Kapitalizacja renty - co to jest, kiedy i o jaką kwotę możesz się ubiegać?

W poniższym wpisie dowiesz się czym jest kapitalizacja renty. Ponadto podpowiadamy w jakich okolicznościach możesz się o nią ubiegać i na jakie kwoty możesz liczyć?

Kapitalizacja rentyNiestety, ale jak mówi stare, bardzo prawdziwe przysłowie, „wypadki chodzą po ludziach”. Czy tego chcemy czy nie, niemal każdego dnia w naszym świecie dochodzi do poważnych wypadków, w których zdrowie danej osoby zostanie uszkodzone do tego stopnia, że ma ona prawo ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie, bądź tak zwaną rentę wyrównawczą, której celem jest sprawienie, żeby standardy życia owej osoby nie uległy pogorszeniu i żeby co miesiąc otrzymywała ona pieniądze, które pomogą jej w codziennym funkcjonowaniu. W tym artykule, poruszymy tematykę kapitalizacji renty. Jest to bowiem coś o czym wie mało osób, a co może znacznie zwiększyć jakość waszego życia.

Problem z odszkodowaniem❓

Jeżeli macie Państwo problem z odszkodowaniem i szukacie pomocy w tej kwestii ▪️▪️▪️

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.
Wspólnie rozważymy w jaki sposób możemy Wam pomóc.
Zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Pamiętajcie konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️Czym jest renta wyrównawcza?

Nie ma sensu omawianie czym jest kapitalizacja renty, jeżeli najpierw nie wyjaśnimy kwestii renty wyrównawczej. Mówiąc prosto, renta wyrównawcza, to świadczenie, które pozwala osobie poszkodowanej w wypadku na kontynuacje wymaganego leczenia w sytuacji, kiedy jednorazowo wypłacone odszkodowanie, nie pozwala jej na pokrycie kosztów leczenia i/lub rehabilitacji.

Często bowiem, ciężkie obrażenia, których doznali poszkodowani, zwyczajnie nie pozwalają im na powrót na pełnej sprawności fizycznej bądź sam proces jest długotrwały i co najgorsze, żmudny. Do ubiegania się o rentę wyrównawczą według polskiego systemu prawnego, pozwalają trzy przesłanki, to jest:

  • Całkowita lub częściowa utrata przez osobę poszkodowaną zdolności do pracy zarobkowej
  • Zwiększenie potrzeb życiowych poszkodowanego (np. potrzebuje on pieniędzy na rehabilitację lub na regularne dojazdy do lekarza etc.)
  • Zmniejszenie widoków na przyszłość (utrata pracy, brak możliwości rozwoju kariery zarobkowej etc.)

Wystarczy, żeby wystąpiła jedna z wyżej wymienionych przesłanek, a dana osoba poszkodowana, może już ubiegać się o uzyskanie renty wyrównawczej. Inną metodą na pokrycie kosztów leczenia jest właśnie wspomniana na początku, kapitalizacja renty.

Czym jest kapitalizacja renty?

Art. 447 kodeksu cywilnego mówi o tym, że „z ważnych powodów sąd może na żądanie poszkodowanego przyznać mu zamiast renty lub jej części odszkodowanie jednorazowe. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowego odszkodowania ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu”.

Mówiąc prościej, osoba poszkodowana w wypadku zamiast ubiegać się o comiesięczną wypłatę jakieś sumy pieniędzy w ramach renty wyrównawczej, może zamiast tego zażądać wypłaty jednorazowej, całkowitej kwoty odszkodowania, otrzymując w ten sposób dużą sumę pieniędzy, która pozwoli jej na zapewnienie sobie wystarczającej ilości pieniędzy, pozwalających na skuteczne leczenie, przynajmniej pod kątem stricte finansowym.

W jakiej sytuacji osoba poszkodowana może ubiegać się o kapitalizację renty?

Zapewne teraz wielu z was, którzy zostali poszkodowani w rozmaitych wypadkach zastanawia się nad tym w jaki sposób możecie ubiegać się o kapitalizację renty. Aby dostać kapitalizację renty, należy spełnić jedno z niżej wymienionych kryteriów:

  • Kiedy jesteś osobą poszkodowaną w wypadku, a masz zamiar otworzyć własną działalność gospodarczą
  • Kiedy jesteś osobą niepełnosprawną, ale zależy ci na tym, żeby się usamodzielnić;
  • Jeżeli w wyniku wypadku jako osoba poszkodowana musisz rozpocząć specjalistyczne leczenie i lub rehabilitację
  • W sytuacji kiedy poszkodowany chciałby zdobyć bądź uzupełnić posiadane wykształcenie

Jeżeli ubezpieczyciel złoży Ci ofertę kapitalizacji renty, nie podpisujcie jej od razu. Każdy dokument należy najpierw przeanalizować. Jeżeli mają Państwo problemy, to nalegamy, żeby ten dokument wysłać do nas. Sprawdzimy każdy jego aspekt i powiemy Państwu czy to dobra oferta.

kapitalizacja renty

Jak możemy ubiegać się o kapitalizację renty?

