Odszkodowanie za wypadki na zajęciach sportowych i fitness – kiedy i jak je uzyskać?

Tematem poniższego wpisu są odszkodowania za wypadki na zajęciach sportowych. Dowiedź się w jakich przypadkach możesz się o nie ubiegać i jak się do tego zabrać.

Odszkodowanie za wypadki na zajęciach sportowych i fitness Wypadki na siłowniach czy na zajęciach sportowych zdarzają się bardzo często. Dotyczy to zarówno osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, jak i wieloletnich pasjonatów sportu. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach osoby ćwiczące mogą ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na zajęciach sportowych i fitness.

Masz problem z odszkodowaniem za wypadek na zajęciach sportowych i fitness?

Wypadek na zajęciach sportowych i fitness – na co może liczyć osoba ćwicząca?

Jeśli chodzi o możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek podczas zajęć sportowych, wiele zależy od konkretnej sytuacji. Istotne jest to, aby do urazu nie doszło z winy ćwiczącego, a z przyczyn niezależnych od niego. Mowa tu między innymi o takich sytuacjach, jak uraz powstały na skutek korzystania z uszkodzonej maszyny do ćwiczeń czy śliskiej nawierzchni na siłowni.

Wbrew powszechnym opiniom, do urazów dochodzi nie tylko w przypadku osób, które nie mają żadnego doświadczenia w ćwiczeniu. Bardzo często nawet wieloletni bywalcy siłowni narażeni są na urazy – na przykład jeśli dana maszyna do ćwiczeń nie działa prawidłowo, co jest zaniedbaniem ze strony samej siłowni.

Co ciekawe, o odszkodowanie można ubiegać się również wtedy, kiedy do wypadku lub urazu doszło z powodu błędnych wskazówek trenera czy instruktora. Dotyczy to zarówno grupowych zajęć fitness, jak i treningów indywidualnych z trenerem personalnym.

Przykład:

Kontuzja na zajęciach zumby

Kontuzja na zajęciach zumby

Agnieszka od dawna marzyła o tym, żeby zacząć ćwiczyć zumbę, jednak wstydziła się kiepskiej kondycji i nadprogramowych kilogramów. Któregoś dnia jedna koleżanka namówiła ją na pójście na zajęcia grupowe. Już po kilkunastu minutach Agnieszka zaczęła odczuwać silny ból w okolicy stawu skokowego, jednak instruktora zachęcała ją do dalszych ćwiczeń, twierdząc, że ból zaraz minie.

Kiedy po kilku dniach dolegliwości nadal się nasilały, Agnieszka odwiedziła lekarza. Okazało się, że na skutek gwałtownych ruchów, do których kobieta nie była przyzwyczajona, doszło do skręcenia stawu skokowego. Niestety, instruktora fitness nie zareagowała odpowiednio na skargi osoby ćwiczącej, w związku z czym Agnieszka może mieć szanse na uzyskanie odszkodowania.

W jakich sytuacjach otrzymanie odszkodowania nie będzie możliwe?

Oczywiście nie w każdym przypadku można ubiegać się o odszkodowanie – warto o tym pamiętać. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy to do wypadku dochodzi z winy osoby ćwiczącej. Bardzo często są to osoby początkujące, które nie do końca wiedzą, jak obsłużyć daną maszynę na siłowni. W razie wątpliwości lepiej zapytać o radę trenera personalnego, a nawet kogoś, kto na siłowni bywa regularnie.

Jeśli chodzi o doświadczonych pasjonatów sportu, często przyczyną urazów bywa… przecenienie własnych możliwości. Niestety, uzyskanie odszkodowanie w takiej sytuacji jest mało prawdopodobne. To samo dotyczy niedostosowywania się do zasad bezpieczeństwa panujących na siłowni czy do zaleceń trenera.

Przykład:

Kontuzja na siłowni

Kontuzja na siłowni

Artur ćwiczy na siłowni od pięciu lat, a po jego muskularnej sylwetce widać, że naprawdę przykłada się do treningów. Niedawno odwiedził on siłownię razem ze swoim kolegą z pracy. Chcąc zaimponować mniej doświadczonemu znajomemu, Artur przy wyciskaniu sztangi na ławce wybrał o wiele większy ciężar niż ten, z którym ćwiczy na ogół. Niestety, okazało się, że mężczyzna przecenił swoje możliwości, przez co doszło do zerwania mięśnia.

