Wypadek na hulajnodze elektrycznej a odszkodowanie - co warto wiedzieć?

Dowiedź się od kogo i kiedy możesz uzyskać odszkodowanie za wypadek na hulajnodze elektrycznej. Sprawdź co w przypadku, gdy wina leży po stronie kierowcy pojazdu oraz kiedy winny jest użytkownik hulajnogi.

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotneHulajnogi elektryczne bardzo szybko zdobyły popularność w Polsce. Nic w tym dziwnego jest to niezwykle przyjazny dla środowiska i szybki środek transportu, który możemy uruchomić za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji i z łatwością dostać się do wybranego przez nas punktu docelowego.

Problem z odszkodowaniem za wypadek na hulajnodze❓

Jeżeli macie Państwo problem z odszkodowaniem za wypadek na hulajnodze i szukacie pomocy w tej kwestii ▪️▪️▪️

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.
Wspólnie rozważymy w jaki sposób możemy Wam pomóc.
Zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Pamiętajcie konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️


Początkowo były one świetnym wyborem dla ludzi z dużych miast, którzy chcieli unikać jeżdżenia samochodem po zakorkowanych centrach metropolii. Teraz jednak znaleźć możemy je nawet w małych miejscowościach.

Niestety ich rosnąca popularność doprowadziła też do wielu problemów. Liczba wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych rośnie w zastraszającym tempie. Przepisy też nie do końca nadążają za tym nowym środkiem transportu. W tym artykule postaramy się więc odpowiedzieć na pytanie jak wyglądają sprawy związane z wypadkami na hulajnodze elektrycznej i jak możemy uzyskać odszkodowanie za tego typu zdarzenie. Mamy nadzieje, że informacje zawarte w tym tekście rozwiążą niektóre z Państwa wątpliwości.


Jakie są zasady poruszania się hulajnogą elektryczną?

Może to być zaskoczenie dla wielu, ale istnieją zasady poruszania się hulajnogą elektryczną, a są one następujące:

  • kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli ma taką możliwość. Jeżeli korzysta z drogi dla rowerów lub chodnika, to musi zachować ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym
  • kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany do korzystania z jezdni w sytuacji, kiedy ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h (np. droga osiedlowa), a nie ma na niej drogi dla rowerów, pasa dla rowerzystów czy drogi dla pieszych
  • korzystać z drogi dla pieszych użytkownik hulajnogi elektrycznej może zasadniczo tylko wtedy gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, a nie ma niej drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów itd.
  • ponadto jeżeli osoba jedzie hulajnogą elektryczną po chodniku, to musi zachować prędkość zbliżoną z prędkością poruszania się pieszych i zachować przy tym szczególną ostrożność

Jak widać przepisy istnieją. Jednak każdy kto chociaż raz wyszedł na miasto wie dobrze o tym, że są one, delikatnie mówiąc, ignorowane.

Potrącenie osoby na hulajnodze przez samochód – uzyskanie odszkodowania i określenie winnego

Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem hulajnogi elektrycznej i samochodu osobowego, to wtedy poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC pojazdu, ale tylko w sytuacji, kiedy winny jest kierowca, a jest on obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu hulajnogą elektryczną, który znajduje się na przejeździe dla rowerów
  • ustąpić pierwszeństwa kierującemu hulajnogą elektryczną, jeżeli przejeżdża przez drogę dla rowerów
  • jeżeli skręca w drogę poprzeczną, to również musi zachować szczególną ostrożność i również ustąpić pierwszeństwa kierującemu hulajnogą elektryczną, który jedzie na wprost po jezdni
  • nie może wyprzedzać pojazdu na przejeździe i bezpośrednio przed nim

Jeżeli do takiego wypadku dojdzie z winy kierującego samochodem osobowym, to nie ma większego problemu. Każdy pojazd w Polsce jest ubezpieczony z polisy OC. Uzyskanie odszkodowania w tej sytuacji to formalność. Możemy oczywiście domagać się także odszkodowania od samego sprawcy, jednak nie jest to dobry pomysł. Odszkodowanie z OC uzyskamy zawsze, a kierowca może być przecież niewypłacalny.

