Umowa kupna sprzedaży samochodu jest jedną z umów cywilnoprawnych. Polega ona przeniesieniu praw oraz wydaniu jej przedmiotu na rzecz kupującego. Kupujący natomiast zobowiązuje się tę rzecz odebrać oraz zapłacić Sprzedającemu kwotę określoną w tym dokumencie. Umowa sprzedaży pojazdu jest jedyną formą, która daje prawo przejścia własności samochodu z osoby prywatnej na inny podmiot.
Umowa kupna-sprzedaży została zarówno przez sprzedających, jak i kupujących bardzo spopularyzowana i uproszczona. Niestety niesie to ze sobą niekorzystny wpływ dla obu stron transakcji. Dodajmy, że jej forma może być sporządzona w dwojaki sposób, zarówno ustnie, jak i pisemnie. Jednak jak nie trudno się domyślić lepiej zrobić to w formie pisemnej. Powodów jest kilka, między innymi będzie ona potrzebna podczas rejestracji pojazdu i w Urzędzie Skarbowym. Najważniejszym jednak powodem jest to, że trudniej ją będzie podważyć czy unieważnić.
Poprawnie sporządzona umowa kupna sprzedaży powinna zawierać poniższe informacje: datę i miejsce sporządzenia umowy - ważne jest to, że do dnia transakcji wpisanego na umowie jesteś użytkownikiem, a nie właścicielem pojazdu. Dodatkowo zwiększa się czas na zarejestrowanie pojazdu ( 30 dni od daty zakupu ) oraz formalności związane z ubezpieczeniem. Najbezpieczniej będzie dopisać jeszcze godzinę podpisania umowy ( na wypadek, gdyby pojazd był użyty w przęstępstwie ).
dane sprzedającego i kupującego - imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL, numer NIP, numer i seria dowodu osobistego ( w przypadku jego braku może być paszport ). Ważne jest natomiast czy jesteś w roli kupującego, czy sprzedającego zweryfikuj dokumenty, które przedstawia druga strona. Wskazana jest tutaj zasada ograniczonego zaufania!
dane pojazdu - rok produkcji, marka, model, numer VIN i numer rejestracyjny, pełny przebieg ( warto poprosić sprzedającego o potwierdzenie autentyczności przebiegu, numer nadwozia oraz uwagi, jeśli są ). W uwagach możemy wypisać czy samochód jest sprawny technicznie, wszystkie zarysowania, wgniecenia na jego karoserii. Bardzo istotne jest, aby dopisać także informacje o własności pojazdu, jego obciążeniach ze strony osób trzecich oraz o ewentualnych postępowaniach, które dotyczą tego pojazdu.
cenę, za jaką pojazd jest sprzedawany - w umowie sprzedający jest zobligowany do uiszczenia opłaty. Może być to w formie przelewu lub gotówki
spis dodatkowego wyposażenia oraz dokumentów, które zostały przekazane sprzedającemu
datę ubezpieczenia polisy OC
informacje dodatkowe - punkt zazwyczaj bagatelizowany i pomijany najczęściej przez obie strony. Zachęcamy jednak aby jednak dopisać w nim odpowiednią klauzulę informacyjną, która w przypadku jakichkolwiek niejasności ochroni nas. Warto umieścić tutaj następującą informację.
"Sprzedający oświadcza, że pojazd nie ma wad technicznych, które nie są mu znane i o których nie powiadomił Kupującego, a Kupujący potwierdza znajomość stanu technicznego pojazdu". podpis kupującego oraz sprzedającego
Przede wszystkim przeczytaj uważnie całą treść umowy, zanim sfinalizujesz transakcję. Ważne jest to, aby jej treść była jak najbardziej doprecyzowana. Im więcej szczegółowych informacji się w niej znajdzie, tym masz większą pewność, że w przypadku nieprawidłowości jesteś chroniony. Warto wziąć sobie do serca złotą zasadę, że warto być uczciwym, aby tej uczciwości oczekiwać od innych.
Życzymy udanej transakcji!
Autor: Łukasz Pańszczyk
Redaktor bloga Take Care Polska
Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.