Auto zastępcze z OC sprawcy

SAMOCHÓD ZASTĘPCZY KOMU PRZYSŁUGUJE I JAK GO ZDOBYĆ?

Dopłaty do OC / AC - Take Care Polska

Pojazd zastępczy - mimo, iż w mniemaniu Sądu Najwyższego koszty związane z wynajmem tego typu pojazdu powinno ponosić towarzystwo ubezpieczeniowe, to niestety często bardzo niechętnie to robią. Co więcej zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego jest jednym z podstawowych świadczeń, jakie przysługują poszkodowanemu w ramach odszkodowania komunikacyjnego. Pomimo faktu, iż kierowcy mają coraz większą świadomość co do swoich praw, zakłady ubezpieczeń mogą utrudniać im wynajem samochodu zastępczego.

Masz problem ze zwrotem kosztów za auto zastępcze?

Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?

Nagminnie spotykamy się ze zjawiskiem, w którym poszkodowani toczą batalię z towarzystwem ubezpieczeniowym o zwrot kosztów związanych z wynajmem auta zastępczego. W czasie gdy ich pojazd jest w naprawie. Do nie tak dawna na przywilej zwrotu takich kosztów mogły liczyć tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Miało to przede wszystkim służyć płynnemu funkcjonowaniu ich przedsiębiorstwa.

Biuro Rzecznika Ubezpieczonych oraz Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie w tej kwestii stoją po stronie poszkodowanych. Dodatkowo na mocy uchwały wydanej przez Sąd Najwyższy, która jasno mówi iż poszkodowany ma prawo żądać zwrotu kosztów związanych z najmem pojazdu zastępczego, niezależnie od przeznaczenia i celu jego użytkowania.

Bardzo ważną kwestią w tym zagadnieniu jest to, iż poszkodowany nie jest zobligowany to wcześniejszego informowania ubezpieczyciela o swoim zamierzeniu, ani również pytać go o pozwolenie.

Zdarzają się przypadki, gdy zakład ubezpieczeń może Ci odmówić prawa do korzystania z auta zastępczego. Najczęstszymi powodami odmowy pokrycia kosztów wynajmu są:

auto zastępcze z oc sprawcy - sporadyczne użytkowanie uszkodzony pojazd był użytkowany bardzo rzadko i nie ma uzasadnienia, aby poszkodowany musiał korzystać z auta zastępczego

auto zastępcze z oc sprawcy a drugie auto posiadasz drugie auto, z którego mógłbyś korzystać w trakcie naprawy uszkodzonego pojazdu. W tym przypadku możesz podważyć taki argument zakładu ubezpieczeń, jeśli inny członek rodziny ( np. żona ) codziennie dojeżdża do pracy lub to drugie auto jest mu niezbędne na codzień

Na jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC?

Jak długo możemy korzystać z pojazdu zastępczego z OC sprawcy wypadku? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, którzy chcieliby skorzystać z możliwości wypożyczenia samochodu zastępczego na czas naprawy swojego środka transportu. Czas ten jest zależny od rodzaju szkody, jaki został orzeczony w stosunku do naszego uszkodzonego auta.

Samochód zastępczy z OC sprawcy a szkoda częściowa

Według obowiązujących przepisów czas wynajmu takiego pojazdu powinien być współmierny to czasu naprawy uszkodzonego pojazdu (odebrania go z warsztatu). Dotyczy to zarówno czasu oczekiwania na decyzję zakładu ubezpieczeń, poprzez oczekiwanie na zamówione części niezbędne do przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody, jak i sam czas naprawy auta. Podsumowując, zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego w przypadku szkody częściowej przysługuje nam za cały okres, kiedy byliśmy pozbawieni możliwości korzystania z naszego auta.

Samochód zastępczy z OC a szkoda całkowita

W przypadku gdy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą, zazwyczaj polityka firm ubezpieczeniowych mówi, że samochodu zastępczego możemy używać do dnia wypłaty odszkodowania.

