Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór ( doc, pdf ) do pobrania

Chcesz kupić lub sprzedać pojazd? Nie wiesz, jak sporządzić umowę kupna sprzedaży?
Poniżej znajdziesz gotowy wzór szablon w formacie pdf lub doc.

umowa kupna sprzedaży samochoduUjawniamy wszystkie szczegóły i niezbędne informacje dotyczące umowy kupna sprzedaży pojazdu! - Co warto wiedzieć przy sprzedaży lub kupnie samochodu?

Zarówno sprzedaż, jak i kupno samochodu nie jest łatwą sprawą. Zazwyczaj decyzję o jej podjęciu podejmujemy po długich przemyśleniach. Dodatkowym aspektem w tej transakcji, który przysparza nam stresu i niepotrzebnych nerwów jest najczęściej właściwie sporządzona umowa kupna sprzedaży samochodu. Wychodząc naprzeciw Państwa dylematom, omawiamy najważniejsze elementy tego dokumentu oraz udostępniamy wzór umowy kupna sprzedaży auta do pobrania.

Miałeś wypadek w ciągu ostatnich 3 lat i problem z zaniżonym odszkodowaniem?

take care odszkodowania

Umowa kupna-sprzedaży do pobrania:

Umowa kupna sprzedaży .doc

Umowa kupna sprzedaży .pdf


Umowa kupna sprzedaży, co to właściwie jest za rodzaj umowy?

Umowa kupna sprzedaży samochodu jest jedną z umów cywilnoprawnych. Polega ona przeniesieniu praw oraz wydaniu jej przedmiotu na rzecz kupującego. Kupujący natomiast zobowiązuje się tę rzecz odebrać oraz zapłacić Sprzedającemu kwotę określoną w tym dokumencie. Umowa sprzedaży pojazdu jest jedyną formą, która daje prawo przejścia własności samochodu z osoby prywatnej na inny podmiot.

Umowa kupna-sprzedaży została zarówno przez sprzedających, jak i kupujących bardzo spopularyzowana i uproszczona. Niestety niesie to ze sobą niekorzystny wpływ dla obu stron transakcji. Dodajmy, że jej forma może być sporządzona w dwojaki sposób, zarówno ustnie, jak i pisemnie. Jednak jak nie trudno się domyślić lepiej zrobić to w formie pisemnej. Powodów jest kilka, między innymi będzie ona potrzebna podczas rejestracji pojazdu i w Urzędzie Skarbowym. Najważniejszym jednak powodem jest to, że trudniej ją będzie podważyć czy unieważnić.

Jakie niezbędne informacje powinny się znaleźć w umowie kupna-sprzedaży pojazdu?

Poprawnie sporządzona umowa kupna sprzedaży powinna zawierać poniższe informacje:

umowa kupna sprzedaży data datę i miejsce sporządzenia umowy - ważne jest to, że do dnia transakcji wpisanego na umowie jesteś użytkownikiem, a nie właścicielem pojazdu. Dodatkowo zwiększa się czas na zarejestrowanie pojazdu ( 30 dni od daty zakupu ) oraz formalności związane z ubezpieczeniem. Najbezpieczniej będzie dopisać jeszcze godzinę podpisania umowy ( na wypadek, gdyby pojazd był użyty w przęstępstwie ).

umowa sprzedaży pojazdu dane dane sprzedającego i kupującego - imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL, numer NIP, numer i seria dowodu osobistego ( w przypadku jego braku może być paszport ). Ważne jest natomiast czy jesteś w roli kupującego, czy sprzedającego zweryfikuj dokumenty, które przedstawia druga strona. Wskazana jest tutaj zasada ograniczonego zaufania!

umowa kupna auta dane dane pojazdu - rok produkcji, marka, model, numer VIN i numer rejestracyjny, pełny przebieg ( warto poprosić sprzedającego o potwierdzenie autentyczności przebiegu, numer nadwozia oraz uwagi, jeśli są ). W uwagach możemy wypisać czy samochód jest sprawny technicznie, wszystkie zarysowania, wgniecenia na jego karoserii. Bardzo istotne jest, aby dopisać także informacje o własności pojazdu, jego obciążeniach ze strony osób trzecich oraz o ewentualnych postępowaniach, które dotyczą tego pojazdu.

umowa kupna-sprzedaży auta cena cenę, za jaką pojazd jest sprzedawany - w umowie sprzedający jest zobligowany do uiszczenia opłaty. Może być to w formie przelewu lub gotówki

umowa kupna-sprzedaży dodatkowe wyposażenie spis dodatkowego wyposażenia oraz dokumentów, które zostały przekazane sprzedającemu

umowa kupna-sprzedaży polisa OC datę ubezpieczenia polisy OC

umowa kupna-sprzedaży auta cena informacje dodatkowe - punkt zazwyczaj bagatelizowany i pomijany najczęściej przez obie strony. Zachęcamy jednak aby jednak dopisać w nim odpowiednią klauzulę informacyjną, która w przypadku jakichkolwiek niejasności ochroni nas. Warto umieścić tutaj następującą informację.

"Sprzedający oświadcza, że pojazd nie ma wad technicznych, które nie są mu znane i o których nie powiadomił Kupującego, a Kupujący potwierdza znajomość stanu technicznego pojazdu".

umowa kupna-sprzedaży podpisy stron podpis kupującego oraz sprzedającego

Na co jeszcze zwrócić uwagę w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Przede wszystkim przeczytaj uważnie całą treść umowy, zanim sfinalizujesz transakcję. Ważne jest to, aby jej treść była jak najbardziej doprecyzowana. Im więcej szczegółowych informacji się w niej znajdzie, tym masz większą pewność, że w przypadku nieprawidłowości jesteś chroniony. Warto wziąć sobie do serca złotą zasadę, że warto być uczciwym, aby tej uczciwości oczekiwać od innych.

Życzymy udanej transakcji!

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Otrzymałeś zbyt niskie odszkodowanie OC/AC?
Zakład ubezpieczeń pozostaje obojętny na próby odwołania?
Nie chcesz samodzielnie prowadzić sporu sądowego z zakładem ubezpieczeń?
Jeśli 3 razy odpowiedziałeś TAK to dopłata do odszkodowania jest rozwiązaniem Twojego problemu!

Dowiedź się na czym polega dopłata do odszkodowania!
Dopłacamy do odszkodowań do 3 lat wstecz!
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.