Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne i czy warto w nie inwestować?

Dowiedź się na czym polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne, ile kosztuje i co obejmuje. Poznasz też wady i zalety takiej usługi.

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotneZdrowie ma to do siebie, że często nie przykładamy do niego większej wagi, aż do momentu, kiedy naprawdę zaczyna ono szwankować. Jednocześnie bardzo szybko odkrywamy (lub zapewne już o tym wiemy), że publiczna służba medyczna w Polsce, pozostawia wiele do życzenia. Długie kolejki do lekarzy specjalistów, problem z doproszeniem się o potrzebne badania. Jest to szczególnie przykre w przypadku chorób, gdzie najważniejszy jest czas (jak np. nowotwory). Trend ten jednak zdaje się zmieniać i ludzie coraz częściej stawiają zdrowie jako priorytet. Jak wskazują statystyki, coraz więcej Polaków decyduje się na wykup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, którego głównym celem jest zapewnić nam szybki dostęp do specjalistów oraz możliwość skorzystania z potrzebnych badań diagnostycznych. Mając to na uwadze, poniżej opisujemy Państwo jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne i czy inwestycja w nie to dobry pomysł.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem?

Czym tak właściwie jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jak sama nazwa wskazuje jest to dodatkowa polisa, której zakres zależy od indywidualnie wybranej przez klienta oferty. Firmy ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres usług i to od nas tak naprawdę zależy, na co się zdecydujemy. Warto pamiętać, że możemy zainwestować zarówno w prywatne ubezpieczenie zdrowotne, oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jak i również w tak zwaną grupową polisę, którą oferuje zakłady pracy. Na koszt polisy wpływa wiele czynników zaczynając od zakresu usług, a na wartości samego ubezpieczenia kończąc.

Wiele ubezpieczeń posiada również zniżki np. kiedy przystępujemy do polisy z zakładu pracy. Ponadto w przypadku ubezpieczenia grupowego, do polisy (oczywiście za dodatkową opłatą), można dopisać resztę członków rodziny. Co jednak obejmuje takie prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Okazuje się, że naprawdę wiele. Najważniejsze elementy bowiem, to:

 • Wizyty u lekarzy specjalistów bez potrzeby posiadania skierowania np. od lekarza rodzinnego
 • Opieka pielęgniarska
 • Wizyty domowe w przypadku pacjentów, którzy tego wymagają
 • Dostęp do placówek medycznych na terenie całego kraju (należy jedynie zwrócić uwagę na to, z którą placówką współpracuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe, takie placówki posiada między innymi Optima czy znany bardzo dobrze w Polsce Medicover)
 • Dostęp do szerokiego pakietu badań laboratoryjnych i specjalistycznych praktycznie od ręki (w swoich umowach, towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują kontakt ze specjalistą w przeciągu maksymalnie trzech dni od zgłoszenia, co w przypadku wielu schorzeń, ma wręcz kolosalne znaczenie)

Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup prywatnego ubezpieczenia. Krótki czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Jeżeli chcą Państwo zdecydować się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, a jednocześnie nie wiecie, które wybrać, to zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Pomożemy w dokonaniu wyboru.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Z pewnością jest to dla Państwa najbardziej interesująca kwestia, jednak na to pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to wydatek zaczynający się od 20 zł miesięcznie, a kończący się nawet na 1000 zł za osobę.

Oczywiście wszystko zależy od wybranego ubezpieczyciela, sumy ubezpieczenia oraz zakresu usług, który chcemy zawrzeć w polisie. Najbogatsze z oferowanych pakietów oferują takie elementy jak kompleksowa opieka stomatologiczna czy skomplikowane zabiegi szpitalne. Wiele osób jest jednak zgodnych, że już za sumę około 100 zł miesięcznie, można wykupić atrakcyjne ubezpieczenie zdrowotne, które zawierać będzie kompleksowy pakiet usług.

Zanim jednak podpiszemy umowę, musimy dokładnie zapoznać się z jej treścią czyli tak zwanym OWU. Mogą Państwo również przedstawić tak ofertę nam, a my chętnie podpowiemy czy to dobry wybór.

Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

W OWU czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziemy listę wyłączeń, czyli sytuacji w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest zobligowane do udzielenia nam pomocy i wypłaty należnych świadczeń. Nie chodzi tutaj oczywiście o to, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie chce dbać o klientów. Istotne jest zabezpieczenie się przed nadużyciami. Dlatego też OWU zwykle obejmuje takie elementy jak brak pomocy dla osób, które świadomie działają na swoją niekorzyść czyli np. próby samobójcze, pijaństwo, samookaleczenia, zażywanie narkotyków itd.

