Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór ( doc, pdf ) do pobrania

Chcesz kupić lub sprzedać pojazd? Nie wiesz, jak sporządzić umowę kupna sprzedaży?
Poniżej znajdziesz gotowy wzór szablon w formacie pdf lub doc.

umowa kupna sprzedaży samochoduUjawniamy wszystkie szczegóły i niezbędne informacje dotyczące umowy kupna sprzedaży pojazdu! - Co warto wiedzieć przy sprzedaży lub kupnie samochodu?

Zarówno sprzedaż, jak i kupno samochodu nie jest łatwą sprawą. Zazwyczaj decyzję o jej podjęciu podejmujemy po długich przemyśleniach. Dodatkowym aspektem w tej transakcji, który przysparza nam stresu i niepotrzebnych nerwów jest najczęściej właściwie sporządzona umowa kupna sprzedaży samochodu. Wychodząc naprzeciw Państwa dylematom, omawiamy najważniejsze elementy tego dokumentu oraz udostępniamy wzór umowy kupna sprzedaży auta do pobrania.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem?
take care odszkodowania

Umowa kupna-sprzedaży do pobrania:

Umowa kupna sprzedaży .doc

Umowa kupna sprzedaży .pdf


Umowa kupna sprzedaży, co to właściwie jest za rodzaj umowy?

Umowa kupna sprzedaży samochodu jest jedną z umów cywilnoprawnych. Polega ona przeniesieniu praw oraz wydaniu jej przedmiotu na rzecz kupującego. Kupujący natomiast zobowiązuje się tę rzecz odebrać oraz zapłacić Sprzedającemu kwotę określoną w tym dokumencie. Umowa sprzedaży pojazdu jest jedyną formą, która daje prawo przejścia własności samochodu z osoby prywatnej na inny podmiot.

Umowa kupna-sprzedaży została zarówno przez sprzedających, jak i kupujących bardzo spopularyzowana i uproszczona. Niestety niesie to ze sobą niekorzystny wpływ dla obu stron transakcji. Dodajmy, że jej forma może być sporządzona w dwojaki sposób, zarówno ustnie, jak i pisemnie. Jednak jak nie trudno się domyślić lepiej zrobić to w formie pisemnej. Powodów jest kilka, między innymi będzie ona potrzebna podczas rejestracji pojazdu i w Urzędzie Skarbowym. Najważniejszym jednak powodem jest to, że trudniej ją będzie podważyć czy unieważnić.

Jakie niezbędne informacje powinny się znaleźć w umowie kupna-sprzedaży pojazdu?

Poprawnie sporządzona umowa kupna sprzedaży powinna zawierać poniższe informacje:

umowa kupna sprzedaży data datę i miejsce sporządzenia umowy - ważne jest to, że do dnia transakcji wpisanego na umowie jesteś użytkownikiem, a nie właścicielem pojazdu. Dodatkowo zwiększa się czas na zarejestrowanie pojazdu ( 30 dni od daty zakupu ) oraz formalności związane z ubezpieczeniem. Najbezpieczniej będzie dopisać jeszcze godzinę podpisania umowy ( na wypadek, gdyby pojazd był użyty w przęstępstwie ).

umowa sprzedaży pojazdu dane dane sprzedającego i kupującego - imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL, numer NIP, numer i seria dowodu osobistego ( w przypadku jego braku może być paszport ). Ważne jest natomiast czy jesteś w roli kupującego, czy sprzedającego zweryfikuj dokumenty, które przedstawia druga strona. Wskazana jest tutaj zasada ograniczonego zaufania!

umowa kupna auta dane dane pojazdu - rok produkcji, marka, model, numer VIN i numer rejestracyjny, pełny przebieg ( warto poprosić sprzedającego o potwierdzenie autentyczności przebiegu, numer nadwozia oraz uwagi, jeśli są ). W uwagach możemy wypisać czy samochód jest sprawny technicznie, wszystkie zarysowania, wgniecenia na jego karoserii. Bardzo istotne jest, aby dopisać także informacje o własności pojazdu, jego obciążeniach ze strony osób trzecich oraz o ewentualnych postępowaniach, które dotyczą tego pojazdu.

umowa kupna-sprzedaży auta cena cenę, za jaką pojazd jest sprzedawany - w umowie sprzedający jest zobligowany do uiszczenia opłaty. Może być to w formie przelewu lub gotówki

umowa kupna-sprzedaży dodatkowe wyposażenie spis dodatkowego wyposażenia oraz dokumentów, które zostały przekazane sprzedającemu

umowa kupna-sprzedaży polisa OC datę ubezpieczenia polisy OC

umowa kupna-sprzedaży auta cena informacje dodatkowe - punkt zazwyczaj bagatelizowany i pomijany najczęściej przez obie strony. Zachęcamy jednak aby jednak dopisać w nim odpowiednią klauzulę informacyjną, która w przypadku jakichkolwiek niejasności ochroni nas. Warto umieścić tutaj następującą informację.

"Sprzedający oświadcza, że pojazd nie ma wad technicznych, które nie są mu znane i o których nie powiadomił Kupującego, a Kupujący potwierdza znajomość stanu technicznego pojazdu".

umowa kupna-sprzedaży podpisy stron podpis kupującego oraz sprzedającego

Na co jeszcze zwrócić uwagę w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Przede wszystkim przeczytaj uważnie całą treść umowy, zanim sfinalizujesz transakcję. Ważne jest to, aby jej treść była jak najbardziej doprecyzowana. Im więcej szczegółowych informacji się w niej znajdzie, tym masz większą pewność, że w przypadku nieprawidłowości jesteś chroniony. Warto wziąć sobie do serca złotą zasadę, że warto być uczciwym, aby tej uczciwości oczekiwać od innych.

Życzymy udanej transakcji! Wzór umowy kupna sprzedaży do pobrania na dole strony.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Otrzymałeś zbyt niskie odszkodowanie OC/AC?
Zakład ubezpieczeń pozostaje obojętny na próby odwołania?
Nie chcesz samodzielnie prowadzić sporu sądowego z zakładem ubezpieczeń?
Jeśli 3 razy odpowiedziałeś TAK to dopłata do odszkodowania jest rozwiązaniem Twojego problemu!

Dowiedź się na czym polega dopłata do odszkodowania!
Dopłacamy do odszkodowań do 3 lat wstecz!
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.