Takie założenie nie jest jednak słuszne, gdyż zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. okres, na jaki przysługuje nam do korzystania z auta zastępczego może być wydłużony do momentu możliwości zakupu nowego pojazdu.

Zatem odpowiedzialność ubezpieczyciela za zapewnienie poszkodowanego pojazdu zastępczego lub zwrot kosztów jego wynajmu nie kończy się z dniem wypłaty odszkodowania.

Warto jednak mieć na uwadze to, aby tego czasu zbytnio nie przeciągać. Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z auta zastępczego po wypłacie środków należy wykazać, że dokładaliśmy wszelkich starań, aby nabyć nowy pojazd najszybciej jak to możliwe.

Jakiej klasy samochód zastępczy możesz wynająć?

Jeśli chodzi natomiast o kryteria, jakie musi spełniać samochód zastępczy z OC, to wszystko opiera się na przede wszystkim o dwie najważniejsze kwestie. Auto zastępcze musi znajdować się w tej samej klasie co pojazd uszkodzony ( lub niższej ) oraz stawki za wynajem pojazdu nie mogą przekraczać średnich stawek rynkowych.

Jeżeli Twój uszkodzony pojazd będzie np. klasy B ( Opel Corsa ), a Ty będziesz wnioskować o zwrot kosztów za wynajem np. VW Passata ( klasa E ) to ubezpieczyciel z pewnością odmówi Ci całości zwrotu kosztów i wypłaci tylko kwotę adekwatną do segmentu uszkodzonego pojazdu.

Samochód zastępczy - segmenty pojazdów

Dla wyjaśnienia wątpliwości, co do kwestii w jakiej klasie znajduje się Twój pojazd przedstawiamy podział pojazdów ze względu na segment. Przy każdej klasie pojazdów znajdziesz najpopularniejsze modele aut.

auto zastępcze - segment A Klasa A - Hyundai i10, Citroen C1, Fiat Panda, Ford Ka, Peugeot 108, Kia Picanto, Fiat 500

auto zastępcze - segment B Klasa B - Chevrolet Aveo, Citroen C3, Fiat Punto, Ford Fiesta, Hyundai i20, Opel Corsa, Peugeot 208, Skoda Fabia, Toyota Yaris, VW Polo, Renault Clio, SEAT Ibiza

auto zastępcze - segment C Klasa C - Audi A3, BMW 1, Chevrolet Cruze, Ford Focus, Honda Civic, Opel Astra, Peugeot 308, Renault Megane, SEAT Leon, Skoda Octavia, Citroen C4, VW Golf

auto zastępcze - segment D Klasa D - Audi A4, Audi A5, BMW 3, BMW 4, Ford Mondeo, Hyundai i40, Kia Optima, Mazda 6, Mercedes C, Opel Insignia, Peugeot 508, Renault Talisman, Skoda Superb, Volkswagen Passat

auto zastępcze - segment E Klasa E - Audi A6, BMW 5, Citroen C6, Honda Legend, Hyundai Genesis, Mazda Xedos 9, Mercedes E, Peugeot 607, Renault Latitude, Volvo S90, Skoda Superb

auto zastępcze - segment F Klasa F - Mercedes S, BMW 7, Audi A8, Volkswagen Phaeton


Wynajem auta można również zrealizować bezgotówkowo, coraz więcej wypożyczalni oferuje takie rozwiązanie dla swoich klientów.

Jak uniknąć dopłat do wynajęto samochodu z OC sprawcy?

Nie jest to powszechna wiedza i trzeba przyznać, że wiele osób zapomina akurat o tym konkretnym elemencie, co może być problematyczne i skończyć się kosztami. Otóż, niektóre firmy zamieszczają na swojej stronie i w umowach informacje o maksymalnych stawkach najmu pojazdów zastępczych. Warto zapoznać się z tymi informacjami.

Przykładowo gdy firma pozwala nam na wynajęcie maksymalnie auta klasy B (niższa), do której zaliczymy między innymi Toyotę Yaris, to jeżeli zdecydujemy na przykład na nowy model Audi czy BMW, to jest klasa E (wyższa), to wtedy różnicę w stawce (która w tym przypadku wyniesie około 200 zł), musimy pokryć sami. Na różnice w stawce wpłynąć mogą również inne czynniki jak na przykład sposób użytkowania pojazdu. Dlaczego o tym wspominamy?

