszkodowania z OC sprawcy, należy podjąć także na etapie szacowania szkody. Tutaj masz następujące możliwości:

Nie zgadzaj się na zastosowanie tzw. zamienników

Zdecydowanie zaznacz, że nie wyrażasz zgody na zastosowanie części nieoryginalnych do naprawy Twojego auta. Powiedz rzeczoznawcy, że uszkodzone podzespoły są oryginalne i takie też powinny być użyte podczas przywrócenia samochodu do stanu sprzed szkody. Jeżeli serwisujesz swój pojazd w ASO, przedstaw wpisy w książce serwisowej. Jeśli posiadasz rachunki lub faktury na ostatnio wymieniane części i są one oryginalne, pokaż je rzeczoznawcy. Pamiętaj, zastosowanie części nieoryginalnych w kalkulacji kosztów naprawy pojazdu ma bardzo duży wpływ na wysokość odszkodowania.

Przedstaw umowę kupna-sprzedaży pojazdu

Towarzystwa ubezpieczeniowe dość często zaniżają wycenę wartości rynkowej pojazdu, co może prowadzić do orzeczenia szkody całkowitej. Jeżeli stosunkowo niedawno zakupiłeś swoje auto, przedstaw umowę kupna-sprzedaży, tak aby ubezpieczyciel miał problem z zaniżeniem jego wartości rynkowej. Jeśli dokonywałeś większych ulepszeń w swoim pojeździe ( hak holowniczy, instalacja gazowa, drogie felgi aluminiowe ), poinformuj o tym ubezpieczyciela i pokaż rachunki potwierdzające koszty poniesione w związku z doposażeniem samochodu.

Domagaj się odszkodowania za inne uszkodzone przedmioty

W wyniku wypadku uszkodzeniu uległe przedmioty znajdujące się we wnętrzu samochodu? Zgłoś to ubezpieczycielowi. Koszty naprawy lub zakupu uszkodzonego laptopa, telefonu czy fotelika dla dzieci mogą znacząco podnieść wysokość odszkodowania.

Co możesz zrobić po otrzymaniu decyzji o wypłacie odszkodowania?

Podjąłeś wcześniej opisane działania, a mimo to ubezpieczyciel i tak zaniżył odszkodowanie? Nie warto się poddawać, ponieważ pierwsza wycena szkody nie jest ostateczna. Masz prawo się z nią nie zgadzać i walczyć o rzetelne oszacowanie strat. Co możesz zrobić już po wypłacie, aby odszkodowanie pokryło koszty poniesionych strat?

Skorzystaj z bezgotówkowej likwidacji szkody

Nawet po otrzymaniu decyzji o wypłacie odszkodowania, nadal możesz zdecydować o zmianie formy likwidacji szkody. Rozwiązanie bezgotówkowe to wygodna opcja, ponieważ sprowadza się do podpisania umowy z wybranym przez nas zakładem blacharskim. Samochód trafi do warsztatu, który już samodzielnie rozliczy się z zakładem ubezpieczeń. Problemy mogą pojawić się podczas wypłaty odszkodowania z AC. Szczególnie kiedy zawarliśmy polisę, która uwzględnia np. amortyzację części, udział własny. Może się okazać, że kwota odszkodowania nie pokryje kosztów naprawy, nawet w formie bezgotówkowej.

Dokonaj naprawy na własnym zakresie i domagaj się zwrotu kosztów

Kolejną możliwością, jaką ma poszkodowany to naprawa pojazdu na własną rękę i dostarczenie rachunków z warsztatu do firmy ubezpieczeniowej. Teoretycznie ubezpieczyciel powinien uwzględnić przedstawione koszty i dopłacić różnicę między wcześniej przyznaną kwotą a faktycznymi udokumentowanymi kosztami. W praktyce zdarza się, że zakład ubezpieczeń stara się podważyć poniesione koszty. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy odwrócić kolejność. Najpierw udaj się do wybranego warsztatu, poproś o sporządzenie kosztorysu naprawy auta i wyślij go do akceptacji ubezpieczyciela.

Odwołaj się od decyzji ubezpieczyciela

Znaczna część kierowców wybiera gotówkową formę likwidacji szkody. Pierwszym krokiem w drodze do uzyskania wyższego odszkodowania jest złożenie odwołania od decyzji zakładu ubezpieczeń. Na odwołanie masz 3 lata od decyzji firmy ubezpieczeniowej. W piśmie tym należy wskazać, jaką powinna być naszym zdaniem kwota odszkodowania. Należy wskazać, co zostało nierzetelnie oszacowane i jakie są faktyczne stawki za robociznę oraz części zamienne. Zapewne większość z was nie jest w stanie określić tych kwot. Dlatego warto już do pierwszego pisma reklamacyjnego dołączyć opinię niezależnego rzeczoznawcy. Pomoc profesjonalisty może się okazać niezbędna w walce o zwrot kosztów naprawy samochodu.

Skieruj sprawę do sądu

Kiedy wszystkie polubowne metody negocjacji z ubezpieczycielem nie przyniosą rezultatu, pozostaje skierowanie sprawy do sądu.

Skorzystaj z dopłaty do odszkodowania

Dopłaty do odszkodowań to usługa polegająca na zrzeczeniu się prawa do dalszego dochodzenia odszkodowania w zamian za ustaloną kwotę. Jest to z pewnością ciekawa alternatywa dla toczenia sporu sądowego z firmą ubezpieczeniową. Poszkodowany otrzymuje umówioną dopłatę w ciągu kilku dni od podpisania umowy, zaś firma odszkodowawcza przejmuje prawo do walki o realne odszkodowanie. Odkup odszkodowań powinien zainteresować przede wszystkim poszkodowanych, którzy nie chcą angażować się w walkę z ubezpieczycielem lub potrzebują dodatkowego odszkodowania w krótkim czasie.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855
lub ZGŁOŚ SZKODĘ DO WYCENY

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.