Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
ROZUMIEM

Jak działa ubezpieczenie turystyczne i czy warto je kupić?

Czym jest ubezpieczenie turystyczne i co zapewnia? Jak wygląda zgłaszanie szkody? Jakie można otrzymać dodatki do ubezpieczenia turystycznego?

Czym jest ubezpieczenie turystyczne i co zapewnia? Planujesz wakacje, urlop lub krajoznawczą wycieczkę? Przygotowania często wiążą się z ogromnym ferworem, w którym łatwo o czymś zapomnieć. Zawsze należy pamiętać, by zadbać o bezpieczny wypoczynek, a zapewnia go ubezpieczenie turystyczne. W tym artykule przedstawiamy, jak działa taka usługa oraz czy warto ją zakupić na wyjazd.

Problem z odszkodowaniem ❓

Jeżeli macie Państwo problem z zaniżonym odszkodowaniem i szukacie pomocy w tej kwestii ▪️▪️▪️

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.
Wspólnie rozważymy w jaki sposób możemy Wam pomóc.
Zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Pamiętajcie konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️Czym jest ubezpieczenie turystyczne i co zapewnia?

Ubezpieczenie turystyczne jest specjalną polisą, która zabezpiecza podróżujące osoby w czasie wyjazdu. Tego rodzaju usługi oferuje mnóstwo firmy ubezpieczeniowych. Mimo wszystko usługi się różnią – możemy wybrać ubezpieczenia dedykowane dla podróży krajowych oraz zagranicznych.

Zakres ochrony zależy przede wszystkim od wybranej oferty. Ubezpieczenie turystyczne ma chronić podróżującego przed różnymi zagrożeniami:

 • Koszty leczenia – zwykle polisa pokrywa koszty leczenia w razie choroby lub wypadku na wyjeździe;
 • Assistance – pomoc organizacji i pokrycie kosztów transportu medycznego podróżującej osoby;
 • Ubezpieczenie bagażu – taka usługa zapewnia odszkodowanie w przypadku zagubienia, kradzieży lub uszkodzenia bagażu;
 • OC w życiu prywatnym – pokrycie kosztów związanych z wyrządzeniem szkody osobom trzecim;
 • Ubezpieczenie od odwołania lub skrócenia podróży – zwrot kosztów, jeżeli dana osoba była zmuszona do rezygnacji z wyjazdu.

Zakres ubezpieczenia turystycznego może być węższy lub szerszy, a to zależy od budżetu podróżnika, a także jego konkretnych preferencji. Zawsze należy pamiętać, że polisa powinna być dostosowana do kierunku wyjazdu, charakteru podróży, a także indywidualnych potrzeb. Warto przed podróżą przeanalizować kilka usług i wybrać tę najlepszą. Świetnym rozwiązaniem jest także możliwość skorzystania z pomocy doradcy – taka osoba wybierze najkorzystniejsze ubezpieczenie turystyczne.

Bardzo ważne jest to, że przy podróżach do krajów, gdzie nie jest wymagana wiza, wykupienie ubezpieczenia turystycznego będzie obowiązkowe. Inaczej podróżnik wyjechałby bez żadnej ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne a EKUZ

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem wydawanym przez NFZ. Upoważnia ona do skorzystania z publicznej służby zdrowia w krajach europejskich. Świadczenia są dla turysty dokładnie takie same jak u lokalnego mieszkańca.

Warto jednak wiedzieć, że karta EKUZ ma mocno okrojony zakres. Najczęściej zakup ubezpieczenia turystycznego wciąż będzie koniecznością lub zapewni znacznie szerszą ochronę niż EKUZ.

Karta EKUZ:

 • Nie gwarantuje transportu medycznego (w kraju i za granicą);
 • Nie zapewnia dostępu do prywatnej opieki zdrowotnej;
 • Nie oferuje wsparcia przy kontakcie z placówką medyczną;
 • Nie zabezpiecza przed utratą bagażu lub wyrządzeniem szkód na rzecz osób trzecich.

