Odszkodowanie za zerwany lub uszkodzony dach — jak je uzyskać po wichurze?

W poniższym wpisie sprawdzisz co zawiera ubezpieczenie nieruchomości, na jaką polisę najlepiej się zdecydować, jak uzyskać od ubezpieczyciela odszkodowanie za zerwany lub uszkodzony dach oraz o czym trzeba wiedzieć podczas ubiegania się o nie.

Odszkodowanie za uszkodzony dach Własne domostwo to marzenie wielu osób jest to w końcu oznaka statusu, oraz nasze własne królestwo w którym spędzamy najwięcej czasu, wychowujemy nasze dzieci i tworzymy więzi rodzinne, a także wspomnienia, które będą nam towarzyszyć przez całe nasze (oby jak najdłuższe życie). Zbudowanie (bądź kupno) wymarzonego domu i życzymy każdemu z was, żeby udało się wam to spełnić. Niestety, nawet kiedy uda się Państwu już stworzyć wymarzony dom, to nie znaczy od razu, że możemy spać spokojnie. Jak mówi bowiem stare porzekadło, wypadki chodzą po ludziach.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem za uszkodzony dach lub cały budynek?

W Polsce w głównej mierze stykamy się z dwoma typami zagrożeń, które mogą zniszczyć nasz dom. Są to powodzie (co udowodniła powódź tysiąclecia z roku 1997) oraz silne wichury i burze. Nie ma nic gorszego, niż zniszczenie domu przez zjawiska pogodowe. Utrata majątku, na który pracowaliśmy przez całe życie to bolesne doświadczenie. Na szczęście ubezpieczenie pozwala na zminimalizowanie poniesionych strat i na odzyskanie kosztów, które musimy ponieść na naprawę.

W tym artykule skupimy się na zerwanym dachu i uzyskaniu odszkodowania po wichurze. Wybraliśmy ten temat dlatego, że niemal co roku w sezonie letnio-jesiennym słyszymy o co najmniej kilku sytuacjach w których wichura zerwała dach domu i pozbawiła rodzinę dobytku. Zniszczenie dachu to jedna z najgorszych rzeczy, jakie może spotkać nasz dom. Nie tylko naprawa jest droga, ale również zasadniczo pozbawia nas możliwości mieszkania w naszym własnym domu. Jeżeli przeżyli Państwo coś takiego i teraz szukają odpowiedzi na nurtujące pytania, to mamy nadzieje, że informacje, które zawarliśmy w tym tekście pomogą Państwu w tym trudnym czasie.

Co zrobić po szkodzie, jeżeli mamy ubezpieczenie domu?

Nie ma się co oszukiwać w momencie kiedy dojdzie do takiej tragedii, ludzie często są na tyle rozbici psychicznie oraz fizycznie, że często nie zastanawiają się nad tym co powinni zrobić, a jest to błąd.

Pierwszym etapem, na który należy poświęcić zdecydowanie najwięcej uwagi jest zabezpieczenie mienia przed jego dalszym zniszczeniem. Przykładowo, jeżeli wichura zerwała dach w domu, to zanim przystąpimy do walki o odszkodowanie za zerwany dach, to najpierw musimy zabezpieczyć uszkodzenia w taki sposób, żeby padający deszcz czy silny wiatr nie wyrządziły dalszych szkód w domu. W miarę możliwości dobrym pomysłem będzie również przeniesienie rzeczy do innych części domu, a jeżeli jest taka możliwość to do innego budynku po to aby uniknąć ryzyka zalania drogocennych sprzętów.

Co ciekawe, mamy również prawo do uzyskania pieniędzy na pokrycie wszystkich kosztów związanych z takimi pracami. Zaliczamy do tego między innymi koszt prac oraz materiałów, które zostały użyte w celu zabezpieczenia mienia przed jego dalszym zniszczeniem. Dlatego też, jeżeli kupujemy folię bądź inne materiały lub jeżeli inwestujemy w ekipę, która wykona za nas taką usługę, to powinniśmy wziąć rachunek bądź fakturę.