Czy Artur może liczyć na odszkodowanie? Niestety, prawdopodobieństwo uzyskania rekompensaty finansowej jest tutaj znikome, z uwagi na to, że mężczyzna sam ponosi winę na powstały uraz. A zatem wszystkie koszty związane z leczeniem i rehabilitacją będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na zajęciach sportowych?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że obowiązek udowodnienia tego, z czyjej winy doszło do urazy, spoczywa na poszkodowanym. A zatem to osoba, która chce ubiegać się o odszkodowanie, powinna zebrać odpowiednie dowody. Może to być zdjęcie lub nagranie, na którym widać będzie uszkodzony sprzęt, a także zeznania świadków, jak w przypadku historii Agnieszki. Na większości siłowni jest także monitoring, co znacząco ułatwia całą sprawę.

Odszkodowanie za wypadki na zajęciach sportowych i fitness

Od kogo można uzyskać odszkodowanie za wypadek na zajęciach sportowych?

Likwidacja szkody z OC siłowni

Jedną z najlepszych możliwości jest ubieganie się o odszkodowanie z OC klubu sportowego. Obecnie wiele siłowni posiada taką polisę. Zadziała ona w sytuacji, gdy osoba ćwicząca dozna urazu podczas treningu. Przede wszystkim należy skontaktować się z siłownią, aby ustalić, jak ma przebiegać cały proces. Możesz również od razu zwrócić się do ubezpieczyciela siłowni. Prawdopodobnie konieczne będzie przygotowanie odpowiedniego pisma wraz z załączonymi materiałami dowodowymi – na tej podstawie ubezpieczyciel siłowni będzie mógł wypłacić odszkodowanie.

Odszkodowanie z polisy NNW

A może masz wykupione ubezpieczenie NNW? W razie wypadku możesz dochodzić odszkodowania od swojego ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel może zakwestionować Twoje prawo do odszkodowania, jeśli na przykład do urazu doszło na skutek rażącego niedbalstwa. Wiele zależy tutaj od zapisów, znajdujących się w OWU.

Jak zwiększyć swoje szanse na odszkodowanie za wypadek na zajęciach sportowych?

Należy wiedzieć, że samodzielne ubieganie się o odszkodowanie może być trudne. Większość siłowni współpracuje z prawnikami, którzy mają dbać o ich interesy – na przykład w sytuacji, gdy doszło do urazu. Z tego powodu warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Zwiększy to szanse na uzyskanie odszkodowania za wypadek na zajęciach sportowych i fitness.

Odszkodowanie za wypadki na zajęciach sportowych i fitness – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Komu przysługuje odszkodowanie za wypadek na siłowni?

Na ogół odszkodowanie takie przysługuje osobom, u których doszło do uszczerbku na zdrowiu. Możliwe jest otrzymanie odszkodowania, które pokryje koszty leczenia, rehabilitacji czy inne koszty, które musiałeś ponieść w związku z wypadkiem. Każda tego typu sytuacja analizowana jest indywidualnie.

Ile wynosi odszkodowanie za wypadek na siłowni?

Kwota odszkodowania ustalana jest na podstawie tego, jakie koszty musiał ponieść poszkodowany w związku z powstałym uszczerbkiem na zdrowiu. Pod uwagę brane są nie tylko koszty leczenia, ale też ewentualne inne koszty – na przykład wtedy, jeśli na skutek wypadku nie mogłeś pracować. Znaczenie ma także to, skąd dochodzisz odszkodowania. Jeśli będzie to Twoja polisa NNW, istotna będzie suma ubezpieczenia.

Czy siłownia może zawrzeć w swoim regulaminie zapis, że nie ponosi odpowiedzialności za wypadki i urazy?

Nie, nie jest to działanie zgodne z prawem. Siłownia czy klub fitness ponosi pełną odpowiedzialność za to, co dzieje się na jej terenie, włącznie z wypadkami. Nawet jeśli w regulaminie znajduje się tego typu zapis, siłownia będzie zobowiązana do wypłaty odszkodowania, jeśli do wypadku dojdzie z jej winy.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.