Nie ma sensu omawianie czym jest kapitalizacja renty, jeżeli najpierw nie wyjaśnimy kwestii renty wyrównawczej. Mówiąc prosto, renta wyrównawcza, to świadczenie, które pozwala osobie poszkodowanej w wypadku na kontynuacje wymaganego leczenia w sytuacji, kiedy jednorazowo wypłacone odszkodowanie, nie pozwala jej na pokrycie kosztów leczenia i/lub rehabilitacji.
Często bowiem, ciężkie obrażenia, których doznali poszkodowani, zwyczajnie nie pozwalają im na powrót na pełnej sprawności fizycznej bądź sam proces jest długotrwały i co najgorsze, żmudny. Do ubiegania się o rentę wyrównawczą według polskiego systemu prawnego, pozwalają trzy przesłanki, to jest:
Wystarczy, żeby wystąpiła jedna z wyżej wymienionych przesłanek, a dana osoba poszkodowana, może już ubiegać się o uzyskanie renty wyrównawczej. Inną metodą na pokrycie kosztów leczenia jest właśnie wspomniana na początku, kapitalizacja renty.
Art. 447 kodeksu cywilnego mówi o tym, że „z ważnych powodów sąd może na żądanie poszkodowanego przyznać mu zamiast renty lub jej części odszkodowanie jednorazowe. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowego odszkodowania ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu”.
Mówiąc prościej, osoba poszkodowana w wypadku zamiast ubiegać się o comiesięczną wypłatę jakieś sumy pieniędzy w ramach renty wyrównawczej, może zamiast tego zażądać wypłaty jednorazowej, całkowitej kwoty odszkodowania, otrzymując w ten sposób dużą sumę pieniędzy, która pozwoli jej na zapewnienie sobie wystarczającej ilości pieniędzy, pozwalających na skuteczne leczenie, przynajmniej pod kątem stricte finansowym.
Zapewne teraz wielu z was, którzy zostali poszkodowani w rozmaitych wypadkach zastanawia się nad tym w jaki sposób możecie ubiegać się o kapitalizację renty. Aby dostać kapitalizację renty, należy spełnić jedno z niżej wymienionych kryteriów:
Jeżeli ubezpieczyciel złoży Ci ofertę kapitalizacji renty, nie podpisujcie jej od razu. Każdy dokument należy najpierw przeanalizować. Jeżeli mają Państwo problemy, to nalegamy, żeby ten dokument wysłać do nas. Sprawdzimy każdy jego aspekt i powiemy Państwu czy to dobra oferta.
No cóż, w sytuacji kapitalizacji renty podstawą jest oczywiście bezpośrednia inicjatywa samej osoby poszkodowanej, która powinna zwrócić się do swojej własnej ubezpieczalni z odpowiednim wnioskiem. Kapitalizacja może być wynikiem dwóch działań. Pierwszym jest ugoda między ubezpieczycielem, a osobą poszkodowaną, a drugim zaś wyrok sądowy (kiedy poszkodowany złoży odpowiednie powództwo).
Zwykle, podjęcie negocjacji ugodowych kończy się i tak ugodą sądową, ponieważ kapitalizacja renty, dotyczy zawsze bardzo dużej sumy pieniędzy, a w dodatku często powoduje ona również zmianę wyroku sądowego gdy sama renta wyrównawcza była rezultatem wyroku sądowego. Samą decyzję o kapitalizacji renty powinni Państwo dokładnie przemyśleć. Należy przede wszystkim sprawdzić czy taka oferta będzie dla nas korzystna pod kątem finansowym. Jeżeli nie, to lepiej zostać przy rencie wyrównawczej.
Niestety, ale na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda sytuacja jest inna. W jednym przypadku bowiem wystarczy wypłacić poszkodowanemu kilkadziesiąt tysięcy złotych i będzie on usatysfakcjonowany, a wszystkie wydatki na leczenie zostaną pokryte z nawiązką w innej zaś, nawet kwota sięgająca miliona złotych, może zwyczajnie okazać się niewystarczającą.
Dlatego kapitalizacja renty, to nie jest po prostu proces polegający na zsumowaniu wszystkich kosztów i wypłacenie odszkodowania, właśnie na tej podstawie. W procesie kapitalizacji renty, ważne jest wzięcie pod uwagę wielu różnych czynników, a jak wskazują eksperci, do najważniejszych należą: wiek poszkodowanego, koszty leczenia oraz rokowania na przyszłość.
Dlatego też kwestię kapitalizacji renty niewątpliwie należy odpowiednio przemyśleć. Każdą sprawę musimy odpowiednio przeanalizować i sprawdzić czy jest to dla nas dobry wybór.
Kwestię kapitalizacji renty niewątpliwie powinniśmy przemyśleć, jednak do każdego takiego tematu powinniśmy podejść z należytą ostrożnością. Należy bowiem pamiętać, że każda ubezpieczalnia, to przede wszystkim firma, której zależy na jej własnym zysku. Często widząc takie oferty kapitalizacji renty jesteśmy zachwyceni oferowaną kwotą i dopiero po dokładniejszym przeanalizowaniu tematu, zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że propozycja nie jest tak korzystna jak nam się na początku wydawało. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, to zapraszamy do kontaktu z nami.
Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.
Pan Mariusz był kierowcą międzynarodowym w dużej firmie spedycyjnej, niestety wracając z pracy sprawca wymusił pierwszeństwo i doszło do wypadku. Pan Mariusz, doznał wielu obrażeń m. in. uszkodzenie kręgosłupa, przez co nigdy już nie będzie osobą w pełni sprawną. Trzymał on rentę z Towarzystwa Ubezpieczeniowego w kwocie 1200 zł, suma skapitalizowanej renty w tej sprawie wyniosła ponad 800 tys. zł.