Kiedy doszło do kolizji ( uszkodzone są tylko pojazdy ), a sprawca przyznaje się do winy, większość kierowców decyduje się na udokumentowanie zdarzenia spisując oświadczenie sprawcy kolizji. Jest to jak najbardziej możliwe i w pełni wystarczające rozwiązanie.
Jednak ważne jest, aby wiedzieć, co powinien zawierać taki dokument, a najlepiej posiadać przy sobie kopię oświadczenia sprawcy.
Oświadczenie sprawcy kolizji - co powinno zawierać?
Oświadczenie sprawcy stłuczki to najważniejszy dokument do zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela sprawcy.
Musi on zawierać wszystkie niezbędne informacje i być jak najbardziej precyzyjny, aby nie pozostawiał żadnych wątpliwości co przebiegu zdarzenia i winy sprawcy na dalszym etapie likwidacji szkody .
Oprócz oświadczenia sprawcy należy wykonać też dokumentację fotograficzną miejsca zdarzenia oraz uszkodzeń obu pojazdów, ewentualnie spisać dane świadków kolizji.
Elementy, które oświadczenie powinno zawierać to:
- dane kierujących (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania) oraz właścicieli pojazdów – jeśli kierującym nie był właściciel
- jednoznaczne wskazanie kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym
- dane pojazdów uczestniczących w kolizji ( numer rejestracyjny, numer VIN, markę, model i typ pojazdu )
- dane polisy OC sprawcy ( numer polisy ubezpieczeniowej, nazwę ubezpieczyciela ), ale najważniejsze to sprawdzić jej ważność ( można to zrobić online na stronie UFG )
- datę, miejsce i dokładny czas zdarzenia
- dokładny opis okoliczności i przebiegu zdarzenia, z uwzględnieniem przepisów ruchu drogowego, do których nie dostosował się sprawca, a były one przyczyną stłuczki. Należy sporządzić rysunek pomocniczy, jak poruszały się i gdzie znajdowały pojazdy przed, podczas oraz po kolizji
- opis zakresu i stopnia zniszczeń samochodów. Warto wykonać rysunek pomocniczy oraz wykonać dokumentację fotograficzną uszkodzeń na miejscu zdarzenia
- jeśli w wyniku stłuczki uszkodzeniu uległy przedmioty znajdujące się w autach, należy opisać ich uszkodzenia wraz z dokumentacją fotograficzną
- dane świadków kolizji wraz z ich podpisami
- i najważniejsze, czytelne podpisy uczestników kolizji drogowej
Istotnych elementów oświadczenia jak widać jest całkiem dużo i w stresującej sytuacji, jaką niewątpliwie jest kolizja z innym pojazdem, można zapomnieć o którymś z nich.
Dlatego zachęcamy do pobrania i wydrukowania kilku kopii, aby w razie potrzeby spisać wszelkie ważne informacje.
W przypadku, gdy sprawca ucieknie z miejsca wypadku, należy zapamiętać przede wszystkim numer rejestracyjny pojazdu, markę, kolor oraz jak wyglądała osoba kierująca pojazdem... i oczywiście niezwłocznie powiadomić policję.
Kiedy należy wezwać policję do kolizji?
Udokumentowanie kolizji za pomocą oświadczenia jest bardzo wygodnym i szybkim sposobem na przysłowiowe "załatwienie sprawy".
Istnieją jednak okoliczności, kiedy do zdarzenia drogowego należy wezwać policję, najczęstsze przypadki to:
- drugi kierowca wydaje się być nietrzeźwy
- ktoś z uczestników kolizji ucierpiał na zdrowiu
- sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia
- wersje obu uczestników przebiegu zdarzenia różnią się ( nikt nie chce przyznać się do winy )
- mamy wątpliwości co do autentyczności dokumentów drugiego uczestnika
- sprawca kolizji nie posiada aktualnej polisy OC. Tutaj nie ma takiego wymogu, ale warto to zrobić. Dlaczego? Sprawdź tutaj: sprawca kolizji bez polisy OC