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że ubezpieczyciel zwróci nam wszystkie koszty. Co ciekawe, coraz więcej ubezpieczycieli w umowach dobrowolnych zawiera również usługę assistance. Jest on przydatna, gdyż pokrywa między innymi organizację i pokrycie kosztów w które zaliczyć możemy chociażby usługi dekarskie. Dlatego też gdy już uda się nam zabezpieczyć mienie, to powinniśmy niezwłocznie przedzwonić do naszego ubezpieczyciela, opisać mu całą sytuację i spytać go o to na jaką pomoc możemy liczyć zgodnie z warunkami podpisanej przez nas umowy. Każdy, szanujący się ubezpieczyciel powinien bez większego problemu udzielić odpowiedzi na wszystkie wyżej zadane pytania.

Czy trzeba czekać na pojawienia się rzeczoznawcy ubezpieczyciela przed naprawą szkody?

Jest to pytanie, które w tym temacie pojawia się niezwykle często, dlatego też poświęcimy mu sporo uwagi. Zwłaszcza, że logicznym jest to, iż po takiej stracie, chcemy jak najszybciej zająć się potrzebnymi naprawami. Podczas gdy czekanie na rzeczoznawcę, może trwać, a takie oczekiwanie to dodatkowy stres, którego z pewnością nie potrzebujemy w sytuacji, kiedy musimy zadbać o remont naszego uszkodzonego domostwa. Na szczęście prawo w tym przypadku wychodzi nam naprzeciw.

Okazuje się bowiem, że z przystąpieniem do usuwania skutków zerwanego dachu nie musimy czekać do pojawienia się rzeczoznawcy od ubezpieczyciela. Musimy jedynie zrobić dokumentację zdjęciową oraz dokładnie spisać wszystko to, co zostało zniszczone. Dzięki temu będziemy mieli podstawy do złożenia roszczeń do ubezpieczyciela. Pamiętajmy również o tym, że im więcej zdjęć zrobimy i im dokładniej opiszemy wszystkie zniszczenia, tym trudniej ubezpieczycielowi będzie kwestionować potencjalne rozmiary szkody.

Muszą Państwo pamiętać bowiem o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe to przede wszystkim firmy, którym zależy na jak największym zysku. Innymi słowy, jeżeli będzie możliwość zmniejszenia kwoty wypłaconego odszkodowania, to towarzystwo ubezpieczeniowe zrobi wszystko, żeby z takiej opcji skorzystać. Radzimy Państwu również aby zgromadzić wszystkie zniszczone elementy w jednym miejscu.

Dzięki temu łatwiej będzie przedstawicielowi firmy ubezpieczeniowej dokonać niezbędnych oględzin. Pamiętajmy również o tym, żeby nadmiernie się nie stresować. Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni to prawo stoi po naszej stronie. Przysługuje nam odszkodowanie, o które powinniśmy walczyć. A jeżeli nie wiemy jak to zrobić, to nasza firma, służy Państwu pomocą. Dopilnujemy wszelkich formalności i wywalczymy dla Państwa należyte odszkodowanie. Zapraszamy więc do kontaktu.

Co zrobić, jeśli dostaliśmy zaniżone odszkodowanie za zerwany dach?

Zasadniczo jednym z największych problemów towarzystw ubezpieczeniowych jest to, że zrobią one wszystko aby zapłacić jak najmniej pieniędzy, bądź żeby nie wypłacić w ogóle odszkodowania osobom poszkodowanym w takiej tragicznej, życiowej sytuacji. Jest to o tyle problematyczne, że zniszczenie domu samo w sobie już jest niezwykle stresujące dla całej poszkodowanej rodziny. Dodatkowa batalia z ubezpieczycielem o należne świadczenia tylko potęguje stres i trudno się dziwić, że wiele osób po prostu odpuszcza i z zaciśniętymi zębami, biorą kwotę oszacowaną przez ubezpieczyciela.

zaniżone odszkodowanie za uszkodzony dach

Naszym zdaniem jednak, nie powinni się Państwo zgadzać na takie traktowanie. W końcu chodzi tutaj o Państwa pieniądze. Po to płacimy składki ubezpieczeniowe, aby w takiej sytuacji otrzymać należne nam świadczenie i po to również istnieje nasza kancelaria. Naszym nadrzędnym celem jest pomóc w momencie, kiedy okazuje się, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie zamierza wypłacić należnych pieniędzy. Jeżeli więc mamy wątpliwości co do kwoty zaproponowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe odszkodowania (uważamy, że jest za niskie), to pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest poprosić zakład ubezpieczeń o dokładny kosztorys, który pokaże nam w jaki sposób kwota odszkodowania została wyliczona.

