Odszkodowanie za pogryzienie przez psa – ile i kiedy można otrzymać?

Czasem pies pod wpływem impulsu lub emocji może zachować się nieodpowiednio i pogryźć osobę trzecią. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie obowiązki spoczywają na właścicielu psa, a jakie prawa ma osoba poszkodowana? W jakiej wysokości poszkodowany otrzyma odszkodowanie za pogryzienie?

odszkodowanie za pogryzienie przez psa Każdy właściciel psa wie o tym, że to nie tylko przyjaciel, ale także ogromny obowiązek. Odpowiednie wychowanie psa i opieka nad nim to bardzo ważna kwestia, gdyż niespokojny lub konfliktowy czworonóg może przysporzyć nam nie tylko wstydu i nerwów. A co najważniejsze nie lada kłopotów właścicielowi, jak i osobom trzecim. Pies powinien być zatem przystosowany do odpowiedniego funkcjonowania w społeczeństwie. Coraz więcej właścicieli psów słusznie decyduje się na szkolenia psów lub zatrudnienie behawiorysty. Mają jednak miejsce przypadki, że pies pogryzie osobę trzecią. Jakie obowiązki ma właściciel zwierzęcia oraz jakie ma prawa i na jakie świadczenia może liczyć poszkodowany dowiesz się w dalszej części tego wpisu.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem za pogryzienie przez psa?

Pogryzienie przez psa – za co odpowiedzialny jest właściciel?

Jeśli pies pogryzie osobę trzecią, właściciel zwierzaka odpowiedzialny jest za działanie swojego czworonoga i grożą mu poważne konsekwencje. Jedną z nich jest grzywna, jednak to nie wszystko! Jeśli pogryziona osoba poszkodowana dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, właściciel psa może być ścigany z urzędu i odbędzie się sprawa sądowa. Jeśli jednak zdarzenie miało charakter nieumyślny, tzn. atak nastąpił znienacka i nie doszło do poważnych urazów poszkodowanego, to od niego zależeć będzie, czy zdecyduje się skierować sprawę do sądu i walczyć o należne mu odszkodowanie.

W takich sytuacjach ważne jest, by właściciel czworonoga zachował spokój i odpowiednio zadziałał. Przede wszystkim konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy i niestwarzanie problemów podczas ewentualnej interwencji policji. Zabronione jest również oczywiście uciekanie z miejsca zdarzenia!

Również w przypadku, gdy pies pogryzie inne zwierzę, odpowiedzialność prawna i odszkodowawcza spoczywa na opiekunie czworonoga.

Jak zachować się po ugryzieniu przez psa?

Najważniejsze w takiej sytuacji jest zdrowie poszkodowanego. Upewnij się, że wszystko z nim w porządku. Jeśli to konieczne – udziel pomocy. Następnie poobserwuj zachowanie swojego psa. Udaj się również do weterynarza, by zbadać zwierzę. Zwłaszcza, jeśli ma łagodne usposobienie i podobna sytuacja nie miała wcześniej miejsca – być może pies potrzebuje opieki behawiorysty. Zadbaj o psa – inaczej tak przykra sytuacja może się powtórzyć.

Jakie odszkodowanie w przypadku pogryzienia przez psa?

Dla poszkodowanego w wyniku pogryzienia przez psa prawo przewiduje odszkodowanie. Obejmuje ono rekompensatę za straty materialne, do których należeć mogą m.in. poszarpane ubrania, zepsuty zegarek lub telefon oraz inne rzeczowe szkody. Dodatkowo, w przypadku konieczności przebycia operacji plastycznych, leczenia, dojazdów do placówek medycznych lub opieki przez osoby trzecie, również takie koszty zostaną zwrócone. Jeśli zaś rany i uszczerbek na zdrowiu wpłyną na życie i funkcjonowanie w przyszłości, poszkodowany ma prawno również ubiegać się o pieniądze na ewentualne przyszłe leczenie oraz opiekę, by zapewnić sobie maksymalny komfort życia.

Jak wysokie odszkodowanie za pogryzienie przez psa?

Jednoznaczna kwota odszkodowania za pogryzienie przez psa nie jest możliwa do określenia, gdyż wszystko zależy od danego przypadku: rozmiaru poniesionych szkód, zniszczeń materialnych, leczenia itp, a także w przypadku najgorszych sytuacji tego, w jaki sposób pogryzienie wpłynie na przyszłość i warunki życia poszkodowanego. Podczas postępowania sądowego wzięte zostaną pod uwagę wszystkie koszty, jakie poszkodowany musiał i będzie musiał ponieść w związku ze zdarzeniem i jego skutkami:

  • straty materialne
  • koszty związane z leczeniem i zakupem leków
  • koszty dojazdów do lekarzy
  • koszty zakupu nowej odzieży
  • straty wygenerowane przez nieobecność w pracy

Jedną z najbardziej skomplikowanych sytuacji będzie taka, w której osobą poszkodowaną będzie dziecko. Wówczas rodzice dziecka ponoszą koszty leczenia, ale również m.in. koszty korepetytorów w przypadku dłuższej nieobecności w szkole. Zazwyczaj rodzic ponosi również straty z tytułu zwolnienia lekarskiego z pracy na czas opieki nad dzieckiem.

Generalna zasada brzmi następująco: im cięższy przypadek pogryzienia, tym większe szkody i tym większe będzie zadośćuczynienie i odszkodowanie dla poszkodowanego.

Jaki jest termin na złożenie wniosku o odszkodowanie za pogryzienie psa?

Przepisy prawa regulują termin, w jakim można ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie w przypadku ugryzienia przez psa. Jest to mianowicie do trzech lat od daty zdarzenia. W przypadku pogryzienia przez psa osoby nieletniej, jeśli rodzice nie ubiegali się wcześniej o odszkodowanie i zadośćuczynienie, poszkodowany taki ma prawo ubiegać się o nie do ukończenia 20 roku życia.

Jak zabezpieczyć się przed odszkodowaniem za pogryzienie przez psa?

Jeśli zaś jesteś właścicielem psa i chcesz zabezpieczyć się przed ewentualnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami zachowania Twojego psa, powinieneś wykupić stosowne ubezpieczenie. Pamiętajmy, że nawet łagodny pies w obliczu poczucia zagrożenia lub w innej nietypowej sytuacji, może zareagować impulsywnie.

Jakiego rodzaju ubezpieczenie należy wykupić? Bardzo często ochrona na wypadek pogryzienia osoby trzeciej przez Twojego czworonoga może zostać wykupiona w ramach ubezpieczenia mieszkania i domu. Dotyczy to również odpowiedzialności cywilnej. Jeśli masz wykupione takie ubezpieczenie, zdarzenie trzeba zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel skontaktuje się z osobą poszkodowaną i na podstawie oceny szkód, wypłaci poszkodowanemu należną mu kwotę.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.