Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
ROZUMIEM

Odszkodowanie z OC a VAT – kiedy wypłacane w kwocie brutto, a kiedy netto?

W poniższym wpisie wyjaśniamy kiedy odszkodowanie jest wypłacane w kwocie brutto, a kiedy w kwocie netto potrąconej o podatek VAT.

odszkodowanie netto czy brutto Kwestia wypłaty odszkodowania z OC w kontekście podatku VAT jest złożona i zależy od statusu poszkodowanego oraz jego prawa do odliczenia podatku VAT. W tym artykule skupimy się na tym, kiedy odszkodowanie jest wypłacane w kwocie brutto (z VAT), a kiedy w kwocie netto (bez VAT).

Problem z odszkodowaniem ❓

Jeżeli macie Państwo problem z zaniżonym odszkodowaniem i szukacie pomocy w tej kwestii ▪️▪️▪️

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.
Wspólnie rozważymy w jaki sposób możemy Wam pomóc.
Zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Pamiętajcie konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️Odszkodowanie w kwocie brutto (z VAT)

Jeśli poszkodowany jest osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, odszkodowanie powinno być wypłacone w kwocie brutto, czyli z doliczonym podatkiem VAT.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2007 roku, taka osoba nie ma możliwości odliczenia VAT, więc powinna otrzymać pełne odszkodowanie pokrywające całkowite koszty naprawy​​. Przedsiębiorcy, którzy nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, również powinni otrzymać odszkodowanie w kwocie brutto.

Wynika to z faktu, że nie mogą oni odliczyć VAT, więc odszkodowanie netto nie pokryje pełnych kosztów naprawy pojazdu​​.

Odszkodowanie w kwocie netto (bez VAT)

Przedsiębiorcy zarejestrowani jako płatnicy VAT otrzymują odszkodowanie w kwocie netto, czyli bez podatku VAT. Ma to na celu uniknięcie nieuzasadnionego wzbogacenia się. Przedsiębiorcy ci mają prawo do odliczenia VAT od poniesionych kosztów, co oznacza, że odszkodowanie netto wystarcza na pokrycie wydatków związanych z naprawą pojazdu​​.

Specjalne przypadki: samochody w leasingu

Sytuacja komplikuje się w przypadku samochodów leasingowanych. W takim przypadku formalnym właścicielem pojazdu jest leasingodawca, a nie leasingobiorca. Jeśli leasingobiorca nie jest płatnikiem VAT, powinien otrzymać odszkodowanie w kwocie brutto.

Jednakże niektóre firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie w kwocie netto, co prowadzi do konieczności dopłacenia przez leasingobiorcę różnicy z własnych środków​​. Jeśli leasingodawca (właściciel pojazdu) ma prawo do odliczenia VAT, odszkodowanie może być wypłacone w kwocie netto​​.

Odszkodowanie a VAT - odwołania i reklamacje

Poszkodowani, którzy otrzymają odszkodowanie w niewłaściwej kwocie, mają prawo do złożenia reklamacji. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy osoba nie będąca płatnikiem VAT otrzymuje odszkodowanie netto.

Odwołanie można złożyć osobiście, listownie lub elektronicznie. W przypadku odrzucenia reklamacji, można zwrócić się do Rzecznika Finansowego​​.

Warto również pamiętać, że odwołanie można składać w terminie do trzech lat od daty wydania decyzji przez ubezpieczyciela. Dodatkowo, do odwołania należy dołączyć dokumenty potwierdzające koszty naprawy, takie jak faktury za części i robociznę, co może zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie reklamacji​​.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.