Należy również pamiętać o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma bezwzględny obowiązek udostępnić taki dokument. Jest to też nasza podstawowa broń w dochodzeniu swoich praw gdyż zobaczymy w nim dokładnie jakie elementy zostały uwzględnione w jaki sposób ich wartość wyliczył zakład ubezpieczeń. Kiedy już będziemy mieli w ręku potrzebne informacje, to możemy napisać reklamację do towarzystwa ubezpieczeniowego. Ponadto, jeżeli chcemy to możemy również zdecydować się na inwestycję w usługi rzeczoznawcy majątkowego. Będzie on w stanie zakwestionować podane w kosztorysie kwoty. Do tego dochodzą również wątpliwości prawne, tak jak często podawane przez klientów dwukrotne naliczanie wskaźnika zużycia budynku przy obowiązkowym ubezpieczeniu, które obowiązuje budynki rolnicze w gospodarstwie rolnym.

W takiej sytuacji dobrym pomysłem będzie skierować swoje kroki do Rzecznika Finansowego. Powinien on nam pomóc w tej sprawie. Musimy jednak pamiętać o tym, że do Rzecznika możemy skierować się tylko i wyłącznie w momencie, kiedy wyczerpaliśmy już wszystkie możliwości reklamacji. Nie mniej jednak skorzystanie z pomocy Rzecznika Finansowego może być bardo dobrym pomysłem. Osoba ta bardzo nam pomoże i da nam znacznie więcej argumentów w walce z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Jeżeli chcą Państwo odzyskać wszystkie należne pieniądze, to zachęcamy również do kontaktu z naszym przedsiębiorstwem.

Ile trwa wypłata odszkodowania za uszkodzony dach?

Jedną z najważniejszych kwestii dla nas jest z pewnością to ile trwa wypłata odszkodowania za uszkodzony dach? W końcu jakby nie patrzeć mówimy tutaj o uszkodzeniu dachu, co niejako eliminuje naszą nieruchomość z normalnego jej użytkowania. Logicznym jest więc to, że chcemy uzyskać pieniądze jak najszybciej. Na szczęście, według obecnie obowiązującego prawa, Towarzystwo Ubezpieczeniowe, powinno wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody. W niektórych (wyjątkowych) przypadkach, towarzystwo może przekroczyć te 30 dni, ale musi mieć ku temu bardzo solidne podstawy. Kiedy tak się dzieje? Na przykład w sytuacji gdy istnieje wyraźny problem z wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia bądź z określeniem wysokości odszkodowania.

Nie zmienia to jednak faktu, że nawet w takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana do wypłaty bezspornej kwoty odszkodowania, a także dostarczyć klientowi wyjaśnienie jakie dokładne czynniki doprowadziły do tego, że proces likwidacji szkody nie może być zakończony.

Zwykle, maksymalny termin oczekiwania na wypłatę całej kwoty odszkodowanie jest zależny od posiadanej przez nas umowy. Z reguły kiedy mówimy o dobrowolnych ubezpieczeń mieszkań i domów, to przepisy stanowią wyraźnie, że zakład ubezpieczeń ma na wypłatę odszkodowania 14 dni od dnia w którym (w odpowiedni sposób) wyjaśnione zostały wszystkie okoliczności zdarzenia.

Nieco inaczej sprawia wygląda w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych. Wprawdzie tutaj również przepisy zakładają, że ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania 14 dni od dnia w którym zostały wyjaśnione wszystkie okoliczności zdarzenia. Ponadto Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie może również przekroczyć 90 dniowego terminu licząc od dnia w którym zostało złożone zawiadomienie o szkodzie. Jednakże należy pamiętać o tym, że Ustawodawca przewidział jedną wyjątkową sytuację, która usprawiedliwia wydłużenie omawianego terminu. Jest to możliwe w sytuacji, kiedy ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela bądź wysokości odszkodowania jest zależne od właśnie toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. Ustawodawca wprowadził ten przepis po to, żeby chronić firmy ubezpieczeniowe przed wyłudzeniem odszkodowań. Wiele osób, które prowadzą nierentowne gospodarstwa decyduje się np. na podłożenie ognia pod własny budynek etc. po to właśnie, żeby dostać odszkodowanie.

Ile czasu ma zakład ubezpieczeń na odpowiedź na naszą reklamację?

