Rzeczoznawca samochodowy - motoryzacyjny

Czym zajmuje się rzeczoznawca motoryzacyjny, jak może Ci pomóc przy zaniżonym odszkodowaniu?

rzeczoznwaca samochodowy Kwestia właściwej wyceny szkody komunikacyjnej przez ubezpieczyciela zawsze wzbudza wiele zastrzeżeń i kontrowersji. Dlaczego tak jest i jaką rolę w negocjacjach z zakładem ubezpieczeń pełni rzeczoznawca samochodowy?

Jako poszkodowani jesteśmy kierowani przeświadczeniem, że ubezpieczyciel powinien kierować się literą prawa i wypłacić nam pełną należną wysokość odszkodowania, które po prostu nam się należy.

Niestety, ale już w momencie otrzymania kosztorysu możemy zauważyć, że kwota odszkodowania jest rażąco zaniżona. Co wtedy zrobić i gdzie szukać pomocy?

Pierwszym krokiem jeszcze przed sporządzeniem odwołania od decyzji zakładu ubezpieczeń jest wizyta u rzeczoznawcy samochodowego, który rzetelnie oceni kwotę niezbędną do naprawy pojazdu.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i czym się zajmuje?

Niezależny rzeczoznawca samochodowy to wykwalifikowany specjalista, który przede wszystkim ustala przebieg powstania szkody, zakres powstałych w jej wyniku uszkodzeń. Dodatkowo przewiduje przygotowanie ekspertyzy na temat przyczyny powstania szkody.

Musimy jednak nadmienić, iż rzeczoznawcy samochodowi nie współpracują wyłącznie z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Bardzo często z ich wiedzy korzystają również takie podmioty jak: warsztaty samochodowe, sądy, czy zwykli użytkownicy pojazdów.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej jako poszkodowany również możesz wynająć do pomocy niezależnego rzeczoznawcę samochodowego, który obiektywnie i rzetelnie oceni straty jakie poniosłeś w wyniku powstania szkody. Masz wtedy pewność, że występując on w roli niezależnego rzeczoznawcy.

Pamiętaj, że masz prawo domagać się pełnego odszkodowania, zwłaszcza jeśli masz wątpliwości, że ekspertyza przygotowana przez rzeczoznawcę na zlecenie ubezpieczyciela jest rażąco zaniżona.
Jeśli znalazłeś się w sytuacji, że wycena uszkodzeń samochodu jest nieadekwatna do faktycznej straty jaką poniosłeś to możesz skorzystać z wyceny niezależnego rzeczoznawcy.

Jak przygotować się do spotkania z rzeczoznawcą motoryzacyjnym?

Współpraca z rzeczoznawcą będzie przebiegała dużo sprawniej jeśli odpowiednio przygotujesz się do spotkania z nim. Najważniejsze dokumenty jakie musisz mieć to:

  • wszystkie dokumenty dotyczące samochodu ( dowód rejestracyjny, potwierdzenie ubezpieczenie OC, prawo jazdy )
  • zdjęcia zrobione na miejscu zdarzenia
  • ekspertyza sporządzona przez zakład ubezpieczeń

Bardzo ważne jest również to co musisz bezpośrednio przekazać swojemu niezależnemu rzeczoznawcy podczas waszej rozmowy. Najważniejsze kwestie jakie musisz poruszyć to:

  • przedstaw swoją wersję wydarzeń, które skutkowały powstaniem szkody – jak wyglądało to z Twojej perspektywy
  • szczegółowy wykaz wszystkich uszkodzeń, które powstały w wyniku szkody na naszym pojeździe. Należy zwrócić uwagę na te uszkodzenia których nie widać „gołym okiem”. Możemy się spotkać z sytuacją, gdzie rzeczoznawca będzie chciał wykonać ponowne oględziny pojazdu w warsztacie tak, aby po zdemontowaniu niektórych elementów sprawdzić stan uszkodzenia pozostałych podzespołów auta. Zatroszcz się o warunki w jakich odbywają się oględziny: światło, dostęp do podnośnika
  • dopilnuj, aby rzeczoznawca samochodowy zrobił swoje zdjęcia uszkodzonych elementów na miejscu oględzin

Szczególnie zwróć uwagę również na to, jakiego rzeczoznawce samochodowego wybierasz. Ważne jest abyś zweryfikował jego umiejętności oraz kwalifikacje.

Kiedy skorzystać z rzeczoznawcy samochodowego?

Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje nam, że są sytuacje w których niezależna ekspertyza sporządzona przez rzeczoznawcę samochodowego znacząco wpływa na zwiększenie ostatecznej kwoty odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczycieli.

