Dyspozycja wypłaty odszkodowania jest jednym z wymaganych dokumentów podczas likwidacji szkody czy to za uszkodzone auto czy szkody zdrowotnej.
Jeśli w dokumentacji szkody brakuje tego druku lub jest on niewłaściwie wypełniony, to wypłata odszkodowania może zostać wstrzymana. Dlatego, aby jak najszybciej otrzymać bezsporną kwotę odszkodowania należy starannie wypełnić ten druk.
Uzupełnienie oświadczenia dyspozycji wypłaty odszkodowania jest już ostatnim krokiem do uzyskania odszkodowania. Zwykle wymagane będzie już po wydaniu decyzji o wypłacie odszkodowania przez zakład ubezpieczeń.
Dyspozycja wypłaty odszkodowania do pobrania:
Co powinna zawierać dyspozycja wypłaty odszkodowania?
Prawidłowo wypełniona dyspozycja powinna zawierać następujące dane:
- dane osoby poszkodowanej ( imię, nazwisko, adres )
- dane kontaktowe do poszkodowanego ( numer telefonu, adres email ). Co prawda te dane są opcjonalne, ale warto też je umieścić
- data i miejsce sporządzenia
- numer szkody, której dotyczy dyspozycja
- nazwa banku oraz numer konta, na które ma zostać przelane odszkodowanie
- dane właściciela konta bankowego ( imię, nazwisko, adres, opcjonalnie pesel )
Kto jest upoważniony do odbioru odszkodowania?
Jako poszkodowany możemy w oświadczeniu wskazać konto bankowe innej osoby lub firmy, na które zostanie wpłacone odszkodowanie.
Należy też podać jej imię, nazwisko, adres oraz numer pesel. Jeśli odbiorcą ma być firma to nazwę, adres i numer regon.
Jeżeli wypłatę odszkodowania chcemy otrzymać na nasze konto podajemy tam swoje dane oraz numer rachunku.
Dokument należy podpisać i wysłać do zakładu ubezpieczeń. Można to zrobić tradycyjnym listem poleconym ( najlepiej z potwierdzeniem nadania ), drogą e-mailową ( jeśli ubezpieczyciel dopuszcza taką możliwość ) lub dostarczyć do stacjonarnej placówki firmy ubezpieczeniowej.
Wzór dyspozycji wypłaty odszkodowania do pobrania na dole strony.
Autor: Łukasz Pańszczyk
Redaktor bloga Take Care Polska
Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.