Kartę EKUZ należy traktować jedynie jako podstawowy zakres ochrony na wyjazd. Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne z sumą zabezpieczenia wynoszącą około 30 do 40 tys. euro. Taki zestaw będzie idealny na podróże po Europie.

ubezpieczenie turystyczne

Jeżeli planujemy dalszą wycieczkę, ubezpieczenie turystyczne to konieczność. Najlepiej wybierać usługi z sumą zabezpieczenia na rzecz leczenia wynoszącą około 60 tys. euro lub więcej. Poza Europą niestety często opieka zdrowotna może być nawet kilkukrotnie droższa.

Większe zabezpieczenie z tytułu ubezpieczenia turystycznego będzie niezbędne szczególnie w takich krajach jak Stany Zjednoczone czy Kanada. Warto przed wyjazdem sprawdzić średnie koszty leczenia i dopasować odpowiednią polisę.

Odszkodowanie w razie nieszczęśliwych zdarzeń oraz wypadków

Niemal każde ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę dotyczącą następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczony turysta może więc liczyć na świadczenia, kiedy wystąpią różnego rodzaju kontuzje, złamania czy poważniejsze uszczerbki na zdrowiu. Polisa pokrywa nie tylko koszty leczenia, ale i dodatkowe odszkodowanie. Konkretne kwoty zależą od wybranej firmy ubezpieczeniowej oraz konkretnej usługi.

Standardowa polisa nie pokrywa jednak potencjalnych szkód, które turysta wyrządzi na rzecz osób trzecich. Tego rodzaju sytuacje również się zdarzają. Przed nimi chroni specjalne ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jest to zwykle dodatkowa usługa, którą można dokupić przy wyjeździe za granicę lub na terenie Polski.

Ubezpieczenie turystyczne – jak wygląda zgłaszanie szkody?

Zgłaszanie szkód zależy przede wszystkim od ich charakteru. Ubezpieczenie turystyczne najczęściej obejmuje rezygnację z wyjazdu lub jego skrócenie, a także różnego rodzaju nieszczęśliwe wypadki czy też zagubienie bagażu. Jak wygląda zgłaszanie szkód?

 • Nieszczęśliwy wypadek zagrażający zdrowiu lub życiu – w pierwszej kolejności wzywamy pomoc, a później kontaktujemy się z Centrum Alarmowym Ubezpieczyciela (numer na polisie);
 • Mniej pilne nieszczęśliwe wypadki – najpierw kontaktujemy się z ubezpieczycielem, który udziela następnie wsparcia przez organizację pomocy medycznej za granicą lub w kraju;
 • Odwołanie lub skrócenie wyjazdu – zgłaszamy informację do firmy ubezpieczeniowej, a następnie przedkładamy dokumenty związane z podróżą. Decyzję o zwrocie kosztów otrzymujemy do 30 dni od złożenia zawiadomienia.

W większości działania są przeprowadzane bardzo szybko. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia sprawne wsparcie także za granicą – niezależnie od tego, jak poważny jest problem.

Jakie można otrzymać dodatki do ubezpieczenia turystycznego?

Każda firma ubezpieczeniowa oferuje różnego rodzaju dodatkowe usługi, które można dobrać do ubezpieczenia turystycznego. Jest to między innymi ochrona bagażu przed zagubieniem, uszkodzeniem lub kradzieżą.

Niektóre firmy oferują bardzo niestandardowe usługi jak zabezpieczenie przed złą pogodą podczas wyjazdu czy rozszerzenia polisy o klauzulę alkoholową, kiedy zamierzamy spożywać go więcej w czasie podróży. Warto zapytać konsultanta o dostępne dodatkowe poszerzenia zakresu ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne – podsumowanie

Wiesz już, jak działa ubezpieczenie turystyczne i na jaką ochronę możesz liczyć w ramach takiej polisy. Oczywiście poszczególne oferty towarzystw ubezpieczeniowych różnią się między sobą, jednak jedno jest pewne – posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego może okazać się bardzo pomocne, jeśli planujesz podróż. W ten sposób zyskasz poczucie bezpieczeństwa, a w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów będziesz mógł liczyć na odszkodowanie.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.