Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
ROZUMIEM

Kolizja pożyczonym samochodem a odszkodowanie – co zrobić w tej sytuacji?

W tym wpisie poruszamy kwestię wypadku pożyczony autem. Odpowiemy na pytania jak zachować się w takiej sytuacji, jak wygląda sprawa odszkodowania oraz z czyjej polisy zostanie ono wypłacone.

Kolizja pożyczonym samochodem Pewnie nie raz przytrafiła ci się sytuacja, w której zmuszony byłeś poruszać się nie swoim samochodem. Zazwyczaj ma to miejsce, gdy twoje auto stoi w warsztacie na naprawie, a ty korzystasz z samochodu znajomego bądź kogoś z rodziny. Problem zaczyna się jednak, gdy dochodzi do kolizji. Kto ponosi jej konsekwencje? Z czyjego OC wypłacane jest ubezpieczenie? Kto traci zniżki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej..

Problem z odszkodowaniem ❓

Jeżeli macie Państwo problem z odszkodowaniem i szukacie pomocy w tej kwestii ▪️▪️▪️

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.
Wspólnie rozważymy w jaki sposób możemy Wam pomóc.
Zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Pamiętajcie konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️



Kolizja cudzym autem - kiedy ma miejsce?

Kolizja cudzym autem ma miejsce wtedy, gdy osoba prowadząca pojazd, który nie należy do niej, uczestniczy w zdarzeniu drogowym, które prowadzi do uszkodzenia pojazdu lub innych szkód. Ważnym jest określenie czy osoba prowadząca miała zgodę właściciela pojazdu na jego użytkowanie.

Jeśli auto zostało użyte bez zgody właściciela, może to mieć wpływ na odpowiedzialność za szkody. W zależności od tego, kto jest winny kolizji, odpowiedzialność za szkody może spoczywać na kierowcy, właścicielu pojazdu lub obu osobach. Może również wystąpić sytuacja, w której kierowca będzie ponosił odpowiedzialność karną lub cywilną, zwłaszcza gdy kierował pojazdem bez prawa jazdy lub pod wpływem alkoholu.

Następstwa kolizji cudzym autem - kto traci zniżki?

Wszyscy posiadacze pojazdów nabywają zniżki OC i AC za bezszkodową jazdę. Za spowodowanie kolizji ubezpieczyciel może je jednak wycofać. Co jednak w przypadku, gdy kierowca pojazdu nie jest jego właścicielem? Przy zgłaszaniu szkody, poszkodowany podaje ubezpieczycielowi dane takie jak numer polisy OC sprawcy, dane pojazdu oraz dane sprawcy.

Szkoda zostaje przypisana wszystkim posiadaczom pojazdu niezależnie czy kierowali oni w trakcie szkody, czy nie. Jeśli sprawca uznaje swoją winę, lub jest ona udowodniona, także on traci zniżki na ubezpieczeniu. Warto więc w umowie użyczenia pojazdu określić, iż w przypadku szkody, sprawca pokryje różnicę w składce wynikającą ze szkody, którą spowodował.

Kolizja cudzym autem - czy kierowca musi płacić posiadaczowi pojazdu?

Warunki każdego pożyczenia samochodu powinna regulować stosowna umowa użyczenia. To z warunków tej umowy wynika sposób postępowania w przypadku kolizji z winy pożyczającego. Jeśli posiadacz pojazdu ma AC, najprostszym rozwiązaniem jest pokrycie przez sprawcę różnicy w przyszłorocznej składce ubezpieczenia. Problematyczną może okazać się sytuacja, gdy pojazd nie ma wykupionego AC.

Jeśli umowa użyczenia nie wskazuje inaczej, sprawca kolizji zobowiązany jest do naprawy szkody lub wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni. Reguluje to art. 415 oraz 363 Kodeksu cywilnego. Jeśli sprawca kolizji nie wywiąże się z tego obowiązku, właściciel pojazdu może wstąpić na drogę sądową.

Następstwa kolizji cudzym autem - kto płaci, gdy brak OC?

Obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ciąży na każdym posiadaczu pojazdu. Niemniej jednak, nie każdy posiadacz o tym obowiązku pamięta. Wynikiem tego może być sytuacja, w której kierujący pożyczonym samochodem powoduje kolizję pojazdem, które nie ma wykupionej polisy OC. Jednak to po stronie kierowcy jest obowiązek upewnienia się, czy pojazd jest ubezpieczony oraz jaki jest jego stan techniczny.

Dlatego, w przypadku kolizji pożyczonym samochodem bez wykupionej polisy OC, to kierujący pojazdem pociągnięty będzie do odpowiedzialności. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, a następnie domagał się będzie jego zwrotu od sprawcy. Obowiązek ubezpieczenia pojazdu leży po stronie właściciela, natomiast konsekwencje związane z brakiem ubezpieczenia w razie szkody dotkną również kierującego pojazdem.

Kolizja cudzym autem - jak zgłosić szkodę?

Zgłoszenie kolizji pożyczonym samochodem odbywa się w sposób analogiczny do standardowego zgłoszenia. Ważne jednak, aby zgłoszenie to zawierało dane obu pojazdów biorących udział w kolizji, a przede wszystkim dokładne dane uczestników tego zdarzenia. Ważnym jest także określenie kto jest sprawcą zdarzenia, dzięki czemu proces ubezpieczeniowy będzie usprawniony. Najlepiej, gdy uzyskamy oświadczenie sprawcy, gdy przyznaje się do winy. W przeciwnym wypadku orzeczeniem o winie jest notatka policyjna.

Następstwa kolizji cudzym autem – podsumowanie

Obowiązkowe ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu. Nie ma więc znaczenia kto kieruje pojazdem, który kolizję powoduje – odszkodowanie należy się poszkodowanemu. Temat postępowania w przypadku kolizji warto omówić jeszcze przed pożyczeniem samochodu. Warunki, na które zgadzają się obie strony powinny być zawarte w umowie użyczenia pojazdu, nawet jeśli nie jest ona spisana.

Umowa ustna również jest ważna w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Warto jednak zawrzeć ją w obecności świadków. I choć nie jest to częstą praktyką, pomaga to uniknąć wielu nieporozumień i nieprzyjemności związanych z następstwami kolizji. Kierujący pojazdem powinien natomiast upewnić się, czy pojazd, który pożycza posiada ubezpieczenie OC i jaki jest jego stan techniczny. W ten sposób uniknie przykrej niespodzianki w postaci pokrywania całości odszkodowania z własnej kieszeni.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.