Odszkodowanie za kradzież samochodu - jak je uzyskać?

Twoje auto zostało skradzione? Dowiedź się jak uzyskać odszkodowanie za kradzież samochodu, ile można otrzymać i w jakich przypadkach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

ile czasu na zgłoszenie szkody OC / AC Kradzież samochodu to niezwykle stresująca sytuacja dla właściciela. Nie pomaga tu też fakt, że wykrywalność kradzieży samochodów jest niezwykle niska... Statystki policyjne wykazują, że tylko w ok. 20% przypadków udaje się odzyskać auto po kradzieży. Dlatego też coraz więcej kierowców decyduje się na ubezpieczenie samochodu od kradzieży, wykupując polisę AC.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem za kradzież pojazdu?

Ubezpieczenie OC a odszkodowanie za kradzież samochodu

Wykupienie obowiązkowej polisy OC niestety nie uchroni Cię przed konsekwencjami kradzieży samochodu. Wciąż istnieje oczywiście obowiązek zgłoszenia faktu kradzieży, ale nie otrzymasz z tego tytułu żadnego odszkodowania. Aby zabezpieczyć się przed finansowymi stratami związanymi ze skradzionym pojazdem, konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia samochodu od następstw kradzieży. Co zaś z polisą OC na skradziony samochód? W takim przypadku zazwyczaj zrywana jest umowa ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenie wykupić, by zyskać odszkodowanie za skradziony samochód?

Aby zyskać odszkodowanie za skradziony pojazd, konieczne jest wykupienie dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia autocasco , lub też minicasco, czyli tańszej ochrony o węższym zakresie. Jakie ubezpieczenie wybrać...? Przed podpisaniem umowy zwróć uwagę na zapisy w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Tam znajdziesz:

Tam znajdziesz:

  • dokładne wytyczne i informacje, w jakich sytuacjach możesz otrzymać odszkodowanie, a kiedy ubezpieczyciel będzie mógł odmówić jego wypłaty (tzw. lista wyłączeń od odpowiedzialności);
  • ustalenia dotyczące sumy ubezpieczenia oraz jej rodzaju – czy będzie stała, czy też zmienna
  • zakres terytorialny, jakie obejmować będzie ubezpieczenie
  • informacje dotyczące sposobów oraz terminów zgłoszenia zdarzenia

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu – ile kosztuje?

Na cenę ubezpieczenia AC ma wpływ wiele czynników, od których będzie zależeć finalna wysokość składki. Do jej obliczenia, ubezpieczyciele biorą pod uwagę m.in. markę i model pojazdu oraz jego rocznik, dane kierowcy (wiek, datę uzyskania prawa jazdy, historię szkód), oraz zadeklarowane miejsce parkowania pojazdu. W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, cena może się różnić w zależności od stosowanego przez nie algorytmu obliczeniowego.

Skradziono mi auto – co mam zrobić?

Jak zachować się, gdy stwierdzisz, że skradziono Twój pojazd? Pierwszym krokiem będzie zgłoszenie kradzieży pojazdu na policji. Koniecznie należy poinformować służby o takim zdarzeniu w ciągu maksymalnie 12 godzin od stwierdzenia kradzieży. Jeśli wykupiłeś dodatkowe ubezpieczenie pojazdu, obejmujące ubezpieczenie od kradzieży, należy również zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela. Maksymalny termin, w jakim możesz to zrobić, będzie zapisany w OWU polisy ubezpieczeniowej – zazwyczaj jest to kilka dni roboczych.

skradziony pojazd – co zrobić?

Aby zgłosić kradzież, możesz zadzwonić na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego, wysłać maila lub wypełnić specjalny wniosek on-line. Sposoby zgłoszenia zdarzenia do ubezpieczyciela są dostępne na stronie internetowej każdego z nich. Ubezpieczyciel następnie wskaże Ci dalszy sposób postępowania, zazwyczaj będzie to przekazanie do jego oddziału kluczyków, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu.

Ile otrzymam odszkodowania za kradzież samochodu?

