Bezpośrednia likwidacja szkody ( BLS )

Na czym polega i jak działa bezpośrednia likwidacja szkody - wady i zalety

bezpośrednia likwidacja szkódBezpośrednia likwidacja szkody ( BLS ) to system likwidacji szkody za pośrednictwem zakładu ubezpieczeń, w którym polisę OC ma sam poszkodowany. Przed wprowadzeniem tego systemu poszkodowany kierowca był zmuszony ubiegać się o odszkodowanie wyłączenie u ubezpieczyciela sprawcy kolizji.

Dla wielu kierowców było to szczególnie uciążliwe, kiedy zakład ubezpieczeń sprawcy nie posiadał stacjonarnego biura w mieście poszkodowanego, zaś jedyną drogą załatwienia wszelkich formalności pozostawała infolinia i kontakt emailowy.
Szczególnie dla osób starszych, którzy nie posługują się sprawnie pocztą email, zgłoszenie szkody i wysłanie niezbędnych dokumentów było dość kłopotliwe.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem?

Jak działa bezpośrednia likwidacja szkody?

Dzięki wprowadzeniu systemu BLS poszkodowany już nie musi kontaktować się z zakładem ubezpieczeń sprawcy kolizji.
Szkodę może zgłosić u własnego ubezpieczyciela, który staje się naszym pośrednikiem.
Jego zadaniem jest przekazanie całej dokumentacji szkody do ubezpieczyciela sprawcy, nadzorowanie procesu likwidacji naszej szkody. Również oszacowane odszkodowanie zostanie nam wypłacone przez nasz zakład ubezpieczeń.
Należy pamiętać, że nasz ubezpieczyciel jest tylko pośrednikiem, zatem wszelkie reklamacje i odwołania kierujemy do ubezpieczyciela sprawcy.

Kiedy można skorzystać z BLS?

System BLS jest bardzo pomocnym rozwiązaniem, lecz posiada też swoje ograniczenia.
Bezpośrednia likwidacja szkód dotyczy:

  • kolizji z udziałem tylko dwóch pojazdów, jeśli w wypadku uczestniczyły więcej niż 2 pojazdy - nie można skorzystać z BLS
  • zdarzeń na terenie Polski, auta muszą być zarejestrowane w Polsce
  • wartość szkody nie może przekraczać 30 tysięcy złotych
  • szkoda musi dotyczyć tylko mienia, jeśli w wyniku wypadku ktokolwiek doznał uszczerbku na zdrowiu - bezpośrednia likwidacja szkody nie będzie możliwa

Co obejmuje BLS?

System bezpośredniej likwidacji szkody nie ogranicza się tylko do odszkodowania za uszkodzone auto.
BLS obejmuje także:

  • zwrot kosztów holowania
  • zwrot kosztów parkowania na parkingu strzeżonym
  • dodatkowych badań technicznych, jeśli takie będą wymagane
  • zwrot kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego na czas naprawy

Jakie są zalety systemu BLS?

Niewątpliwie największą zaletą systemy bezpośredniej likwidacji szkody jest uproszczenie procesu likwidacji szkody, co ma wpływ na szybszy czas otrzymania odszkodowania za uszkodzone auto.
Przejęcie przez naszego ubezpieczyciela obowiązków pośrednika z zakładem ubezpieczeń sprawcy znacznie podnosi komfort obsługi naszej szkody, ponieważ kontaktujemy się z naszym zakładem ubezpieczeń, który znamy i zwykle posiada on swoje biuro w naszym mieście.
BLS to doskonałe narzędzie dla osób, które nie do końca orientują się jak ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy.

BLS a zaniżone odszkodowanie

System BLS to duże udogodnienie dla kierowców poszkodowanych w wyniku kolizji na drodze, niestety trzeba także zaznaczyć, że wypłacane za pośrednictwem systemu BLS odszkodowania także są zaniżone .

Jeśli jesteś zawiedziony wysokością zaproponowanego Ci odszkodowania, masz prawo złożyć reklamacje do własnego zakładu ubezpieczeń jako firmy wypłacającej odszkodowanie.
Jednak w przypadku skierowania sprawy do sądu pozwanym musi być już zakład ubezpieczeń, w którym sprawca kolizji ma wykupioną polisę.

Jeżeli skorzystałeś z systemu BLS otrzymałeś zaniżone odszkodowanie, a nie chcesz samodzielnie prowadzić sporu sądowego z zakładem ubezpieczeń sprawcy, zapraszamy do bezpłatnej analizy i wyceny dopłaty do odszkodowania , nawet jeśli szkoda była likwidowana za pomocą systemu BLS.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855
lub ZGŁOŚ SZKODĘ DO WYCENY

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.