Poszkodowany może ubiegać się również o zadośćuczynienie za uznaną krzywdę, za poniesione koszty leczenia itd.

Co z odszkodowaniem, gdy wypadek jest z winy kierującego hulajnogą elektryczną?

Do zdarzenia może dojść również z winy osoby, która kieruje hulajnogą elektryczną.

W takiej sytuacji nie ma prawa ona do żadnych świadczeń odszkodowawczych (chyba, że ma wykupioną polisę NNW), ponadto sama może zostać ona obciążona obowiązkiem wypłaty świadczenia za wyrządzoną szkodę. Wprawdzie hulajnogi elektryczne nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. Nie mnie jednak, należy pamiętać o tym, że jeżeli planujemy korzystać z takiego urządzenia, to lepiej się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej. W przeciwnym wyrazie osoba poszkodowana (np. kierowca w którego auto uderzyliśmy), będzie mógł złożyć przeciwko nam pozew sądowy, jeżeli wina będzie po naszej stronie. Podobne kroki będzie mógł podjąć potrącony przez nas pieszy czy rowerzysta z którym się zderzyliśmy. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zasadniczo pozwoli na pokrycie wszystkich kosztów związanych z takim zdarzeniem i zajmie się wypłatą odszkodowania dla osób, które wniosą przeciwko nam pozew.

prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Należy bowiem pamiętać o tym, że wbrew obiegowej opinii, to nie zawsze kierowca samochodu osobowego jest osobą winną w danym zdarzeniu. Często, to właśnie kierowcy hulajnóg elektrycznych poruszają się w sposób mocno nierozważny, tworząc w ten sposób zagrożenie na drodze. Jeżeli więc mają Państwo wątpliwości dotyczące tego, czy za dane zdarzenie przysługuję Państwu odszkodowanie, to zapraszamy do kontaktu z naszym przedsiębiorstwem. Przeanalizujemy dla Państwa daną sprawę i postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy w danej sytuacji, przysługuje Państwu jakiekolwiek świadczenie odszkodowawcze.

Wypadek na hulajnodze elektrycznej a odszkodowanie – najczęściej zadawane pytania

Ostatnim elementem, który chcemy poruszyć w tym temacie są najczęściej zadawane pytania związane z wypadkami na hulajnodze elektrycznej oraz odszkodowaniami, które możemy otrzymać za dane zdarzenie. Te pytania są następujące:

Czy kierowca samochodu zawsze jest winny jeżeli dojdzie do zderzenia z rowerzystą?

Oczywiście, że nie. W niektórych sytuacjach wyłączną winę za zdarzenie ponosi osoba, która kieruje hulajnogą elektryczną. Dlatego też dobrym pomysłem będzie inwestycja w ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie NNW. Ochronią nas one przed wieloma problemami.

Czy na hulajnodze elektrycznej można stracić prawo jazdy?

W uzasadnionych przypadkach sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, nawet jeżeli przestępstwo popełniliśmy jadąc hulajnogą elektryczną. Takie zdarzenie to np. jazdą hulajnogą pod wpływem alkoholu i doprowadzenie do wypadku.

Czy hulajnoga elektryczna jest pojazdem mechanicznym?

Nie. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, hulajnoga elektryczna nie jest pojazdem mechanicznym w świetle obowiązującego prawa.

Co zrobić jeżeli zostałem potrącony przez samochód, a jechałem hulajnogą elektryczną?

Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, a winnym jest kierowca samochodu, to wtedy powinniśmy skierować nasze kroki do firmy, która wystawiła polisę OC na dany pojazd. Będzie ona zobligowana do wypłaty nam odszkodowania.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.