Wysokość odszkodowania za skradziony pojazd jest obliczana w większości przypadków na podstawie wartości rynkowej auta w momencie kradzieży. Ubezpieczyciel szacuje ją podczas postępowania likwidacyjnego, bazując na danych rynkowych oraz dokumentach dostarczonych przez poszkodowanego. Z kolei w przypadku fabrycznie nowego samochodu, wypłacone odszkodowanie powinno być równe wartości na fakturze zakupu. Szczegółowe wytyczne dotyczące sumy ubezpieczenia są podane w OWU.

Aby otrzymać pełne odszkodowanie za skradzione auto, podczas podpisywania umowy pamiętaj, aby podać prawdziwe dane! W innym wypadku, np. przy zatajeniu informacji dotyczących historii szkód, ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania, lub odpowiednio obniżyć świadczenie.

Kiedy otrzymam wypłatę odszkodowania za kradzież pojazdu?

Warunki umowy ubezpieczenia oraz terminy uzyskania odszkodowania w przypadku kradzieży auta zapisane są zawsze w OWU. Zazwyczaj na wypłatę odszkodowania towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni.

W jakich przypadkach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za skradziony samochód?

Informacje dotyczące wyłączeń odpowiedzialności są zawarte zawsze w OWU polisy ubezpieczeniowej. Dotyczą one w większości przypadków nierozsądnego zachowania właściciela, które mogło wpłynąć na ułatwienie kradzieży. Większość ubezpieczycieli nie wypłaci odszkodowania za skradziony pojazd w poniższych sytuacjach:

  • gdy wraz z pojazdem skradziono kluczyki oraz dokumenty
  • gdy kluczyki zostały zgubione lub skradzione wcześniej, ale zamek nie został wymieniony
  • gdy auto zostało przywłaszczone (np. w przypadku nieoddania w terminie auta z wypożyczalni)
  • gdy pojazd nie został zamknięty
  • gdy auto zostało zaparkowane w niestrzeżonym miejscu

Co możesz zrobić w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania za kradzież samochodu?

Jeśli wykupiłeś dodatkową polisę od kradzieży z włamaniem, a po kradzieży pojazdu ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, nie oznacza to, że jest to ostateczna decyzja i nie masz szans otrzymać ani złotówki. Przede wszystkim zapoznaj się z powodem odmowy wypłaty odszkodowania, a także z polisą i Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Jeśli uważasz, że odmowa wypłaty była niezasadna, możesz napisać odwołanie od decyzji zakładu ubezpieczeń. Jeśli nie przyniesie to rezultatu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który dzięki wiedzy oraz doświadczeniu pomoże Ci w negocjacjach z ubezpieczycielem, bądź też podczas procesu w sądzie. Statystyki jasno pokazują, że w przypadku skorzystania z pomocy profesjonalisty, odszkodowanie może wynieść nawet trzykrotnie więcej!

Nasza firma zajmuje się pomocą w uzyskiwaniu odszkodowania. Zapraszamy na bezpłatną analizę, podczas której zweryfikujemy, czy odszkodowanie Ci przysługuje, lub czy przysługuje Ci w wyższej niż otrzymana kwocie. Jeśli tak, z chęcią pomożemy Ci zawalczyć o swoje i otrzymać najwyższe odszkodowanie za kradzież!

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu?

Kradzieże aut to powszechne zjawisko. Choć z roku na rok nie obserwujemy znaczącego wzrostu kradzieży w stosunku do ilości samochodów obecnych na rynku, to mimo wszystko ryzyko jest bardzo wysokie. Z pewnością warto parkować pojazd w strzeżonym miejscu, lub, jeśli to możliwe, w garażu. Można zastosować również dodatkowe zabezpieczenia, takie jak immobilizer czy autoalarm, lub zainstalować lokalizator GPS. Niestety wcale nie zapewnia to całkowitej ochrony przed kradzieżą. Dlatego też coraz więcej kierowców decyduje się na wykupienie dodatkowej polisy AC od kradzieży.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.