No cóż, w sytuacji kapitalizacji renty podstawą jest oczywiście bezpośrednia inicjatywa samej osoby poszkodowanej, która powinna zwrócić się do swojej własnej ubezpieczalni z odpowiednim wnioskiem. Kapitalizacja może być wynikiem dwóch działań. Pierwszym jest ugoda między ubezpieczycielem, a osobą poszkodowaną, a drugim zaś wyrok sądowy (kiedy poszkodowany złoży odpowiednie powództwo).

Zwykle, podjęcie negocjacji ugodowych kończy się i tak ugodą sądową, ponieważ kapitalizacja renty, dotyczy zawsze bardzo dużej sumy pieniędzy, a w dodatku często powoduje ona również zmianę wyroku sądowego gdy sama renta wyrównawcza była rezultatem wyroku sądowego. Samą decyzję o kapitalizacji renty powinni Państwo dokładnie przemyśleć. Należy przede wszystkim sprawdzić czy taka oferta będzie dla nas korzystna pod kątem finansowym. Jeżeli nie, to lepiej zostać przy rencie wyrównawczej.

Jak dużą sumę pieniędzy mogę uzyskać w ramach kapitalizacji renty?

Niestety, ale na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda sytuacja jest inna. W jednym przypadku bowiem wystarczy wypłacić poszkodowanemu kilkadziesiąt tysięcy złotych i będzie on usatysfakcjonowany, a wszystkie wydatki na leczenie zostaną pokryte z nawiązką w innej zaś, nawet kwota sięgająca miliona złotych, może zwyczajnie okazać się niewystarczającą.

Dlatego kapitalizacja renty, to nie jest po prostu proces polegający na zsumowaniu wszystkich kosztów i wypłacenie odszkodowania, właśnie na tej podstawie. W procesie kapitalizacji renty, ważne jest wzięcie pod uwagę wielu różnych czynników, a jak wskazują eksperci, do najważniejszych należą: wiek poszkodowanego, koszty leczenia oraz rokowania na przyszłość.

Dlatego też kwestię kapitalizacji renty niewątpliwie należy odpowiednio przemyśleć. Każdą sprawę musimy odpowiednio przeanalizować i sprawdzić czy jest to dla nas dobry wybór.

Kapitalizacja renty – najczęściej zadawane pytania

Co jest lepsze kapitalizacja renty czy zwykła renta wyrównawcza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż musimy dokładnie przeanalizować każdą umowę. W niektórych przypadkach bardziej korzystna będzie standardowa renta wyrównawcza w innych zaś, kapitalizacja renty. Jeżeli mają Państwo wątpliwości co wybrać, to zapraszamy do kontaktu z nami. Pomożemy w uzyskaniu korzystnego świadczenia.

Czym tak właściwie jest kapitalizacja renty?

Mówiąc prosto, kapitalizacja renty to najzwyczajniej w świecie zamiana comiesięcznych wypłat renty na jednorazową, całkowitą kwotę odszkodowania. Jest to dobry wybór np. kiedy potrzebujemy już na początku, dużej sumy pieniędzy.

Jak wyliczana jest kapitalizacja renty?

Standardową praktyką jest pomnożenie kwoty renty za jeden okres przez przewidywaną liczbę okresów (miesięcy etc.) za którą dana renta miała być wypłacana. Ta metoda jednak ma pewne wady, gdyż nie bierze pod uwagę takich czynników jak wiek pacjenta, spadek jakości życia etc. Dlatego też taką kapitalizacje, najlepiej będzie przedyskutować ze specjalistami z naszej firmy.

Czy renta wyrównawcza podlega procesowi waloryzacji?

Jak zapewne Państwo wiedzą, wszelkie renty, które są wypłacane przez ZUS, podlegają corocznej waloryzacji. Jednak renty przyznawane przez ubezpieczyciela podlegają trochę innym zasadom. Mianowicie ubezpieczyciel sam z siebie nie podniesie nam wartości wypłacanego świadczenia i nie dokona waloryzacji (w sumie logiczne). Musimy więc złożyć odpowiedni wniosek, aby otrzymać taką waloryzację.

Jakie czynniki wpływają na wysokość renty?

Jest ich wiele, a do najważniejszych należy zaliczyć między innymi stopień uszkodzenia ciała, stopień pogorszenia jakości życia poszkodowanego czy stopień orzeczenia niezdolności do pracy.

Kwestię kapitalizacji renty niewątpliwie powinniśmy przemyśleć, jednak do każdego takiego tematu powinniśmy podejść z należytą ostrożnością. Należy bowiem pamiętać, że każda ubezpieczalnia, to przede wszystkim firma, której zależy na jej własnym zysku. Często widząc takie oferty kapitalizacji renty jesteśmy zachwyceni oferowaną kwotą i dopiero po dokładniejszym przeanalizowaniu tematu, zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że propozycja nie jest tak korzystna jak nam się na początku wydawało. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, to zapraszamy do kontaktu z nami.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.