Odmowa wypłaty odszkodowania OC / AC, co robić?

Powody i sposoby postępowania z odmową wypłaty odszkodowania OC lub AC. Jak powinienem zareagować?

odmowa wypłaty odszkodowania


W ostatnich latach coraz częściej możemy usłyszeć o próbach wyłudzenia odszkodowania.
Proceder ten generuje coraz większe koszty dla zakładów ubezpieczeń i dlatego starają się jak najlepiej zabezpieczyć przed tego typu praktykami.

Innymi słowy towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej prześwietlają dokładnie dane zdarzenie, aby sprawdzić czy rzeczywiście przysługuje nam odszkodowanie z polisy OC/AC. Niestety ubezpieczyciele także popełniają błędy i czasem ofiarą tych środków bezpieczeństwa może stać się uczciwy kierowca.

Dlatego też w tym wpisie udzielimy odpowiedzi na pytanie o to co powinieneś zrobić w momencie, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia ci wypłaty odszkodowania.

Otrzymałeś odmowę wypłaty odszkodowania? Zgłoś się do nas!

Jakie mogą być powody odmowy wypłaty odszkodowania OC?

Przede wszystkim należy poznać przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania.
Najczęstszymi powodami odmowy ze strony ubezpieczyciela są:

  • z przebiegu zdarzenia na drodze nie mogło dojść do uszkodzeń opisanych w protokole szkody. W skrócie uszkodzenia powstałe w wyniku kolizji zupełnie nie współgrają z przebiegiem wypadku lub zaistnienie opisanej kolizji wydaje się mało prawdopodobne,
  • w wyniku kolizji doszło do uszkodzeń tylko jednego auta. W sytuacji, kiedy uszkodzony zostaje pojazd, którego kierowca starał się uniknąć zderzenia z innym autem i np. wypadł z jezdni,
  • uszkodzenia są zbyt duże i nie mogły powstać w wyniku opisanej kolizji.

Kiedy możesz otrzymać odmowę wypłaty odszkodowania z polisy AC?

Powodów odmowy wypłaty odszkodowania z polisy AC jest znacznie więcej i są one zawarte w warunkach umowy AutoCasco, jednak niewielu kierowców zagłębia się w lekturę zapisów zawieranej polisy. A to duży błąd i niejednokrotnie niemiłe rozczarowanie po szkodzie!

Tutaj nie ma sztywnych reguł określających, w jakich przypadkach otrzymamy odmowę wypłaty odszkodowania i zasady te mogą różnić się między firmami ubezpieczeniowymi. Wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń są indywidualne dla każdej polisy i zawarte w Ogólnych Warunakch Ubezpieczenia.

Najczęstszym jednak powodem jest rażące niedbalstwo lub celowe działanie poszkodowanego.

Najczęstszymi powodami odmowy wypłaty odszkodowania z polisy AC są:

  • prowadzenie auta pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
  • ucieczka z miejsca wypadku
  • auto zostało świadomie i celowo uszkodzone
  • kierowca nie posiada prawa jazdy
  • pojazd nie posiada aktualnych badań techniczych
  • w przypadku kradzieży jest to pozostawienie kluczyków w pojeździe lub ogólnodostępnym miejscu ( np. w kurtce w poczekalni )

Pojęcie rażącego niedbalstwa jest czasem niesłusznie powodem odmowy wypłaty odszkodowania lub jego obniżenia.

Czy odmowa wypłaty odszkodowania całkowicie zamyka sprawę?

Wbrew obiegowej opinii, decyzja odmowna, która została wydana przez ubezpieczyciela, wcale nie zamyka poszkodowanemu drogi do uzyskania świadczenia za poniesioną w wyniku zdarzenia drogowego szkodę.

Poszkodowany ma bowiem wiele możliwości działania z których powinien skorzystać. Może on na przykład odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Jeżeli to nie przyniesie rezultatu, to może on również pozwać zakład ubezpieczeń. W tej sytuacji to w gestii sądu pozostaje decyzja czy poszkodowany powinien otrzymać odszkodowanie, czy też nie. Może on również skierować swoje kroki do Rzecznika Finansowego. Jak widać osoba, która poniesie szkodę w wyniku zdarzenia drogowego ma naprawdę wiele opcji działania, które pozwolą jej na uzyskanie należnego świadczenia.

odmowa wypłaty odszkodowania - przykład

Przytoczymy przykład

Pani Ania podróżowała wraz ze swoim ojcem samochodem. W pewnym momencie, jej tata stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w znajdujące się przy drodze barierki.

Niestety, zdarzenie to okazało się być tragiczne w skutkach dla pani Ani. Doszło u niej do poważnego uszkodzenia ciała i pomimo długotrwałej rehabilitacji, nie odzyska pełnej sprawności w prawej ręce.

Pani Ania skierowała więc swoje kroki do ubezpieczyciela, który jednak odmówił wypłaty odszkodowania twierdząc, że pani Ania nie miała zapiętych pasów czym jawnie przyczyniła się do powstania omawianych obrażeń.

Pani Ania skorzystała z naszej pomocy. Zaproponowaliśmy wystąpienie do sądu o należne odszkodowanie. Sąd stanął po stronie poszkodowanej twierdząc, że wprawdzie przyczyniła się do zdarzenia - jednak tylko w 30%.

Ubezpieczyciel nie mógł więc uchylić się od obowiązku wypłaty odszkodowania. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobligowane do wypłaty pani Ani odszkodowania pomniejszonego o tzw. 30% przyczynienia.


Co mam zrobić jeżeli ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania?

Przede wszystkim, jeżeli otrzymałeś odmowę wypłaty to nie powinieneś panikować ani dać za wygraną. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nawet po jej otrzymaniu masz naprawdę wiele opcji działania.

Pierwszym krokiem jaki powinieneś podjąć jest oczywiście sporządzenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Pamiętaj, żeby w jego treści wykazać, że decyzja towarzystwa ubezpieczeniowego o odmowie wypłaty odszkodowania z polisy OC / AC była błędna. Zwróć szczególną uwagę na argumenty postawione przez ubezpieczyciela i postaraj się je odpowiednio na nie odpowiedzieć.

Pamiętaj, że zakłady ubezpieczeniowe czasami wydają decyzje odmowne zbyt pochopnie. Zwłaszcza jeżeli widzą, że poszkodowany nie ma pomocy prawnika. Często bowiem towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą ( z całkiem słusznego zresztą ), założenia że poszkodowany nie zna swoich praw.

Kiedy powinienem skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego?

Jeżeli odwołanie nie przyniosło zamierzonego rezultatu, kolejnym rozwiązaniem na jakie możemy się zdecydować jest skorzystanie z pomocy Rzecznika Finansowego. Możesz napisać skargę na decyzję zakładu ubezpieczeń i poprosić go o interwencję. Taki wniosek jest całkowicie bezpłatny. Możesz to jednak zrobić tylko i wyłącznie w momencie, kiedy droga odwoławcza nie przyniosła zamierzonego rezultatu.

Co prawda instytucja Rzecznika Finansowego nie ma bezpośredniego wpływu na stanowisko ubezpieczyciela. Warto mieć jednak na uwadze, że jego opinia może być mocnym argumentem w późniejszym postępowaniu sądowym.

Pamiętaj, że uzyskanie odszkodowania z polisy OC i AC to Twoje prawo. Znajomość swoich praw i przepisów, które Ci je zapewniają, uchronią Cię przed niepotrzebnymi nerwami czy co gorsza, utratą należnych ci świadczeń.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855
lub ZGŁOŚ SZKODĘ DO WYCENY

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.