Jak uniknąć podwójnego OC?

Dowiedź się jak kiedy możesz być narażony na ryzyko podwójnego ubezpieczenia i jak uniknąć takiej sytuacji? Ponadto podpowiadamy co zrobić, jeśli już mamy do opłacenia podwójne ubezpieczenie OC?

Jak uniknąć podwójnego OC? Podwójne OC może pojawić się, gdy kupujesz używany samochód i jednocześnie nabywasz nowe ubezpieczenie na ten pojazd, nie wiedząc lub zapominając, że polisa poprzedniego właściciela przechodzi na Ciebie wraz z zakupem auta.

Ubezpieczenie OC jako obowiązkowa płatność, wywołuje wiele pytań i kontrowersji. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące zjawiska podwójnego OC oraz przedstawimy sposoby, jak tego uniknąć.

Problem z odszkodowaniem ❓

Jeżeli macie Państwo problem z zaniżonym odszkodowaniem i szukacie pomocy w tej kwestii ▪️▪️▪️

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.
Wspólnie rozważymy w jaki sposób możemy Wam pomóc.
Zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Pamiętajcie konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️



Czy przy zmianie ubezpieczyciela muszę wypowiedzieć starą polisę?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: przez kilka lat ubezpieczasz swój samochód w firmie X – jesteś zadowolony, ale postanawiasz poszukać oszczędności. Korzystasz z porównywarki ubezpieczeń i znajdujesz tańszą ofertę w firmie Y. Wszystko wygląda dobrze, aż kilka miesięcy po zmianie ubezpieczyciela otrzymujesz wezwanie do zapłaty od firmy X.

Zadajesz sobie pytanie – jak to możliwe, skoro nie zawierałeś nowej umowy z firmą X, a skorzystałeś z innej oferty w tym roku? Odpowiedź tkwi w szczegółach – nie wypowiedziałeś poprzedniej umowy OC, więc przedłużyła się ona automatycznie.

Kogo dotyczy problem podwójnego ubezpieczenia OC?

Problem podwójnego ubezpieczenia OC dotyczy dwóch grup kierowców:

  • Kierowców, którzy nie wypowiedzieli poprzedniej umowy OC najpóźniej w przedostatnim dniu jej trwania i podpisali nowe ubezpieczenie w innej firmie.
podwójna polisa - brak wypowiedzenia

Pan Marcin miał ubezpieczenie OC w PZU, miesiąc przed końcem polisy znalazł tańszą ofertę w konkurencyjnej firmie. Kierowca wykupił to ubezpieczenie przez internet, kilka dni po zakończeniu polisy w PZU otrzymał wezwanie do zapłaty ponieważ nie wypowiedział poprzedniej umowy ubezpieczeniowej.


  • Osób, które kupiły nowe auto i ubezpieczyły je, zapominając przy tym wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie nabytego samochodu.
podwójna polisa - zakup pojazdu

Pani Joanna zakupiła swoje pierwsze auto w maju, poprzedni właściciel miał ubezpieczenie OC w jednej ubezpieczalni ważne do listopada. Pani Joanna nie wiedząc co należy zrobić w takiej sytuacji, wykupiła nowe ubezpieczenie OC w innym zakładzie ubezpieczeń. W lipcu otrzymała upomnienie od poprzedniej firmy ubezpieczeniowej odnośnie niezapłaconej składki za ubezpieczenie. W takiej sytuacji Pani Joanna miała prawo wypowiedzieć umowę, aczkolwiek musiała ona zapłacić ubezpieczenie za okres dwóch miesięcy.


Co zrobić, jeśli masz podwójne ubezpieczenie OC?

W sytuacji, gdy posiadasz dwa ubezpieczenia OC, skontaktuj się niezwłocznie z ubezpieczycielem i złóż odpowiednie wypowiedzenie. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów związanych z posiadaniem podwójnego OC. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał uiścić opłatę za każdy dzień obowiązywania niewypowiedzianej polisy. Zmiany wprowadzone w 2013 roku w "Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych" umożliwiają wypowiedzenie automatycznie odnowionej polisy, ale nie zwalniają z opłaty za okres ochrony.

Jeżeli nie zauważyłeś automatycznego odnowienia poprzedniej polisy i kupiłeś nową w innej firmie, możesz wypowiedzieć tę odnowioną polisę zgodnie z art. 28a ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Stanowi on: „Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego jest jednocześnie ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, a jedna z umów OC została zawarta w trybie art. 28 ust. 1, umowa ta może zostać wypowiedziana na piśmie.”

W przeszłości oraz obecnie często zdarzało się, że poprzedni właściciel opłacił całą składkę i nie wypowiedział polisy, jednocześnie kupując nową. Nowy właściciel, nie sprawdzając tego, był zmuszony płacić podwójnie.

Podwójne ubezpieczenie OC w jednym Towarzystwie Ubezpieczeniowym – czy jest to możliwe?

Załóżmy czysto hipotetycznie sytuację:

podwójna polisa - ten sam zakład ubezpieczeń

Pan Jacek kupuje auto od Pana Bogdana w styczniu. Pan Bogdan ma polisę OC ważną do czerwca, Pan Jacek o tym nie wiedział i w momencie zakupu samochodu, wykupuje nową polisę w tym samym zakładzie ubezpieczeń. Czy w takiej sytuacji, ubezpieczyciel może podwójnie domagać się składki? Otóż odpowiedź, brzmi: NIE. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają swoje bazy klientów i nawet jeśli dojdzie do takiej sytuacji, nie może żądać aby została uiszczona podwójna składka. Gwarantuje nam to art. 28a pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.


Kupiłeś auto z nieznaną polisą OC?

Może się zdarzyć, że kupując używany samochód, kupujesz jednocześnie nowe ubezpieczenie. Możesz nie wiedzieć lub zapomnieć, że z zakupem auta przechodzi na Ciebie polisa zawarta przez poprzedniego właściciela. W obawie przed karą za brak polisy, kupujesz nowe ubezpieczenie, stając się posiadaczem dwóch polis, czyli masz podwójne OC.

Na szczęście, obecnie polisa nie przedłuża się automatycznie, gdy pojazd zmienia właściciela. Poprzedni właściciel powinien pokryć część zaległej raty do dnia przeniesienia własności, a nowy nabywca – resztę.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.