Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
ROZUMIEM

Odszkodowanie z OC a VAT – kiedy wypłacane w kwocie brutto, a kiedy netto?

W poniższym wpisie wyjaśniamy kiedy odszkodowanie jest wypłacane w kwocie brutto, a kiedy w kwocie netto potrąconej o podatek VAT.

odszkodowanie netto czy brutto Kwestia wypłaty odszkodowania z OC w kontekście podatku VAT jest złożona i zależy od statusu poszkodowanego oraz jego prawa do odliczenia podatku VAT. W tym artykule skupimy się na tym, kiedy odszkodowanie jest wypłacane w kwocie brutto (z VAT), a kiedy w kwocie netto (bez VAT).

Problem z odszkodowaniem ❓

Jeżeli macie Państwo problem z zaniżonym odszkodowaniem i szukacie pomocy w tej kwestii ▪️▪️▪️

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.
Wspólnie rozważymy w jaki sposób możemy Wam pomóc.
Zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Pamiętajcie konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️



Odszkodowanie w kwocie brutto (z VAT)

Jeśli poszkodowany jest osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, odszkodowanie powinno być wypłacone w kwocie brutto, czyli z doliczonym podatkiem VAT.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2007 roku, taka osoba nie ma możliwości odliczenia VAT, więc powinna otrzymać pełne odszkodowanie pokrywające całkowite koszty naprawy​​. Przedsiębiorcy, którzy nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, również powinni otrzymać odszkodowanie w kwocie brutto.

Wynika to z faktu, że nie mogą oni odliczyć VAT, więc odszkodowanie netto nie pokryje pełnych kosztów naprawy pojazdu​​.

Odszkodowanie w kwocie netto (bez VAT)

Przedsiębiorcy zarejestrowani jako płatnicy VAT otrzymują odszkodowanie w kwocie netto, czyli bez podatku VAT. Ma to na celu uniknięcie nieuzasadnionego wzbogacenia się. Przedsiębiorcy ci mają prawo do odliczenia VAT od poniesionych kosztów, co oznacza, że odszkodowanie netto wystarcza na pokrycie wydatków związanych z naprawą pojazdu​​.

W każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym poszkodowany winien wypełnić oświadczenie, w którym zaznacza jaka kwota odszkodowania powinna być wypłacona tj: BRUTTO, NETTO, NETTO + 50% VAT.

Specjalne przypadki: samochody w leasingu

Sytuacja komplikuje się w przypadku samochodów leasingowanych. W takim przypadku formalnym właścicielem pojazdu jest leasingodawca, a nie leasingobiorca. Jeśli leasingobiorca nie jest płatnikiem VAT, powinien otrzymać odszkodowanie w kwocie brutto.

Jednakże niektóre firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie w kwocie netto, co prowadzi do konieczności dopłacenia przez leasingobiorcę różnicy z własnych środków​​. Jeśli leasingodawca (właściciel pojazdu) ma prawo do odliczenia VAT, odszkodowanie może być wypłacone w kwocie netto​​.

Odszkodowanie a VAT - odwołania i reklamacje

Poszkodowani, którzy otrzymają odszkodowanie w niewłaściwej kwocie, mają prawo do złożenia reklamacji. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy osoba nie będąca płatnikiem VAT otrzymuje odszkodowanie netto.

Odwołanie można złożyć osobiście, listownie lub elektronicznie.

Warto również pamiętać, że odwołanie można składać w terminie do trzech lat od daty wydania decyzji przez ubezpieczyciela. Dodatkowo, do odwołania należy dołączyć dokumenty potwierdzające koszty naprawy, takie jak faktury za części i robociznę, co może zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie reklamacji​​.

W przypadku odrzucenia reklamacji, można zwrócić się do Rzecznika Finansowego​​.

Z naszych obserwacji wiemy jednak, że takie sytuacje raczej nie wymagają pomocy Rzecznika Finansowego. W przypadku gdy, odszkodowanie zostało pomniejszone o VAT u osoby prywatnej, która nie ma możliwości odliczenia VAT-u, opiekun szkody wypłaca brakującą kwotę odszkodowania i wydaje odpowiednią decyzję w sprawie, w której jest informacja o wypłacie odszkodowania w kwocie BRUTTO.

Odszkodowanie z OC a VAT - FAQ

Kiedy otrzymasz odszkodowanie w kwocie brutto?

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Jakie są zasady wypłaty odszkodowania dla przedsiębiorców niebędących płatnikami VAT?

Zasady są takie jak w przypadku osób fizycznych, czyli w kwocie brutto.

Kto otrzymuje odszkodowanie w kwocie NETTO?

Przedsiębiorcy zarejestrowani jako płatnicy VAT otrzymują odszkodowanie w kwocie netto, ponieważ mają prawo do odliczenia VAT od poniesionych kosztów, co sprawia, że kwota netto wystarcza na pokrycie wydatków.

Jakie są zasady wypłaty odszkodowania dla leasingobiorców?

Leasingobiorcy, którzy nie są płatnikami VAT, powinni otrzymać odszkodowanie w kwocie brutto, lecz niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą wypłacać odszkodowanie w kwocie netto. W przypadku leasingodawcy, który ma prawo do odliczenia VAT, odszkodowanie będzie najprowdopodobniej wypłacone w kwocie netto.

Co zrobić gdy odszkodowanie zostało wypłacone nieprawidłowo?

Taką informację należy przekazać do Towarzystwa Ubezpieczeniowego aby różnica została wypłacona. Szczególnie w przypadku gdy poszkodowany otrzymał odszkodowanie w kwocie NETTO a nie ma możliwości odliczenia VAT-u.

W jakim okresie możemy składać odwołanie do ubezpieczyciela?

Takie odwołanie należy skierować w ciągu 3 lat od daty otrzymania decyzji.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.