Leasing stał się w ostatnim czasie niezwykle chętnie wybieraną formą finansowania przez przedsiębiorców – głównie ze względu na szeroki wachlarz modeli dostępnych w tej opcji, jak i możliwość realnego obniżenia kosztów przez osoby prowadzące firmy. Jak się jednak okazuje, to również sporo obowiązków i wymagań, na które warto być przygotowanym – dlatego też tak ważne jest, aby poznać je wszystkie jeszcze przed podpisaniem umowy.
Jednym z warunków leasingu jest zgoda na konkretne, jasno określone warunki ubezpieczenia – narzucone przez leasingodawcę. Firma zajmująca się leasingami wymaga, aby samochód pozostawał ubezpieczony zarówno od odpowiedzialności cywilnej, jak i autocasco – i choć OC jest dziś obowiązkowe dla wszystkich kierowców, chroniąc nas tym samym przed ewentualnymi szkodami, wyrządzonymi przez innych użytkowników jezdni – autocasco jest opcjonalne, co oznacza, że posiadając własny samochód, możemy się na nie zdecydować bądź nie.
W przypadku leasingu nie mamy już tego wyboru – ponieważ z góry mamy narzuconą konieczność wykupienia polisy przed, między innymi, kradzieżą. Podstawową funkcją ubezpieczenia OC i AC w leasingu jest więc zabezpieczenie zarówno leasingobiorcy, jak i leasingodawcy.
Co ciekawe, większość firm zajmujących się leasingiem, umożliwia wybór konkretnej ubezpieczalni – choć może zdarzyć się tak, że aby przez pierwszy rok móc korzystać z auta, stajemy przed koniecznością zdecydowania się na tę, która została wybrana przez wypożyczalnię.
Wykup auta z leasingu to nic innego jak rozpoczęcie posiadania go na własność – tak bardzo wyczekiwane przez wiele osób, które decydują się na leasing. Poprzez wykup auta – płacąc ustaloną w momencie brania leasingu kwotę – wykorzystująca do tej pory na co dzień auto osoba, staje się jego właścicielem.
Finansujący wystawia leasingobiorcy fakturę wykupową, a kiedy leasingobiorca ją opłaci, musi poinformować o tym fakcie Wydział Komunikacji, a co za tym idzie, przerejestrować pojazd na siebie. Po wykupie auta, wszelka odpowiedzialność za kwestie z nim związane (również za naprawy czy ubezpieczenie) spoczywa na barkach właściciela, dlatego też od tej pory, możemy decydować się na takie ubezpieczenie, które zostało przez nas w 100% samodzielnie wybrane spośród wielu innych.
Chociaż wykup pojazdu, a więc i zmiany związane z ubezpieczeniem, następują zwykle w konkretnym, wyznaczonym w umowie czasie – niektóre firmy leasingowe oferują możliwość wcześniejszego wykupu. Jeśli nam na tym zależy, zwróćmy na tę kwestię szczególną uwagę podczas podpisywania umowy.
Jeśli chodzi o OC po wykupie samochodu z leasingu – nie wszyscy wiedzą, że zgodnie z przepisami prawnymi, polisa ubezpieczeniowa jest związana z samochodem. W przypadku wykupienia pojazdu z leasingu, instytucja finansująca przekazuje polisę UC, a sama w sobie umowa ubezpieczenia wygasa automatycznie po upływie takiego okresu, na jaki została zawarta, (chyba, że właściciel pojazdu zdecyduje się na złożenie pisemnego wypowiedzenia). Jeśli umowa ubezpieczenia OC zostanie wypowiedziana, rozwiązuje się ona z dniem, w którym wypowiedzenie nabiera mocy – dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na daty zawarte w dokumencie.
Co więcej, polisa ubezpieczeniowa – opłacona w ramach leasingu – nie przedłuża się samoistnie po przejęciu własności pojazdy, co oznacza, że po jego wykupie, niezbędne będzie podpisanie nowej umowy ubezpieczeniowej jeszcze zanim starsza polisa straci ważność.
Jeśli chodzi zarówno o polisę AC, jak i NNW – warto pamiętać, że obie wygasają w dniu wykupu. Naturalnie, decyzja o tym czy kontynuować je leży w rękach nowego właściciela samochodu, jednak o chęci dalszego korzystania z polis, powinien on poinformować ubezpieczyciela z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli tak się nie stanie, pozostanie on wyłącznie z podstawą, czyli polisą OC – co oznacza, że w przypadku ewentualnej kradzieży czy spłonięcia pojazdu, nie będzie mógł liczyć na wypłatę odszkodowania.
Ubezpieczenie samochodu po wykupie leasingu to kwestia ważna dla wielu z nas – na szczęście, przygotowując się do niej zawczasu, nie musimy martwić się przykrymi konsekwencjami! A Ty, z jakiego ubezpieczenia korzystasz po wykupie?
Autor: Łukasz Pańszczyk
Redaktor bloga Take Care Polska
Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.