Uszkodzenie pojazdu przez szlaban osiedlowy to nic innego jak spowodowanie szkód na samochodzie właśnie przy udziale szlabanu. Najczęściej do tego typu sytuacji dochodzi wtedy, gdy kierowca wjeżdża na teren osiedla bez wcześniejszego zatrzymania się przed szlabanem oraz zachowania odpowiedniej ostrożności.
Może jednak zdarzyć się tak, że nastąpi awaria systemu szlabanu – powodująca niepoprawne zamykanie się. Awaria może mieć miejsce zarówno pod kątem samej w sobie mechaniki urządzenia, jak i elektryki (na przykład przy silnej ulewie czy burzy).
Innym aspektem, wpływającym na tę trudną dla wielu kierowców sytuację, pozostają czujniki wykrywające pojazdy, które z jakiegoś powodu nie działają prawidłowo. Jeśli czujniki będą źle skalibrowane, mogą zamknąć szlaban wcześniej, niż powinno się to odbyć.
Na mniej nowoczesnych osiedlach nadal możemy spotkać szlabany obsługiwane ręcznie – wówczas powodem nieprawidłowości pozostaje zwykle błąd ze strony osoby sprawującej pieczę nad urządzeniem (dzieje się to jednak stosunkowo rzadko w porównaniu do innych, wymienionych wcześniej kryteriów).
Uszkodzenie pojazdu przez szlaban może zaowocować wieloma kłopotami z pojazdem, które będą wymagać profesjonalnej naprawy w warsztacie. Do najpopularniejszych skutków uderzenia szlabanu w pojazd należą uszkodzenia takie jak nadwyrężenie dachu, maski bądź szyb (zarówno przedniej, jak i tylnej), które może zakończyć się nawet wgnieceniem, zarysowaniem czy pęknięciem (w przypadku szyby).
Co więcej, podczas tego rodzaju sytuacji, może zostać uszkodzone także lusterko boczne – wtedy, gdy szlaban zamknie się w momencie mijania. Inną szkodą pozostaje porysowanie karoserii – szczególnie tej o metalowej, twardej konstrukcji. Jeśli szlaban zamknie się w momencie przejeżdżania, może uszkodzić również niższe części samochodu – zderzak i tablice rejestracyjne, zwłaszcza w tych autach, które posiadają niskie zawieszenie.
By wykazać szkodę w ubezpieczalni, niezbędne będzie jej wykazanie, udowodnienie. Ponieważ na większości osiedli aktualnie znajduje się monitoring – nie powinno sprawiać nam to większych trudności. Aby pozyskać nagranie z monitoringu - a co za tym idzie, pokazać ubezpieczalni, że szkoda nie powstała ze względu na nasz błąd, a jest efektem awarii szlabanu – wystarczy udać się do danej spółdzielni, która powinna dysponować tego rodzaju dokumentacją.
Jeśli szlaban jest obsługiwany ręcznie, możemy poprosić osobę go obsługującą o nagranie, a także o bycie ewentualnym świadkiem zdarzenia. Pamiętajmy jednak, że gdy do niechcianej sytuacji doszło na skutek chociażby naszego pośpiechu, ubezpieczalnia może odmówić nam wypłaty środków na naprawę pojazdu – dlatego też tak ważne pozostaje dokładne przeanalizowanie zdarzenia (aby mieć pewność, że rzeczywiście to nie my odpowiadamy za, na przykład, porysowanie karoserii czy uszkodzenie lusterka).
Podczas wykazywania szkody, niezbędna może okazać się też dokumentacja związana ze stanem samego w sobie szlabanu – jeśli działał on wadliwie, w sposób nieprawidłowy, warto zdobyć dokumenty od zarządcy osiedla lub firmy odpowiedzialnej za konserwację, które potwierdzą występowanie problemu technicznego.
Kiedy zebraliśmy już wszystkie niezbędne dowody, aby wykazać winę oraz zgłosiliśmy sprawę do ubezpieczalni, następuje proces likwidacji szkody, podczas której ubezpieczyciel może poprosić nas o dostarczenie dodatkowych materiałów (choć nie zawsze jest to konieczne). Jeśli wykazane przez nas dokumenty zostaną zaakceptowane, ubezpieczyciel dokona wypłaty odszkodowania bądź pokryje koszty naprawy pojazdu w profesjonalnym warsztacie.
Co ciekawe, jeśli szkoda nastąpiła na skutek awarii szlabanu, kierowca może zwrócić się o odszkodowanie nie tylko do ubezpieczyciela, ale także do zarządcy osiedla bądź przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za konserwację szlabanu (w sytuacji, kiedy to właśnie on ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu).
Autor: Łukasz Pańszczyk
Redaktor bloga Take Care Polska
Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.