Zadzwoń 605-965-855
lub zamów
ANALIZĘ ODSZKODOWANIA ONLINE
Konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️
Kolizja drogowa nazywana potocznie stłuczką jest zdarzeniem na drodze, gdzie dochodzi tylko do uszkodzenia pojazdów lub mienia ( np. znaki drogowe, ogrodzenia posesji przy drodze ). Stłuczka różni się od wypadku tym, że żaden z uczestników takiego zdarzenia nie odnosi poważnych obrażeń.
Kolizja najczęściej jest spowodowana:
Jak pisaliśmy wcześniej kolizja drogowa to zdarzenie, gdzie nie ma poważnych szkód osobowych, jednak jest to stresująca sytuacja dla wszystkich uczestników. Mimo wszystko warto zachować spokój i postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
Zastosowanie się do powyższych porad pozwoli zapewnić bezpieczeństwo nie tylko uczestnikom stłuczki, ale także innym kierowcom.
Kiedy już jesteś pewien, że nikt nie ucierpiał i odpowiednio zabezpieczyłeś miejsce stłuczki, czas na dopilnowanie formalności. Pozwoli Ci to na bezproblemowe uzyskanie odszkodowania za kolizję. O jakie formalności warto zadbać?
Oświadczenie uczestników kolizji musi zostać podpisane przez wszystkich uczestników zdarzenia. Brak podpisu którejkolwiek ze stron spowoduje, że dokument ten jest zwyczajnie… nieważny.
W dalszej kolejności pozostaje już zgłoszenie szkody do odpowiedniego zakładu ubezpieczeń.
Więcej informacji o zgłoszeniu szkody przedstawiliśmy na przykładzie PZU w naszym artykule Zgłoszenie szkody PZU.
W większości stłuczek interwencja patrolu policji nie jest konieczna. Zdarzają się jednak okoliczności, kiedy wezwanie policji na miejsce kolizji jest konieczne.
Wezwij policję na miejsce zdarzenia, gdy:
Zwykle im szybciej poinformujesz ubezpieczyciela sprawcy o szkodzie powstałej w wyniku kolizji, tym szybciej otrzymasz odszkodowanie.
Teoretycznie na zgłoszenie szkody z OC masz aż 3 lata. Dopiero po tym czasie Twoje roszczenia mogą ulec przedawnieniu. Nie warto czekać tak długo, ponieważ w razie problemów z uzyskaniem odszkodowanie, czas niekoniecznie działa na Twoją korzyść.
Co istotne, ten trzyletni termin nie jest liczony od daty zdarzenia, lecz od chwili, w której poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz ustalił, kto powinien ją naprawić.
Wielu poszkodowanych w kolizjach lub stłuczkach zostaje niemiło zaskoczonych, gdy otrzymują kosztorys naprawy swojego pojazdu. Powodem takiej sytuacji jest zaniżone odszkodowanie, które proponuje ubezpieczyciel. Dzieje się tak m.in. przez:
Jeżeli Ciebie także spotkał problem zaniżonego odszkodowania, polecamy nasz wpis Zaniżone odszkodowanie OC - jak sobie z nim poradzić?. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki oraz niezbędne kroki, jakie należy podjąć w przypadku zaniżonej wartości szkody.
Na koniec warto zebrać najważniejsze informacje, o których warto pamiętać podczas stłuczki drogowej:
Autor: Łukasz Pańszczyk
Redaktor bloga Take Care Polska
Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.