Ponieważ wielokrotnie słyszeliśmy bądź mieliśmy do czynienia z sytuacjami, kiedy najmujący pojazd miał pretensje do ubezpieczalni o dopłatę. Tylko, że ubezpieczalnie bardzo jasno wyjaśniają kwoty najmu i kwestię dopłat. W końcu nie chcą być na tym stratne.

auto zastępcze z OC sprawcy

Kiedy muszę oddać auto po szkodzie całkowitej?

Na szczęście zasady tutaj są bardzo jasne „Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. poszkodowany może korzystać z auta zastępczego przez cały czas, od dnia zniszczenia pojazdu, do momentu, gdy będzie mógł nabyć nowy samochód. Co istotne, odpowiedzialność towarzystwa nie kończy się w chwili wypłaty odszkodowania. Jeśli mimo otrzymania pieniędzy poszkodowany z uzasadnionych przyczyn nie jest w stanie kupić nowego pojazdu, firma ubezpieczeniowa wciąż powinna opłacać koszty wynajmu auta zastępczego”. Ubezpieczyciel da nam jednak czas na zakup nowego pojazdu. Na przykład niektóre firmy dają nam tydzień na zakup nowego pojazdu.

Jak wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy?

Zasadniczo sam wynajem samochodu z OC sprawcy nie jest procesem niezwykle skomplikowanym. Możemy wybrać jednego z kilku dostępnych nam rozwiązań. A prezentują się one następująco:

  • Korzystamy z samochodu zastępczego, który oferuje warsztat (nie zawsze jest taka dostępna opcja), odpowiedzialny za likwidację szkody
  • Przy zgłoszeniu szkody, deklarujemy przedstawicielowi ubezpieczyciela, chęć skorzystania z auta zastępczego. Niektóre z firm ubezpieczeniowych mają własne floty pojazdów inne zaś współpracują z firmami, które zajmują się wynajmem samochodów zastępczych
  • Wypożyczamy samochód w wypożyczalni, na którą sami się zdecydowaliśmy. Należy jednak pamiętać, że musimy wtedy pamiętać o konkretnych limitach. W końcu nie chcemy płacić dodatkowych kosztów

Co zrobić gdy ubezpieczyciel domaga się zwrotu auta zastępczego?

Wbrew pozorom, takie sprawy nie należą do rzadkości. Co możemy więc zrobić, jeżeli firma ubezpieczeniowa odmawia pokrycia kosztów wynajmu pojazdu bądź żąda odstawienia go do wypożyczalni, mimo że auto, które brało udział w kolizji wciąż jest w naprawie bądź nie zdążyliśmy jeszcze kupić nowego auta (jeżeli doszło do szkody całkowitej).

Musimy przede wszystkim być przezorni. Gromadzimy więc wszystkie dokumenty dotyczące danej szkody. Mogą one być bowiem ważnymi dowodami, jeżeli będziemy chcieli odwołać się od decyzji firmy ubezpieczeniowej.

Opieszałość warsztatu czy konieczność oczekiwania na potrzebne części nie stanowią w żaden sposób podstawy do odmowy pokrycia kosztów wynajmu auta. Jeżeli reklamacja nie przyniesie pożądanych skutków i nie zgadzamy się ze stanowiskiem firmy ubezpieczeniowej (mamy w końcu takie prawo), to możemy skorzystać w każdej chwili z pomocy rzecznika finansowego, który pomoże nam w sporze z firmą ubezpieczeniową, oczywiście w uzasadnionych przypadkach.

Jeżeli sprawy nie będziemy w stanie załatwić polubownie, to pozostaje nam wtedy niestety, jedynie opcja wkroczenia na drogę sądową. Wiele osób wtedy odpuszcza, ale to błąd. Musimy walczyć o swoje i to co nam przysługuje. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym przedsiębiorstwem. Firma Take Care pomoże Państwu w załatwieniu sprawy z ubezpieczycielem.

