Ogólna zasada brzmi: pracodawca jest odpowiedzialny, kiedy udział na imprezie jest obowiązkowy.
Opiszmy to na podstawie sytuacji wziętej z życia.
Pracodawca zdecydował się przeprowadzić wyjazd integracyjny połączony ze szkoleniem dla pracowników swojej firmy. W tym momencie pojawia się najważniejsze w tej dyskusji, słowo klucz, mówiące mianowicie, że wyjazd jest obowiązkowy.
Podczas wyjazdu w ramach zabawy zorganizowano wspinaczkę po linie w parku linowym, jednak jeden z pracowników podczas zabawy uszkodził sobie nogę. Wypadek ten niesie znamiona wypadku poniesionego przy pracy, ponieważ .wyjazd ( niezależnie od jego formy ) był obowiązkowy, więc pracownik, wypełniał niejako swoje obowiązki służbowe..
Wyjazd integracyjny, który jest organizowany przez pracodawcę gdzie udział jest w całości dobrowolny i którego jedynym celem jest rekreacja i wypoczynek, .nie może być uznany za podróż służbową.
Podobnie dobrowolne szkolenie firmowe. Innymi słowy, zdarzenia do których doszło podczas imprezy integracyjnej, która odbywa się w czasie pracy, zwykle kwalifikowane są właśnie jako wypadki przy pracy. Wyjątkiem jest sytuacja w której doszło do ewidentnego zerwania stosunku pracownika z pracą.
Znowu możemy się tutaj posłużyć jakimś przykładem. Przyjmijmy, że w czasie pracy pracodawca zdecydował się zorganizować imprezę firmową z okazji 5-lecia istnienia firmy.
Jeden z pracowników pod wpływem szampańskiej atmosfery postanowić użyć maszyny należącej do firmy, jednak niezgodnie z zasadami jej użytkowania. W konsekwencji doprowadziło to do uszczerbku na zdrowiu pracownika.
Czy w tej sytuacji, pracodawca jest w jakikolwiek sposób winny? Oczywiście, że nie gdyż związek z pracą został całkowicie zerwany.
W omawianym kontekście musimy rozróżnić dwa rodzaj imprez pracowniczych, to jest spotkania organizowane przez pracodawcę w czasie pracy, jak i spotkania integracyjne organizowane przez samych pracowników, poza godzinami pracy.
W drugim przypadku, pracodawca nie ponosi żadnej odpowiedzialności, jeżeli spotkanie zorganizowali sami pracownicy bez jego wiedzy lub bezpośredniego udziału. Nie mniej jednak, pracodawca nawet w tej sytuacji musi rozważyć pewne kwestie. Należy bowiem pamiętać, że pracodawca ma obowiązek promować bezpieczne zachowania wśród swoich pracowników, nawet jeżeli znajdują się oni poza miejscem pracy.
Dlatego tak istotne są szkolenia z zakresu bezpieczeństwa. Natomiast, jeżeli impreza jest organizowana przez pracodawcę, to na nim spoczywa pełna odpowiedzialność za wszystkich, biorących udział w wydarzeniu pracowników.
Biorąc pod uwagę informacje podane powyżej, należy zdać sobie sprawę z faktu, że wyjazd integracyjny organizowany przez pracodawcę powinien być dokładnie zaplanowany od początku do końca. Zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa i wraz ze współpracami z podmiotami, które oferują konkretne usługi, zaczynając od transportu, a na cateringu kończąc.
Wszystkie podmioty oferujące dany typ usług, powinny więc wykazywać się kompetencjami, a także posiadać odpowiednie uprawnienia i to w gestii pracodawcy leży sprawdzenie wszystkich wyżej wymienionych elementów.
W ten sposób pracodawca może przenieść część obowiązków, na te podmioty, gdyż nie musi on posiadać specyficznych uprawnień. Przykładowo pracodawca nie musi być np. kierowcą busa. Jeżeli więc, kierowca takiego wozu doprowadzi do wypadku, to odpowiedzialność ponosi on sam oraz firma przewozowa, a nie pracodawca, który wysłał swoich pracowników na daną wycieczkę.
Zasadniczo, jeżeli zagłębilibyśmy się w tematach wypadków podczas imprez integracyjnych i firmowych, to bardzo szybko doszlibyśmy do wniosku, że wyroki bywają różne i każda sprawa, z reguły jest bardzo skomplikowana. Dlaczego?
Otóż, wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że jeżeli pracodawca zorganizował imprezę integracyjną i podczas jej trwania doszło do wypadku, to za każdym razem winny jest szef danego przedsiębiorstwa. Nic bardziej mylnego, pod uwagę musimy wziąć bowiem odrębną kwestię, jaką stanowi zachowanie samego pracownika, które to może wpływać na interpretację zdarzenia i jego ewentualną kwalifikację, jako wypadek przy pracy.
Przykładowo, jeżeli podczas integracji w firmie, dojdzie do wypadku w wyniku nagannego zachowania samego pracownika, to wtedy pracodawca nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za dane zdarzenie.
Temat może wydawać się skomplikowany, dlatego też podamy przykład kilku wypadków, które wyczerpują znamiona wypadku przy pracy w ramach wyjazdu integracyjnego.
Pani Ania wzięła udział w wyjeździe integracyjnym, obowiązkowym dla pracowników firmy. Podczas obiadu w restauracji, kelner wylał na panią Anię gorącą zupę, doprowadzając u niej do oparzeń.
Pani Ania otrzymała kilka dni urlopu, musiała poddać się leczeniu i zakupić niezbędne leki. Doszło do rozprawy w sądzie, gdzie sędzia podkreślił, że wypadek ten niesie znamiona wypadku przy pracy, gdyż pracownik ma prawo do spożycia posiłku również poza miejscem wykonywania obowiązków służbowych. Oczywiście w tej sytuacji w grę wchodzi również zachowanie kelnera, jednak tutaj winę można określić podczas oddzielnego postępowania sądowego.
Pan Mateusz podczas wyjazdu integracyjnego udał się na kolację wraz z resztą załogi. Podczas imprezy spożył on zdecydowanie za dużo alkoholu.
Pan Mateusz poszedł do toalety. Niestety pracownik się wywrócił. Policja, która przyjechała na miejsce, sprawdziła, że pan Mateusz miał we krwi sporo ponad promil alkoholu. Pracodawca uznał zachowanie swojego pracownika za naganne i wskazał, że doszło do zerwania związku pracownika z pracą w omawianej powyżej sytuacji. Nie był to więc wypadek przy pracy. W tym przypadku pracodawca ma rację.
Tradycyjnie ostatnim elementem, który chcemy omówić w tym artykule, są najczęściej zadawane pytania związane z wypadkami na imprezie firmowej.
Jeżeli mają Państwo jeszcze jakieś pytania w związku z tym tematem, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Służymy pomocą, a jeżeli zostali Państwo poszkodowani w wypadku podczas obowiązkowego wyjazdu integracyjnego, to pomożemy w uzyskaniu należytego odszkodowania.
Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.
Wypadek w drodze na spotkanie integracyjne
Pan Maciej dostał polecenie wyjazdu na spotkanie integracyjne z siedziby firmy w Warszawie do Słupska. Podczas wyjazdu doszło do wypadku nie z winy pana Macieja. Taki wypadek stanowi wypadek przy pracy.