Odwołanie od decyzji OC

Otrzymałeś kosztorys i decyzję z zakładu ubezpieczeń za uszkodzone nie ze swojej wina auto?
Kwota, która widnieje w kosztorysie jest według Ciebie zbyt niska, aby przywrócić pojazd do stanu sprzed wypadku?
Masz pełne prawo, aby nie zgadzać się z wyceną ubezpieczyciela i domagać się godnego odszkodowania.

Problem zaniżonych odszkodowań dotyka większości poszkodowanych w zdarzeniach komunikacyjnych. Zakłady ubezpieczeń starają się wypłacać jak najniższe odszkodowania, jednak kierowcy mają prawo nie zgadzać się na zaporponowaną przez nich wysokość. Jeśli i Twoje odszkodowanie jest zbyt niskie warto złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

Ile masz czasu na złożenie odwołania?

Jeśli chodzi o odszkodowania za uszkdzone podczas kolizji auto to czas na reklamację to 3 lata od ostatniej decyzji zakładu ubezpieczeń.
Wydaje się to że ten czas jest dość długi, jednak nie warto aż tak długo czekać.
Trzeba mieć świadomość, że zakład ubezpieczeń ma na każde nasze pismo co najmniej 30 dni, aby się do niego ustosunkować.
Czasem korespondencja potrafi wydłużyć się do kilku reklamacji i odpowiedzi.

Jak napisać odwołanie od decyzji zakładu ubezpieczeń?

Aby nasze odwołanie przyniosło zamierzony efekt warto napisać je w sposób profesjonalny i szczegółowy, oparty na "liczbach".
W kwestiach formalnych można skorzystać z dowolnego szablonu odwołania od decyzji zakładu ubezpieczeń ( dane poszkodowanego, zakładu ubezpieczeń itd. ).
Jednak najistotniejsza część to uzasadnienie swoich racji.

Najlepiej juz do pierwszego pisma dołączyć kosztorys niezależnego rzeczoznawcy. Co prawda nie jest on wiążący dla zakładu ubezpieczeń i generuje pewne koszty dla kierowcy, jednak przekona on ubezpieczyciela, że jesteśmy świadomi jaki powinien być rzeczywisty koszt naprawy naszego auta.

W piśmie warto opisać najistotniejsze różnice w obu kosztorysach ( ubezpieczyciela i niezależnego rzeczoznawcy ). Zapewne będą to stawki roboczogodzin oraz koszty zakupu nowych części, ale także zmienę kwalifikacji niektórych podzespołów z naprawy na wymianę co znacznie zmieni wartość odszkodowania.

W jakiej formie złożyć odwołanie od decyzji?

Jeśli zakład ubezpieczeń posiada swoją placówkę w naszej miejscowości to najlepiej złożyć pismo wraz z załącznikami osobiście. W przeciwnym wypadku należy wysłać pocztą, koniecznie za potwierdzeniem odbioru.
Warto także skany dokumentów wysłać drogą elektroniczną. Połączenie tych dwóch sposób to najskutecznieszy sposób korespondencji.

Odpowiedź ubezpieczyciela

Co do zasady zakład ubezpieczeń ma 30 dni na ustosunkowanie się do naszej reklamcji, czas ten może zostać wydłużony do 60 dni, ale musi nas o tym poinformować i uzasadnić wydłużenie terminu. Dłuższy termin odpowiedzi ma zastosowanie tylko, kiedy sprawa jest skomplikowana.

Dalsze dochodzenie swoich praw

Zakłady ubezpieczeń dość często podtrzymują swoje stanowisko w sprawie naszego odszkodowania informując jednocześnie o możliwości dochodzenia swoich praw w sądzie lub zwróceniem się do Rzecznika Finansowego.
Jednak jak pokazują nasze doświadczenia najskuteczniejszą metodą jest skierowanie sprawy do sądu.

Skup odszkodowań?

W przypadku szkody z OC sprawcy kosztorysu wykonanego przez firmę ubezpieczeniową oraz decyzji o przyznaniu i przekazaniu określonej w kosztorysie kwoty odszkodowania.
W przypadku szkody z AutoCasco dodatkowo potrzebujemy skanu polisy AC, która zawiera wariant ubezpieczenia.

Pełna listę wymaganych dokumentów znajdziesz w zakładce PYTANIA.

Nie stanowi to problemu. Możemy pomóc Ci w pozyskaniu tych dokumentów, skontaktuj sie z nami, aby dowiedzieć się więcej.
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Skontaktuj sie z nami, my wycenimy Twój przypadek zupełnie za DARMO i bez ŻADNYCH zobowiązań.
Pieniądze otrzymasz niezwłocznie po podpisaniu z naszą firmą umowy. Możemy wypłacić Ci gotówkę od ręki, przelać pieniądze na podany numer konta albo dokonać przekazu pocztowego na wskazany adres.
Po uzgodnieniu warunków odkupu:

nasz agent pojedzie to spotkanie w dogodnym dla klienta miejscu (dom albo praca) w ciągu 2 dni roboczych - jeśli zdecydujesz się na spotanie z agentem

lub

wyslemy do Ciebie umowę w dwóch egzemplarzach w ciągu 24 godz. - jeśli zdecydujesz się na umowę drogą korespondencyjną. Następnie Ty odsyłasz podpisany egzemplarz do naszej siedziby.