Ponadto ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia osobom, które cierpią na choroby, będące efektem wad wrodzonych. Czyli na przykład, jeżeli osoba ma wrodzoną wadę serca, to tego ubezpieczenie nie obejmie. Ponadto jeżeli do pogorszenia stanu zdrowia doszło podczas popełnienia przestępstwa lub jego usiłowania, to wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe, również jest wyłączone z jakichkolwiek zobowiązań wobec klienta. Firmy tego typu również z reguły rezygnują z udzielania pomocy osobom, które stosowały leki wbrew zaleceniom lekarza. Polisa również może zostać wyłączona jeżeli poszkodowany prowadził np. pojazd bez uprawnień lub gdy był pod wpływem substancji odurzających bądź, jeżeli uprawia on sporty ekstremalne.

prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Należy jednak zauważyć, że niektóre firmy ubezpieczeniowe mają w swoim pakiecie usługi dla osób uprawiających sport wyczynowy, jednak taka polisa zawsze będzie droższa. Ostatnim elementem (w ramach ciekawostki), który nie obejmuje żadna z polis zdrowotnych jest leczenie niepłodności. Dlaczego? To jest temat na szerszą dyskusje, nie mniej jednak na ten moment nie znajdziemy żadnej oferty, które pomogłaby nam w tej sytuacji. Ostatnia uwaga, bardzo ważna.

Muszą Państwo pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe najgorzej reagują na osoby, które zatajają swój stan zdrowia. Jeżeli przy podpisywaniu mowy zatają Państwo np. to że cierpicie na nowotwór, to nie tylko towarzystwo nie będzie zobligowane do udzielania żadnej pomocy, ale mogą zgłosić sprawę do sądu. Ponadto, taka sprawa szybko się rozejdzie i żadna firma nie będzie chciała z Państwem współpracować. Dlatego nie powinni Państwo nigdy ukrywać informacji o swoim stanie zdrowia.

Zalety oraz wady prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Największą zaletą prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest to, że gwarantuje nam ono szybką wizytę u lekarza specjalisty. Co do tego nie ma wątpliwości. Warto jednocześnie zauważyć, że nawet jeżeli wyznaczona przez ubezpieczyciela główna placówka nie ma wolnych terminów, to ubezpieczyciel i tak jest zobligowany zorganizować wizytę u specjalisty w innym ośrodku, który z nim współpracuje.

Ubezpieczyciel może nam nawet załatwić wizytę w szpitalu, która oczywiście opłaca z własnej kieszeni. Ponadto dużym plusem prywatnego pakietu ubezpieczenia zdrowotnego jest to, że za badania, które zwykle kosztują kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych, nie zapłacimy nic, ponieważ nawet podstawowe ubezpieczenia obejmuje większość z nich w swojej polisie. Ponadto niektóre z ubezpieczeń oferują również dodatkowe benefity, takie jak na przykład wypłata odszkodowania, za każdy dzień pobytu w szpitalu. Tak naprawdę jedyną wadą prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, może być jego koszt. Musimy jednak pamiętać o tym, że nasze zdrowie jest bezcenne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, to nie jest zadanie łatwe. Oczywiście, służymy Państwu pomocą w tej materii, jednakże pragniemy również zwrócić Państwa uwagę na kilka istotnych aspektów, którymi należy się kierować przy podejmowaniu decyzji o zakupie danej polisy ubezpieczeniowej:

 • Lokalizacja placówek z których możemy korzystać w ramach ubezpieczenia – to najważniejszy czynnik, ale ludzie nie zawsze przywiązują do niego wagę. Ważne jest to, żeby placówki były w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Dzięki temu korzystanie z pomocy lekarzy, będzie dla nas wygodne
 • Dostępne specjalizacje – musimy zastanowić się nad tym z jakich usług musimy skorzystać i sprawdzić czy dana polisa ubezpieczeniowa obejmuje specjalistów, który są nam potrzebni. Umowa ubezpieczenia dokładnie opisuje do jakich specjalistów będziemy mieli dostęp
 • Rodzaj dostępnych badań – to oczywiste, im więcej dostępnych badań specjalistycznych tym lepiej. Oczywiście należy pamiętać o tym, że szersza polisa ubezpieczeniowa, jest droższa
 • Zdarzenia, które nie są objęte ubezpieczeniem – należy dokładnie przeczytać OWU i sprawdzić wszystkie zdarzenia, których ubezpieczenie obejmuje takie jak np. choroba alkoholowa itd.
 • Okres karencji – pod pojęciem okresu karencji rozumiemy czas, przez który nie możemy korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego mimo opłacenia składki (jest to zabezpieczenie dla towarzystw ubezpieczeniowych, na wypadek potencjalnego oszustwa). Zwykle w tych ubezpieczeniach dotyczy ona najdroższych usług, takich jak rehabilitacja. Okres karencji zwykle wynosi od miesiąca do dwóch. Innymi słowy z takiej rehabilitacji skorzystamy np. 30 dni po podpisaniu mowy z ubezpieczycielem
 • Limit wizyt i badań – również często zapominana kwestia. Należy pamiętać o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają za zadanie, zarobić. Dlatego też najdroższe badania takie jak np. tomografia czy rezonans, mają limit, na który musimy zwrócić uwagę
 • Transport medyczny – prywatne ubezpieczenie zdrowotne z reguły obejmuje również koszty transportu medycznego oferowanego przez daną, prywatną placówkę
 • Wysokość składki – muszą Państwo porównać wszystkie oferty i wybrać pakiet, którego cena będzie adekwatna do oferowanych benefitów

