Zadzwoń 605-965-855
lub zamów
ANALIZĘ ODSZKODOWANIA ONLINE
Konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️
Słowem wstępu, warto wspomnieć kto odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów autokaru. Otóż zgodnie z polskim prawem jest to przewoźnik (czyli firma transportowa). Jeśli dojdzie do wypadku z winy kierowcy lub złego stanu technicznego autokaru, pasażer ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela przewoźnika.
Polisa odpowiedzialności cywilnej OC firmy transportowej jest w Polsce obowiązkowa. Jeżeli wypadek zostanie spowodowany przez innego kierowcę, wypłata odszkodowania to obowiązek ubezpieczyciela sprawcy wypadku.
Odszkodowanie po wypadku autokarowym przysługuje, gdy:
Uprawnienie do uzyskania odszkodowania ma każdy poszkodowany, który wykupił wycieczkę w biurze podróży (a transport był częścią tej wycieczki) lub zwyczajnie kupił bilet na podróż autokarem.
Zakres odpowiedzialności z tytułu polisy OC jest bardzo szeroki. Wśród kosztów i szkód, jakie zobowiązany jest pokryć zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku można wymienić:
Najważniejszą kwestią w kontekście ubiegania się o odszkodowanie za wypadek autokarem jest ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za wypłatę odszkodowania. Tutaj kluczowe jest ustalenie sprawcy wypadku. Możliwości są dwie:
Zdarzenie zostało spowodowane przez przewoźnika (czyli autokar). Osoby poszkodowane powinny ubiegać się o odszkodowania od zakładu ubezpieczeń firmy transportowej.
Sprawcą wypadku był inny uczestnik ruchu drogowego. Poszkodowani mogą ubiegać się o odszkodowania z polisy kierowcy, który spowodował wypadek.
W autokar wiozący wycieczkę w Tatry uderzył inny dostawczy bus. Kierowca busa zagapił się i wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Z uwagi na fakt, że sprawcą wypadku był kierowca busa, który nie zatrzymał się przed skrzyżowaniem, gdy zapaliło się czerwone światło, to z jego polisy pasażerowie autokaru powinni ubiegać się o odszkodowanie.
Wiedząc już do kogo należy kierować roszczenia, warto odpowiednio przygotować się do zgłoszenia szkody.
W tym celu warto zastosować się do poniższych wskazówek. Pozwoli to na sprawne otrzymanie należnego odszkodowania:
Jeśli uczestniczyłeś w wypadku autokarowym jako pasażer, masz pełne prawo do odszkodowania – niezależnie od tego, kto był sprawcą wypadku. Choć ubieganie się o świadczenia w przypadku wypadku autokarem może wydawać się złożone, takie w praktyce nie jest. Jedynym dylematem może być ustalenie zakładu ubezpieczeń, który jest odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania. Mamy nadzieję, że w powyższym wpisie udało nam się odpowiedzieć na to pytanie.
Dalsza procedura czyli zgłoszenie szkody przebiega podobnie, jak w przypadku wypadku własnym autem. Omówiliśmy ją na przykładzie najpopularniejszego zakładu ubezpieczeń w naszym wpisie Zgłoszenie szkody PZU.
Najważniejsze to nie zwlekać, zebrać niezbędne dokumenty i w razie potrzeby skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby móc cieszyć się godnym odszkodowaniem.
Masz inne problemy lub pytania dotyczące swojego odszkodowania?Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.
Przykład
Kierowca autokaru wiozący zawodników piłki nożnej na turniej w Tarnowie nie zdążył wyhamować i uderzył w tył innego pojazdu. W efekcie zderzenia kilku pasażerów autobusu doznało obrażeń. W tym przypadku poszkodowani mogą ubiegać się o odszkodowanie z OC przewoźnika, gdyż sprawcą był kierowca autokaru.