Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
ROZUMIEM

Odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej ( współnoty mieszkaniowej ) – za co i ile można uzyskać?

Za co odpowiada wspólnota oraz spółdzielnia mieszkaniowa? Za jakie szkody możesz ubiegać się o odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej i jak uzyskać odpowiednią rekompensatę?

Odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej Kiedy mieszkamy w mieszkaniu będącym w zasobach spółdzielni mieszkaniowej lub współnoty, niektóre awarie, usterki czy inne problemy podlegają możliwości otrzymania odszkodowania od zarządcy nieruchmości. Warto wiedzieć, że tego rodzaju sytuacji jest stosunkowo dużo. Niektóre z nich pozwalają otrzymać spore odszkodowanie. Aby je otrzymać należy skierować do spółdzielni odpowiedni wniosek. W tym artykule przedstawiamy, za co i ile odszkodowania można uzyskać od spółdzielni mieszkaniowej oraz jak ubiegać się o nie.

Problem z odszkodowaniem ❓

Jeżeli macie Państwo problem z zaniżonym odszkodowaniem i szukacie pomocy w tej kwestii ▪️▪️▪️

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.
Wspólnie rozważymy w jaki sposób możemy Wam pomóc.
Zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Pamiętajcie konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️



Za co odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa?

Spółdzielnia mieszkaniowa jest zarządcą nieruchomości, w której znajduje się znaczna część mieszkań w Polsce. Spoczywa na niej szereg obowiązków dotyczących utrzymania i eksploatacji budynków, a także zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Obszar odpowiedzialności spółdzielni jest więc stosunkowo szeroki. Naruszenia są podstawą dla uzyskania odszkodowania przez mieszkańców.

Jakie są główne obszary odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej?

  • Utrzymywanie odpowiedniego stanu technicznego budynku – przeprowadzanie przeglądów i remontów, usuwanie awarii w częściach wspólnych czy też dbanie o sprawność wszystkich instalacji;
  • Utrzymywanie porządku i czystości w budynku – sprzątanie klatek schodowych, piwnic, wind czy też odśnieżanie oraz utrzymywanie terenów zielonych;
  • Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom – oświetlenie w budynku, zabezpieczenia przeciwpożarowe, monitoring lub ochrona;
  • Zarządzanie nieruchomością – prowadzenie księgowości i rozliczeń, gromadzenie opłat oraz reprezentowanie spółdzielni wobec władz czy kontrahentów;
  • Przestrzeganie interesów członków spółdzielni – dostarczanie mediów, utrzymywanie wspólnej własności w należytym stanie.

Wszelkie zaniedbania oraz zaniechania są odpowiedzialnością spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli spowodują one jakiekolwiek szkody dla mieszkańców, mogą ubiegać się oni o odszkodowanie. Wszystko musi zostać jednak udokumentowane – spółdzielnia również potwierdza zaistnienie szkody.

Jak uzyskać odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej?

Uzyskanie odszkodowania wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do spółdzielni mieszkaniowej. Konieczne jest wskazanie związku przyczynowo-skutkowego między powstałą szkodą a zaniechaniem jednego lub wielu powyższych obowiązków. Poszkodowana osoba musi przygotować również protokół zdarzenia. Ważne, by podać wszystkie szczegóły powiązane ze szkodą, co zwiększy szanse na uzyskanie odszkodowania i przyspieszy cały proces.

Jeśli osoba poszkodowana korzystała z pomocy medycznej lub musiała wezwać służby, powinna odpowiednio to udokumentować. Pismo sporządzone przez przedstawiciela służb będzie istotnym dowodem, dzięki któremu szansa na uzyskanie odszkodowania od spółdzielni będzie większa.

Jakie informacje powinien zawierać wniosek o odszkodowanie do spółdzielni mieszkaniowej?

  • Czas i miejsce zdarzenia;
  • Imię i nazwisko właściciela;
  • Opis szkód oraz szacunek powstałych strat;
  • Przyczyna zaistnienia szkody, która nie musi być podana, jeżeli jest nieznana;
  • Dane podmiotu odpowiedzialnego za szkodę (o ile taki występuje);
  • Podpis.

Taki protokół jest podstawą, by ubiegać się o odszkodowanie. Należy go dostarczyć do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Po weryfikacji i uznaniu wniosku zostaje wypłacone odszkodowanie z polisy wspólnoty lub spółdzielni.

Przykład:

poślizgnięcie pod klatką schodową

Poślizgnięcie pod klatką schodową

Podczas jednego z zimowych wieczorów Jan wybrał się na spacer ze swoim psem. W ciągu dnia śnieg nieco się roztopił, jednak po zachodzie słońca temperatura spadła, przez co na chodnikach było bardzo ślisko. Niestety, Jan przekonał się o tym osobiście – bezpośrednio po wyjściu z klatki schodowej poślizgnął się i złamał nogę. Konieczne było wezwanie karetki, a przez kilka kolejnych tygodni Jan miał nogę w gipsie, przez co nie mógł chodzić do pracy.

