Odszkodowanie za wypadki spowodowane awariami urządzeń elektrycznych

W tym wpisie odpowiadamy na pytania w jakich sytuacjach, od kogo i jak dochodzić odszkodowania za wypadki i szkody spowodowane awariami urządzeń elektrycznych.

wypadki spowodowane przez dronyJakiś czas temu zdecydowałeś się na zakup nowego sprzętu elektrycznego, jednak po pewnym czasie urządzenie uległo awarii? Na skutek tego doszło do wypadku? Sprawdź, czy możesz ubiegać się o odszkodowanie za wypadek spowodowany awarią sprzętu elektrycznego!

Masz problem z odszkodowaniem za wypadek spowodowany awarią urządzeń elektrycznych?

Co to jest wypadek spowodowany awariami urządzeń elektrycznych?

Za wypadek spowodowany awarią sprzętu elektrycznego można uznać każdą sytuację, w której – na skutek nieprawidłowego działania lub uszkodzenia takiego sprzętu – doszło do wystąpienia szkody. Powstała w ten sposób szkoda może obejmować różne sytuacje, między innymi pożary, zalania, awarie instalacji elektrycznej czy przypadki, w których doszło do uszczerbku na zdrowiu.

Jak dochodzić odszkodowania za wypadek spowodowany awariami urządzeń elektrycznych?

Procedura dochodzenia odszkodowania w wielu przypadkach przebiega podobnie. Wszystko zależy tutaj od tego, od kogo dochodzona będzie rekompensata. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z zapisami, które znalazły się w umowie ubezpieczenia, jeśli takowa została zawarta. Powinna ona zawierać szczegółowe informacje na temat tego, jak dochodzić odszkodowania w razie awarii lub wypadku.

Niezależnie od tego, czy będzie to towarzystwo ubezpieczeniowe, czy też sprzedawca lub producent sprzętu, kluczowe znaczenie ma udokumentowanie szkody. Może to być na przykład protokół lub inny dokument potwierdzający interwencję służb ratunkowych. Oprócz tego warto udokumentować szkodę, wykonując zdjęcia lub nagrywając filmy. Dobrym pomysłem może być również sporządzenie protokołu szkody. Powinny w nim znaleźć się wszystkie ważne informacje na temat awarii i wypadku, który miał miejsce.

Tak przygotowane dokumenty należy niezwłocznie przekazać ubezpieczycielowi lub innemu podmiotowi, od którego dochodzone będzie odszkodowanie.

Od kogo dochodzić odszkodowania za wypadek spowodowany awariami urządzeń elektrycznych?

Kwestia tego, od kogo można dochodzić odszkodowania w razie wypadku powstałego na skutek awarii elektroniki, zależna jest od kilku czynników. Duże znaczenie ma to, jakie ubezpieczenie posiada właściciel takiego sprzętu.

wypadki spowodowane przez drony

Jeśli na przykład zdecydował się on na wykupienie ubezpieczenia mieszkania, a polisa taka obejmuje elementów stałych i ruchomych w mieszkaniu, w tym sprzętu elektrycznego, warto dochodzić odszkodowania tą drogą. W przypadku niektórych wypadków znaczenie może mieć także ubezpieczenie zdrowotne.

Przykład:

Odszkodowanie za wypadek na imprezie sylwestrowej

Wypadek spowodowany przez niesprawne żelazko

Pan Jan zdecydował się niedawno na zakup nowego żelazka. Niestety, w trakcie pierwszych dni użytkowania sprzętu doszło do poważnego wypadku. Okazało się, że awaria żelazka błyskawicznie doprowadziła do pożaru w mieszkaniu. Niezbędne było wezwanie straży pożarnej, która pomogła w ugaszeniu pożaru. Pan Jan doznał także uszczerbku na zdrowiu w postaci poważnych poparzeń w obrębie przedramienia.

Bez wątpienia w takiej sytuacji można domagać się odszkodowania. W pierwszej kolejności – stosując się do wszystkich procedur – warto zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, u którego wykupione zostało ubezpieczenie mieszkania, a także ubezpieczenie zdrowotne.

Powstaje pytanie, czy istnieje możliwość ubiegania się o dodatkowe odszkodowanie od producenta żelazka? W wielu przypadkach osoba, która znalazła się w takiej sytuacji, jak pan Jan, może liczyć na takie odszkodowanie. Warto jednak skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie odszkodowawczym.

Nie warto rezygnować z odszkodowania!

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że jeśli doszło do wypadku spowodowanego awarią urządzenia elektrycznego, warto ubiegać się o odszkodowanie. Dotyczy to również sytuacji, kiedy doszło do uszkodzenia samego sprzętu – pod warunkiem posiadania odpowiedniej polisy. Tego typu odszkodowanie pozwala na uzyskanie środków finansowych, umożliwiających likwidację szkody – na przykład po pożarze.

Niestety, w praktyce samodzielne ubieganie się o odszkodowanie może być trudne. Właśnie dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na uzyskanie rekompensaty finansowej, a także na to, że kwota odszkodowania wystarczy na pokrycie wszystkich szkód.

Odszkodowanie za wypadki spowodowane awariami urządzeń elektrycznych – najczęściej zadawane pytania

Czy muszę udowodnić, że do awarii i wypadku doszło nie z mojej winy?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje różnego typu wykluczenia. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli do szkody doszło na przykład na skutek rażącego niedbalstwa. W każdym przypadku cała sytuacja jest dokładnie analizowana. Jeśli wypadek był skutkiem awarii sprzętu, prawdopodobnie możesz liczyć na odszkodowanie.

Czy istnieją ograniczenia czasowe na dochodzenie odszkodowania?

Tak. Istnieją terminy dotyczące dochodzenia roszczeń z tytułu odszkodowania. Kwestię tę reguluje Kodeks Cywilny. Czas, w którym można ubiegać się o odszkodowanie, może wynosić trzy lub dziesięć lat – w zależności od sytuacji. Warto również zapoznać się z umową ubezpieczenia, ponieważ większość firm ubezpieczeniowych precyzyjnie określa czas, w którym można dokonać zgłoszenia szkody. Jedno jest pewne – nie warto z tym zwlekać. Im wcześniej rozpoczniesz całą procedurę, tym szybciej otrzymasz odszkodowanie.

Czy mogę samodzielnie ubiegać się o odszkodowanie za wypadek spowodowany awarią elektroniki?

Tak, istnieje możliwość samodzielnego dochodzenia takiego odszkodowania. Niestety, proces ten może okazać się skomplikowany, dlatego warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.