Auto zastępcze z OC sprawcy

SAMOCHÓD ZASTĘPCZY KOMU PRZYSŁUGUJE I JAK GO ZDOBYĆ?

jak otrzymać auto zastępcze Pojazd zastępczy - mimo, iż w mniemaniu Sądu Najwyższego koszty związane z wynajmem tego typu pojazdu powinno ponosić towarzystwo ubezpieczeniowe, to niestety często bardzo niechętnie to robią.

Nagminnie spotykamy się ze zjawiskiem, w którym poszkodowani toczą batalię z towarzystwem ubezpieczeniowym o zwrot kosztów związanych z wynajmem auta zastępczego. W czasie gdy ich pojazd jest w naprawie. Do nie tak dawna na przywilej zwrotu takich kosztów mogły liczyć tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Miało to przede wszystkim służyć płynnemu funkcjonowaniu ich przedsiębiorstwa.

Biuro Rzecznika Ubezpieczonych oraz Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie w tej kwestii stoją po stronie poszkodowanych. Dodatkowo na mocy uchwały wydanej przez Sąd Najwyższy, która jasno mówi iż poszkodowany ma prawo żądać zwrotu kosztów związanych z najmem pojazdu zastępczego, nie zależnie od przeznaczenia i celu jego użytkowania.

Bardzo ważną kwestią w tym zagadnieniu jest to, iż poszkodowany nie jest zobligowany to wcześniejszego informowania ubezpieczyciela o swoim zamierzeniu, ani również pytać go o pozwolenie.

Jak długo możemy korzystać z pojazdu zastępczego?, to pytanie zadaje sobie wielu kierowców, którzy chcieli by skorzystać z możliwości wypożyczenia samochodu zastępczego. Według obowiązujących przepisów, czas wynajmu takiego pojazdu powinien być współmierny to czasu naprawy uszkodzonego pojazdu (odebrania go z warsztatu). W przypadku gdy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą, zazwyczaj polityka firm ubezpieczeniowych mówi,że auto zastępcze przysługuje kierowcom do dnia wypłaty odszkodowania.

Prawo jednak ma odmienne stanowisko w tej sprawie, mianowicie okres kiedy przysługuje nam do korzystania z auta zastępczego może być wydłużony do momentu zakupu nowego pojazdu.
Warto jednak mieć na uwadze to, aby tego czasy zbytnio nie rozciągać. Jeśli chodzi natomiast o kryteria jakie musi spełniać auto zastępcze, to wszystko opiera się na przede wszystkim o dwie najważniejsze kwestie. Mianowicie, auto zastępcze musi znajdować się w tej samej klasie co pojazd uszkodzony oraz stawki za wynajem pojazdu nie mogą przekraczać średnich stawek rynkowych.

Wynajem auta można również zrealizować bezgotówkowo, coraz więcej wypożyczalni oferuje takie rozwiązanie dla swoich klientów.

Warto mieć na uwadze to, że poszkodowanemu należy się zwrot kosztów wynajmu auta, niezależnie od tego jak często z niego korzysta oraz nawet wtedy jeśli ma dostęp do komunikacji miejskiej.