Mężczyzna postanowił ubiegać się o odszkodowanie, obwiniając spółdzielnię o nieodśnieżenie czy nieposypanie chodnika, przez co mieszkańcy zostali narażeni na niebezpieczeństwo. Dodatkowo Jan ubiegał się o zwiększoną kwotę, z uwagi na brak możliwości wykonywania pracy zarobkowej. Mężczyzna prowadzi własną firmę, więc przez kilka tygodni był pozbawiony zarobku. Na szczęście w krótkim czasie otrzymał odszkodowanie od spółdzielni.


Warto jednak wiedzieć, że dokument może zostać odrzucony. Jeśli podmiot odpowiedzialny nie poczuwa się do winy, sprawę należy skierować na drogę sądową. Można również skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Koszty procesu zawsze ponosi przegrana strona – poszkodowany otrzymuje również odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Czy można pozwać spółdzielnię mieszkaniową?

Odpowiedź brzmi: tak. Spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota może zostać pozwana w różnych sytuacjach. Należy ją postrzegać jako osobę prawną – podobnie jak inne podmioty można więc ją pozwać. Powody mogą być różne i zwykle wynikają z dochodzenia odszkodowania lub kwestii nieprawidłowego zarządzania nieruchomością.

Oto kilka przykładowych sytuacji, w których często stosuje się pozwy spółdzielni mieszkaniowej:

  • Dochodzenie odszkodowania za szkody – jeżeli wniosek o odszkodowanie nie sprawił, że winowajca poczuwa się do odpowiedzialności;
  • Kwestie remontów i modernizacji – niewykonywanie obiecanych remontów, usprawnień i innych prac może prowadzić do konsekwencji, które ponosi spółdzielnia;
  • Nieprawidłowe rozliczenia – pobieranie nieprawidłowych opłat jest podstawą do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej;
  • Sprawy członkowskie – członkowie spółdzielni mogą kwestionować podjęte decyzje na drodze sądowej;
  • Sprawy związane z zarządzaniem nieruchomością – pozew może dotyczyć nieprawidłowości w zarządzaniu czy naruszania interesów właścicieli lokali.

Pozew należy jednak traktować jako pewną ostateczność. W zdecydowanej większości przypadków spółdzielnia mieszkaniowa będzie szukać ugody. Najpierw należy więc skontaktować się z jej zarządcą lub członkami czy też dostarczyć dokumenty dotyczące powstałej szkody. Brak odzewu czy negatywna odpowiedź mogą być podstawą dla pozwu sądowego.

Nie rezygnuj z odszkodowania od spółdzielni!

Choć mieszkańcy bloków na co dzień nie zastanawiają się nad tą kwestią, praca spółdzielni mieszkaniowej w istotny sposób przekłada się na jakość i komfort ich życia. Właśnie dlatego istotne jest, aby wszelkie problemy czy niedogodności zgłaszać do spółdzielni. Jeśli jednak dojdzie do wypadku – na skutek zaniedbań pracowników spółdzielni, jak w przypadku Jana – warto ubiegać się o odszkodowanie. Pozwoli to na uzyskanie środków finansowych, dzięki którym można będzie na przykład skorzystać z leczenia czy dokonać napraw.

Uzyskanie odszkodowania od spółdzielni mieszkaniowej nie musi być trudne. Jeśli jednak osoba poszkodowana napotka na przeszkody, może skorzystać z profesjonalnej pomocy. W ten sposób zwiększy swoje szanse na otrzymanie odszkodowania.

Odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej - FAQ

Za co odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa?

Spółdzielnia mieszkaniowa odpowiada za zarządzanie nieruchomościami, utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym, zapewnienie porządku oraz bezpieczeństwa mieszkańcom. Ponadto, zarządza finansami, reprezentuje spółdzielnię wobec władz i dba o interesy członków.

Jakie są główne obowiązki spółdzielni mieszkaniowej?

Główne obowiązki spółdzielni obejmują utrzymanie stanu technicznego budynków, zapewnienie porządku i czystości, zarządzanie finansami oraz dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców. W przypadku zaniedbań, spółdzielnia może być pociągnięta do odpowiedzialności.

Jak można uzyskać odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej?

Aby uzyskać odszkodowanie, należy złożyć wniosek do spółdzielni, dokumentując szkodę oraz jej przyczyny. Ważne jest także dołączenie protokołu zdarzenia i innych dowodów, co zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Jakie informacje powinien zawierać wniosek o odszkodowanie?

Wniosek powinien zawierać czas i miejsce zdarzenia, dane właściciela, opis szkód, przyczynę ich powstania, oraz podpis. Taki dokument jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie od spółdzielni.

W jakich sytuacjach można pozwać spółdzielnię mieszkaniową?

Spółdzielnię można pozwać w przypadkach, gdy nie wywiązuje się z obowiązków, takich jak odszkodowania, remonty, czy prawidłowe rozliczenia. Pozew jest jednak ostatecznością, gdy wcześniejsze próby polubownego rozwiązania problemu zawiodą.

Czy warto ubiegać się o odszkodowanie od spółdzielni?

Tak, warto ubiegać się o odszkodowanie, gdyż pozwala to na pokrycie kosztów leczenia lub naprawy szkód. W przypadku trudności, można skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby zwiększyć szanse na uzyskanie odszkodowania.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.