Sytuacje, w których należy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy motoryzacyjnego to:

rzeczoznawca samochodowy - koszty naprawy pojazduzaniżone odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe:
Jeśli po otrzymaniu przez ubezpieczyciela ekspertyzy dotyczącej wyceny Twojej szkody, masz przypuszczenie, że zostało ono niedoszacowane warto przedstawić mu swoją wycenę przygotowaną przez niezależnego rzeczoznawcę.

Zazwyczaj takie postępowanie przynosi zamierzony efekt i ubezpieczyciel ponownie wylicza wartość Twojej szkody.

Jeśli natomiast stało by się inaczej, kolejnym krokiem w takim wypadku jest postępowanie sądowe. Musimy jednak tutaj wspomnieć, że musisz się w takim przypadku przygotować na dodatkowe koszty związane z założeniem sprawy,a także z długim oczekiwaniem na zakończenie procesu sądowego.

rzeczoznawca samochodowy - szkoda całkowita szkoda całkowita z OC:
Wbrew pozorom uznanie przez likwidatora szkody za całkowitą niesie ze sobą bardzo niekorzystne skutki dla poszkodowanego.
Po pierwsze wycena wartości samochodu przed wypadkiem może zostać zaniżona,a po drugie otrzymana kwota odszkodowania będzie pomniejszona o szacunkową wartość wraku ( która z kolei może zostać zawyżona ). Finalnie poszkodowany może zostać z wrakiem pojazdu, którego nie sprzeda za oszacowaną przez zakład ubezpieczeń kwotę.
Warto zweryfikować obie powyższe wyceny ( przed i po szkodzie ), aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w odpowiedniej kwocie.

Rzeczoznawca samochodowy – jaki koszt?

Zapewne zapoznając się ze wszystkimi korzyściami, jakie wynikają ze współpracy z niezależnym rzeczoznawcą nasuwa się pytanie czy Cię na to stać?
Wysokość cen wynika przede wszystkim z faktu, że naszą ekspertyzę sporządza wykwalifikowany specjalista z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą.
Cennik usług jest ustalany indywidualnie przez każdego rzeczoznawcę, jednak średnie stawki za usługi rzeczoznawcy to:

  • oszacowanie kosztów naprawy pojazdu ok. 500 zł
  • wycena wartości samochodu ok. 300 zł

Przedstawione koszty są szacunkowe i mogą różnić się w zależności od regionu oraz indywidualnego cennika danego specjalisty. Jeżeli zamawiamy obie wyceny np. do szkody całkowitej to cena w "pakiecie" jest niższa.

Czy ubezpieczyciel może pokryć koszt rzeczoznawcy samochodowego?

Refundacja kosztów w ramach odszkodowania z OC sprawcy zdarzenia wynikających z powołania niezależnego rzeczoznawcę samochodowego wzbudza wiele kontrowersji. Zwłaszcza jeśli chodzi o środowisko ubezpieczeń.

Sytuacja ta została spowodowana ostatnim orzecznictwem Sądu Najwyższego, w którym na mocy uchwały Sądu Najwyższego nakazuje zwrot kosztów opinii rzeczoznawcy motoryzacyjnego. Do jego wprowadzenia przyczynił się tutaj wcześniejszy wniosek Rzecznika Finansowego.

Musimy jednak nadmienić, że takie obostrzenie jest uwarunkowane kilkoma wytycznymi.

Z treści uchwały Sądu Najwyższego z dnia 2 września 2019 (sygnatura akt:III CZP 99/18) wynika, że zarówno poszkodowani oraz inni uczestnicy zdarzenia komunikacyjnego mogą domagać się zwrotu kosztów powstałych w wyniku powołania rzeczoznawcy do sporządzenia niezależnej ekspertyzy w ich sprawie.

Nie możemy tutaj jednak nie odnieść się do warunku, jaki postawił Sąd Najwyższy. Otóż poszkodowany musi uzasadnić konieczność sporządzenia takiego opinii niezależnego rzeczoznawcy motoryzacyjnego.

Ubezpieczyciel likwidujący szkodę może nam odmówić refundacji powołania niezależnego rzeczoznawcy jeśli uzna, że była bezzasadna.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że choć po części udało nam się Ci przybliżyć jaka jest rola rzeczoznawców samochodowych i jak możesz skorzystać z ich usług, aby sobie pomóc w odzyskiwaniu zaniżonego odszkodowania.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855
lub ZGŁOŚ SZKODĘ DO WYCENY

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.