Oświadczenie sprawcy wypadku OC - wzór

Jak napisać oświadczenie o kolizji?
Poniżej znajdziesz gotowe oświadczenie sprawcy kolizji do pobrania w formacie pdf lub doc.

take care odszkodowania Kiedy doszło do kolizji ( uszkodzone są tylko pojazdy ), a sprawca przyznaje się do winy, większość kierowców decyduje się na udokumentowanie zdarzenia spisując oświadczenie sprawcy kolizji. Jest to jak najbardziej możliwe i w pełni wystarczające rozwiązanie.

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, co powinien zawierać taki dokument, a najlepiej posiadać przy sobie kopię oświadczenia sprawcy.

Oświadczenie sprawcy kolizji - co powinno zawierać?


Oświadczenie sprawcy stłuczki to najważniejszy dokument do zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela sprawcy.

Musi on zawierać wszystkie niezbędne informacje i być jak najbardziej precyzyjny, aby nie pozostawiał żadnych wątpliwości co przebiegu zdarzenia i winy sprawcy na dalszym etapie likwidacji szkody .

Oprócz oświadczenia sprawcy należy wykonać też dokumentację fotograficzną miejsca zdarzenia oraz uszkodzeń obu pojazdów, ewentualnie spisać dane świadków kolizji.

Elementy, które oświadczenie powinno zawierać to:

oświadczenie sprawcy kolizji dane kierowców dane kierujących (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania) oraz właścicieli pojazdów – jeśli kierującym nie był właściciel

oświadczenie sprawcy kolizji wskazanie sprawcy jednoznaczne wskazanie kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym

oświadczenie sprawcy kolizji dane pojazdów dane pojazdów uczestniczących w kolizji ( numer rejestracyjny, numer VIN, markę, model i typ pojazdu )

oświadczenie sprawcy kolizji polisa OC dane polisy OC sprawcy ( numer polisy ubezpieczeniowej, nazwę ubezpieczyciela ), ale najważniejsze to sprawdzić jej ważność ( można to zrobić online na stronie UFG )

oświadczenie sprawcy kolizji data i miejsce datę, miejsce i dokładny czas zdarzenia

oświadczenie sprawcy kolizji opis okoliczności zdarzenia dokładny opis okoliczności i przebiegu zdarzenia, z uwzględnieniem przepisów ruchu drogowego, do których nie dostosował się sprawca, a były one przyczyną stłuczki. Należy sporządzić rysunek pomocniczy, jak poruszały się i gdzie znajdowały pojazdy przed, podczas oraz po kolizji

oświadczenie sprawcy kolizji opis uszkodzeń opis zakresu i stopnia zniszczeń samochodów. Warto wykonać rysunek pomocniczy oraz wykonać dokumentację fotograficzną uszkodzeń na miejscu zdarzenia

oświadczenie sprawcy kolizji inne uszkodzone przedmioty jeśli w wyniku stłuczki uszkodzeniu uległy przedmioty znajdujące się w autach, należy opisać ich uszkodzenia wraz z dokumentacją fotograficzną

oświadczenie sprawcy kolizji dane świadków dane świadków kolizji wraz z ich podpisami

oświadczenie sprawcy kolizji podpisy uczestników i najważniejsze, czytelne podpisy uczestników kolizji drogowej

Istotnych elementów oświadczenia jak widać jest całkiem dużo i w stresującej sytuacji, jaką niewątpliwie jest kolizja z innym pojazdem, można zapomnieć o którymś z nich.
Dlatego zachęcamy do pobrania i wydrukowania kilku kopii, aby w razie potrzeby spisać wszelkie ważne informacje.

W przypadku, gdy sprawca ucieknie z miejsca wypadku, należy zapamiętać przede wszystkim numer rejestracyjny pojazdu, markę, kolor oraz jak wyglądała osoba kierująca pojazdem... i oczywiście niezwłocznie powiadomić policję.

Kiedy należy wezwać policję do kolizji?


Udokumentowanie kolizji za pomocą oświadczenia jest bardzo wygodnym i szybkim sposobem na przysłowiowe "załatwienie sprawy".

Istnieją jednak okoliczności, kiedy do zdarzenia drogowego należy wezwać policję, najczęstsze przypadki to:

oświadczenie sprawcy kolizji nietrzeźwy sprawca drugi kierowca wydaje się być nietrzeźwy

oświadczenie sprawcy kolizji ranni ktoś z uczestników kolizji ucierpiał na zdrowiu

oświadczenie sprawcy kolizji sprawca uciekł sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia

oświadczenie sprawcy kolizji rozbieżne wersje wersje obu uczestników przebiegu zdarzenia różnią się ( nikt nie chce przyznać się do winy )

oświadczenie sprawcy kolizji dokumenty mamy wątpliwości co do autentyczności dokumentów drugiego uczestnika

oświadczenie sprawcy bez oc sprawca kolizji nie posiada aktualnej polisy OC. Tutaj nie ma takiego wymogu, ale warto to zrobić. Dlaczego? Sprawdź tutaj: sprawca kolizji bez polisy OC
take care polska odszkodowania

Oświadczenie sprawcy kolizji do pobrania:

Oświadczenie sprawcy kolizji .doc

Oświadczenie sprawcy kolizji .pdf