Auto zastępcze z OC sprawcy - najczęściej zadawane pytania

Postanowiliśmy zebrać najczęściej powtarzające się pytania i udzielić na nie krótkiej odpowiedzi, dzięki temu nie będą musieli Państwo już przeszukiwać różnych źródeł w celu uzyskania odpowiedzi na nurtujące kwestie.

Na co zwrócić uwagę przy samochodzie zastępczym?

Kiedy bierzemy samochód zastępczy musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na umowę. Sprawdzić jakie są warunki najmu pojazdu czy będziemy musieli ponieść konsekwencje potencjalnego uszkodzenia samochodu, sprawdzić limit kilometrów, kaucje etc. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Ile z reguły czeka się na auto zastępcze?

Wbrew pozorom niedługo. Pojazd zastępczy z OC sprawcy powinniśmy zasadniczo otrzymać niemal natychmiast po kolizji, jeżeli oczywiście go potrzebujemy. Należy jednak pamiętać o tym, że okres użytkowania takiego pojazdu jest ograniczony. Będzie on nam bowiem przysługiwał tak długo, jak długo my nie możemy poruszać się własnym samochodem.

Czy warto brać samochód zastępczy?

Jak najbardziej. Należy bowiem pamiętać o tym, że koszt najmu auta zastępczego pokrywa nikt inny jak ubezpieczyciel sprawcy danego zdarzenia. Zwrot kosztów najmu możemy również otrzymać z naszej własnej polisy Assistance oraz AC.

Czy auto zastępcze ma limit kilometrów?

Wbrew obiegowej opinii auta zastępcze z reguły nie mają limitu kilometrów dziennej jazdy, a przynajmniej nie powinny go mieć. W końcu każda osoba, ma inne potrzeby w zakresie jazdy samochodem, prawda? Taki limit nie ma więc większego sensu.

Czy muszę zatankować auto przed oddaniem?

Jak łatwo można się domyślić, większość wypożyczalni udostępnia nam auta z bakiem, który jest zatankowany do pełna. Oczywiście, zakładają one, że my oddając samochód do wypożyczalni, zwrócimy go również z pełnym bakiem. Musimy koniecznie to sprawdzić przed oddaniem auta do wypożyczalni.

Co jeżeli auto zastępcze zostanie uszkodzone?

W tym przypadku sprawa jest bardzo prosta i wszystkie zasady są jasno wyjaśnione. Jeżeli auto zostanie uszkodzone w zdarzeniu drogowym, a sprawca jest znany, to wtedy szkoda jest oczywiście likwidowana z OC sprawcy danego zdarzenia. Należy jedynie zadbać o odpowiedni dowód sprawstwa i sporządzić oświadczenie, bądź wezwać policję.

Czy samochodem zastępczym można jechać za granicę?

Jak najbardziej. Nie ma przepisów, które zabraniałby nam wyjechać autem zastępczym za granicę. Nawet, jeżeli po prostu wybieramy się na długo wyczekiwany urlop.

Masz problem ze zwrotem kosztów wynajmu pojazdu zastępczego? Napisz nam o tym

W ramach naszych usług odzyskiwania odszkodowań z OC pomagamy także poszkodowanym, którzy mają problem ze zwrotem kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Zgłoś się do nas i dowiedź się co możemy dla Ciebie zrobić.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Otrzymałeś zbyt niskie odszkodowanie OC/AC?
Zakład ubezpieczeń pozostaje obojętny na próby odwołania?
Nie chcesz samodzielnie prowadzić sporu sądowego z zakładem ubezpieczeń?

Sprawdź na czym polega odkup szkody OC

Wyślij nam kosztorys swojej szkody, a my dokonamy bezpłatnej analizy i wycenimy, za ile możemy odkupić Twoje odszkodowanie.
Odkupujemy odszkodowania do 3 lat wstecz!

Masz inne problemy lub pytania dotyczące swojego odszkodowania?

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855
lub ZGŁOŚ SZKODĘ DO WYCENY

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.