Czasem zdarza się tak, że jesteśmy zmuszeni do tego, żeby złożyć do Towarzystwa Ubezpieczeniowego wniosku reklamacyjnego. Według obowiązujących przepisów, Zakład Ubezpieczeń ma 30 dni na ustosunkowanie się do naszego pisma. Należy jednak pamiętać o tym, że firma ubezpieczeniowa nie musi robić zbyt wiele, żeby zachować ten termin. Wystarczy bowiem, że wyśle nam odpowiedź zwrotną na naszą reklamację i już termin jest zachowany.

W skomplikowanych przypadkach, kiedy niemożliwe jest rozpatrzenie reklamacji w terminie, ubezpieczyciel jest zobowiązany do wyjaśnienia klientowi przyczyny opóźnienia oraz wskazać okoliczności, które wymagają ustalenia w celu rozpatrzenia danej reklamacji. Czas na udzielenie odpowiedzi w tej sytuacji, to 30 dni. Warto zauważyć, że jeżeli firma nie wyrobi się w podanym powyżej terminie, to wtedy reklamacja automatycznie jest rozpatrywana zgodnie z wolą klienta. Nie możemy jednak liczyć na to, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe pozwoli sobie na taką sytuację. Firmy te bardzo mocno bronią swoich interesów. Jeżeli Towarzystwo Ubezpieczeniowe odpowie w terminie, ale odpowiedź będzie negatywna, to wtedy mogą Państwo skierować swoje kroki do Rzecznika Finansowego. Rzecznik powinien pomóc w uzyskaniu odpowiedniej wyceny należnego odszkodowania.

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania za zerwany dach?

Odszkodowanie za zerwany dach otrzymamy w momencie, kiedy mamy wykupione ubezpieczenie dobrowolne. W przypadku gospodarstwa rolniczego problem ten załatwia obowiązkowa polisa OC, którą musimy posiadać. Dlaczego o tym wspominamy?

To proste, otóż często do telewizji etc. podczas dużych katastrof takich jak powodzie czy wichury, właśnie trafiają łzawe historie mieszkańców zniszczonego domu, że zostali oni z niczym i nie dostali odszkodowania. Problem w tym, że omawiane historie często zapominają poruszyć istotnej kwestii, którą jest to, że dany budynek nie był ubezpieczony.

Wiele osób posiada ten specyficzny tok myślenia zwany „jakoś to będzie” albo „po co mi ubezpieczenie, przecież tutaj nic się nie dzieje”, a potem są w zaskoczeni, kiedy dochodzi do tragedii. Wspominamy o tym ponieważ chcemy żeby zapamiętali Państwo jedną rzecz. Mianowicie to, jak ważne jest wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Takie ubezpieczenie uchroni nas przed naprawdę sporymi problemami. A przede wszystkim odzyskamy potrzebne pieniądze. Dzięki temu będziemy w stanie odbudować nasze domostwo.

Ponadto nawet jeżeli mamy ubezpieczenie, to odszkodowanie za zniszczony dach nie zostanie nam wypłacone w pewnych sytuacjach, które zawsze są jasno opisane w rozdziale umowy dotyczącym wyłączeń, czyli zdarzeniach, za które Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie będzie ponosiło odpowiedzialności. Jakie sytuacje zwykle znajdziemy w OWU?

Brak wymaganych i aktualnych przeglądów, błędy konstrukcyjne podczas konserwacji budynku, zaniedbania, brak wymaganych zabezpieczeń oraz samowola budowlana mogą być podstawową do odmowy wypłaty odszkodowania.
Zasadniczo, jeżeli Państwa dom powstał niezgodnie z przepisami prawa budowlanego lub jeżeli wykryto w nim błędy konstrukcyjne, to na odszkodowanie nie ma co liczyć. W tej sytuacji nie można również mieć pretensji do firmy ubezpieczeniowej. W końcu dlaczego to właśnie ona miałaby odpowiadać za tego typu błędy?

Jeśli otrzymali Państwo zaniżone odszkodowanie za szkody na mieniu zapraszamy do kontaktu i niezobowiązującej analizy sprawy.

Odszkodowanie za uszkodzony lub zerwany dach – najczęściej zadawane pytania

Ostatnim elementem, który chcemy poruszyć w tym artykule związanym z odszkodowaniem za zerwany dach, są najczęściej zadawane pytania w tym aspekcie. Dzięki udzielonym tutaj odpowiedzią nie będą Państwo musieli przeszukiwać Internetu żeby znaleźć potrzebne wiadomości.