Wszystkie aspekty są oczywiście dokładnie opisane w umowie oraz w OWU. Muszą Państwo przeczytać te dokumenty, a jeżeli mają Państwo problem z ich zrozumieniem, to zapraszamy do kontaktu z naszym przedsiębiorstwem.

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne i czy warto w nie inwestować – najczęściej zadawane pytania

Ostatnim elementem, który chcemy poruszyć w tym artykule, są najczęściej zadawane pytania związane z tematem prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Czy możemy posiadać publiczne ubezpieczenie zdrowotne i prywatną polisę ubezpieczeniową?

Oczywiście, że tak. Mało tego, podwójne ubezpieczenie da nam znacznie więcej możliwości i szybszy dostęp do lekarza. Ponadto, prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie pozbawia nas możliwości korzystania z publicznej służby zdrowia.

Czy można mieć prywatne ubezpieczenie zdrowotne zamiast NFZ?

Niestety nie. Każdy obywatel polski podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu w NFZ. Jeżeli dana osoba pracuje, to składki są pobierane są z pensji, podczas gdy osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą rozliczać się na własną rękę. Osoby bezrobotne oraz emeryci, również muszą posiadać ubezpieczenie NFZ. Tak więc ubezpieczenie NFZ jest obowiązkowe mimo to jednak, wiele osób decyduje się na zakup prywatnej polisy.

W jakim wieku można przystąpić do kupna ubezpieczenia zdrowotnego?

Do zakupu polisy mogą przystąpić wszyscy dorośli obywatele czyli osoby, które ukończyły 18 rok życia. Górna granica wiekowa jest zależna od wytycznych danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Bez problemu jednak da się znaleźć oferty skierowane do emerytów, którzy ukończyli 70 rok życia.

Jak długo trwa standardowa umowa ubezpieczenia?

Standardową umowę ubezpieczenia zdrowotnego podpisuje się na 12 miesięcy. Po upływie tego czasu możemy zarówno kontynuować polisę jak i z niej zrezygnować.

Jak szybko ubezpieczyciel musi nam zapewnić dostęp do usługi lekarskiej?

W umowach ubezpieczenia powinniśmy znaleźć wyraźny zapis dotyczący tego w jakim terminie ubezpieczyciel musi nam zapewnić dostęp do danego świadczenia. Jeżeli polisa mówi o 3 dniach roboczych, to ubezpieczeniowy pacjent, musi zostać umówiony na wizytę lekarską, zabieg itd. maksymalnie w przeciągu wspomnianych wcześniej trzech dni.

Ile wynosi składka za ubezpieczenie zdrowotne?

Kwota jest zależna od wielu czynników, a najważniejszy jest tutaj zakres ubezpieczenia. Najtańsze ubezpieczenia kosztują nawet od 20 zł miesięcznie. Tanie są również rozwiązania grupowe, które oferują szeroki pakiet usług za bardzo niską stawkę.

Jaka jest różnica między ubezpieczeniem indywidualnym, a grupowym?

Jak sama nazwa wskazuje w przypadku ubezpieczenia grupowego, ochroną w ramach jednej polisy jest objęta grupa ludzi. Zwykle takie formy ubezpieczenia praktykują zakłady pracy, gdzie w ten sposób ubezpieczają swoich pracowników (jest to dla nich tańsze rozwiązanie). Co ciekawe takie polisy oferują również banki, które tworzą podobne grupowe ubezpieczenia dl swoich klientów. Jako, że ryzyko rozkłada się na więcej osób, to składka jest tańsza. Dodatkowo, samo podpisanie takiej umowy również jest łatwym procesem. Nie ma tutaj indywidualnej oceny ryzyka czy ankiet.

To wszystkie informacje, które chcieliśmy Państwo przekazać w tym tekście na temat prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Konkludując czy zatem jest to inwestycja warta swoich kosztów? Na to pytanie muszą odpowiedzieć sobie Państwo sami, jednak my uważamy że tak, prywatne ubezpieczenie zdrowotne, to dobry pomysł. Nasze zdrowie jest bezcenne, a biorąc pod uwagę fakt, że publiczna służba zdrowia w Polsce nie działa najlepiej, to powinniśmy zdecydowanie zainwestować we wszystkie, dostępne dla nas rozwiązania. Jeżeli mają Państwa dalsze pytania dotyczące prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, to zapraszamy do kontaktu z nami.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.