Zadzwoń 605-965-855
lub zamów
ANALIZĘ ODSZKODOWANIA ONLINE
Konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️
Odszkodowanie to świadczenie mające charakter czysto materialny. Jest to równowartość konkretnej kwoty, którą poszkodowany musiał przeznaczyć na naprawę szkód (np. naprawę uszkodzonego pojazdu) lub utracił w wyniku zdarzenia.
Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, odszkodowanie może obejmować:
Najczęstsze szkody, za jakie wypłacane są odszkodowania to:
Wysokość odszkodowania za straty rzeczywiste zwykle można precyzyjnie określić na podstawie kosztorysu lub potwierdzeń poniesionych kosztów (faktury, paragony). Tutaj warto nadmienić, aby poszkodowany zachował wszelkie takie potwierdzenia, aż do zakończenia procesu odszkodowawczego.
Odszkodowanie za utracone korzyści najtrafniej można przedstawić jako przykład.
Tak w skrócie można opisać odszkodowanie za utracone korzyści. Podobnie w przypadku niezdolności do pracy z powodu leczenia i rehabilitacji po wypadku.
Wypadek uniemożliwił poszkodowanemu wykonywanie zawodu (np. jest murarzem pracującym jako podwykonawca) i za to należne jest mu odszkodowanie w wysokości dochodów, jakie mógłby osiągnąć.
Poszkodowany ma wybór formy, w jakiej szkoda zostanie mu zrekompensowana:
Zadośćuczynienie to świadczenie pieniężne przysługujące poszkodowanemu za szkody niematerialne, przez co precyzyjne określenie jego wysokości jest znacznie trudniejsze niż w przypadku odszkodowania. Zwykle o zadośćuczynieniu możemy mówić w przypadku szkód przybierających formę urazów psychicznych lub cierpienia fizycznego.
Zadośćuczynienie ma na celu złagodzenie cierpienia emocjonalnego i fizycznego i tym właśnie różni się od odszkodowania, które rekompensuje straty majątkowe.
Najczęstsze przypadki, w jakich wypłacone może być zadośćuczynienie:
Odszkodowanie ma na celu rekompensatę strat materialnych (np. zniszczony samochód, utracony dochód), natomiast zadośćuczynienie dotyczy strat niematerialnych (ból fizyczny oraz psychiczny, cierpienie i krzywdę). W praktyce zadośćuczynienie oraz odszkodowanie to dwa odrębne świadczenia, dlatego osoba poszkodowana może mieć prawo do obu tych świadczeń.
Na zakończenie przykład, kiedy poszkodowany może ubiegać się zarówno o odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie:
W wyniku wypadku komunikacyjnego został uszkodzony pojazd poszkodowanego i bliska mu osoba poniosła śmierć. W takiej sytuacji kierowca ma prawo do odszkodowania za uszkodzony w wypadku pojazd oraz zadośćuczynienia za śmierć bliskiej mu osoby.
Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.
Przykład
Jeśli poszkodowany pracuje jako kierowca taksówki, a jego auto uległo uszkodzeniu w wyniku wypadku, może dochodzić zwrotu dochodów utraconych w okresie, gdy nie mógł pracować.