Ile dostanę odszkodowania za zerwany dach?

Na kwotę odszkodowania wpływ mają dwa czynniki. Pierwszym z nich jest suma ubezpieczenia którą posiadamy, a drugim zaś współczynnik procentowy zużycia budynku, który wpisywany jest w umowie podczas jej podpisania. Operując na przykładzie. Przyjmijmy, że Państwa dom ubezpieczony jest na kwotę 50 000 zł. Jednak wyliczono również że stopień zużycia budynku to 50%. Podczas wichury doszło do zerwania dachu i ubezpieczyciel zaproponował Państwu odszkodowanie w wysokości całej kwoty 50 000 zł. Po pomniejszeniu tej sumy przez stopień zużycia budynku, wyszło 25 000 zł odszkodowania. Innymi słowy w zdecydowanej większości przypadków, odszkodowanie za zerwany dach wystarczy na pokrycie szkód.

Co należy zrobić bezpośrednio po szkodzie?

Pierwszym krokiem jest oczywiście zabezpieczenie mienia. Przykładowo jeżeli wichura zerwała dach, to należy w miarę szybko zabezpieczyć wszystkie uszkodzenia aby deszcz i wiatr nie wyrządziły dalszych szkód. Wszystkie prace związane z zabezpieczaniem mienia, również pokrywane są przez odszkodowanie więc nie musimy się bać. Następnie po szkodzie powinniśmy natychmiast zadzwonić do ubezpieczyciela i powiadomić go o zdarzeniu, a także zrobić niezbędną dokumentację (fotograficzną etc.) zniszczeń. Jedyne co nam teraz pozostaje, to czekać na pojawienie się rzeczoznawcy, który zajmie się wyceną szkód.

Czy muszę czekać z usuwaniem szkód na pojawienie się ubezpieczyciela?

Oczywiście, że nie. Z przystąpieniem do usuwania szkód wichury czy zalania nie muszą Państwo czekać na pojawienie się rzeczoznawcy z firmy ubezpieczeniowej (byłoby to zresztą mocno niepraktyczne). Wystarczy jedynie zrobić dokumentację zdjęciową oraz spisać dokładnie co zostało zniszczone bądź uszkodzone. Musimy jednak pamiętać, żeby dokumentacja była dokładna. Im więcej zdjęć zrobimy tym lepiej dla nas i dla naszej sprawy.

Ile musimy czekać na wypłatę odszkodowania za zniszczony przez wichurę dach?

Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w przeciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody. Jednakże w niektórych sytuacjach, termin ten może być przekroczony. Niezależnie jednak od sytuacji, ubezpieczyciel powinien jak najszybciej wypłacić tak zwaną kwotę bezsporną odszkodowania. Zasadniczo, to ile musimy maksymalnie czekać na wypłatę odszkodowania zależne jest w głównej mierze zależne od zapisów w umowie ubezpieczenia. W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia, wypłata odszkodowania powinna zająć nie dłużej niż 14 dni.

Jakiś czas temu zdecydowaliśmy się zainwestować w nowy dach. Czy ubezpieczyciel musi to uwzględnić?

Oczywiście, że tak. Ubezpieczyciel powinien wziąć pod uwagę ten fakt, kiedy będzie dokonywał wyceny szkody. Jednak to do nas należy przedstawienie odpowiednich faktur, rachunków za materiały oraz wyceny prac remontowych domu po to, żeby ubezpieczyciel mógł się do nich odnieść.

Co z odszkodowaniem, jeżeli nie mamy polisy?

W sytuacji, kiedy nie mamy polisy nie przysługuje nam żadne odszkodowanie za uszkodzony dach, jednak nie do końca tak jest. Odszkodowanie za zniszczony dach możemy również uzyskać od lokalnych bądź państwowych władz (co zdarza się bardzo często w przypadku dużych katastrof jak powódź w 1997 roku). W usuwaniu skutków takich zdarzeń losowych pomaga między innymi gminny ośrodek pomocy. Nie mniej jednak o wiele lepszym wyjściem będzie po prostu inwestycja w polisę, która ochroni nas od następstw nieszczęśliwych wypadków i najlepiej zrobić to jeszcze podczas budowy domu. Jak to się mówi, przezorny zawsze ubezpieczony.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.