Wiele osób doznając uszczerbku zdrowia poprzez złamaną rękę, nogę lub posiniaczenie ciała na nierównym i uszkodzonym chodniku nie jest świadomych, iż może domagać się rekompensaty za poniesioną krzywdę i straty, jakie zostały spowodowane w wyniku zdarzenia.
Każdy z nas spotkał na swojej drodze oblodzony chodnik lub nawet śliską jego nawierzchnie, ubytek w jego nawierzchni. Nietrudno się domyślić, iż takie zaniedbania mają przykre konsekwencje dla pieszych, którzy korzystają z takiej nawierzchni. Zatem jeśli już doznamy takiego zdarzenia, warto wiedzieć jak działać, gdyż są powołane do tego odpowiednie instytucje i organy, który ponoszą za to odpowiedzialność. Przede wszystkim za należyte zabezpieczenie, utrzymanie użytkowanych powierzchni, a w konsekwencji wypłatę przysługującego odszkodowania.
Wszystko zależy od tego, gdzie doszło do zdarzenia. To warunkuje, który podmiot za nie odpowiada. W przypadku przystanków i torowisk odpowiedzialność ponosi zakład komunikacji, który korzysta z infrastruktury, za chodniki na drodze publicznej – zarządca. Warto podkreślić tutaj, że zgodnie z obowiązującym dzisiaj prawem to właśnie podmiot odpowiedzialny za nieruchomość jest zobligowany do utrzymania i dbania o porządek, usunięcia śniegu, błota i innych niedozwolonych zanieczyszczeń znajdujących się obok nieruchomości.
Jeśli już dojdzie do wypadku, w wyniku którego doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, na przykład w postaci złamanej ręki, posiniaczenia ciała, za krzywdy na zdrowiu należy się nam rekompensata roszczeń związanych i powstałych w wyniku zdarzenia. Nie chodzi tu tylko o zwrot kosztów leczenia, ale także o cierpienie moralne. Niestety poszkodowani nie wiedzą, o jaką kwotę mogą walczyć i niestety jest to nagminnie wykorzystywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Najczęściej kończy się to wypłatą zaniżonego odszkodowania .
Koniecznie pamiętajmy by zachować wtedy całą dokumentację (karta informacyjna z izby przyjęć, rachunki i faktury potwierdzające koszty leczenia, bilety za transport np. wizyty do lekarza)
Pamiętajmy jednak, że nie tylko za drogi i chodniki odpowiadają organy miasta czy gminy. Oto kilka przykładowych miejsc, o które powyższe instytucję są zobligowane się troszczyć i dbać:
Często mieszkańcy są przekonani, że uzyskanie odszkodowania za powstałą stratę zarówno zdrowotną jak i moralną jest niemożliwe.
Analizując jednak dostępne dane możemy dowiedzieć się, że przyznawalność odszkodowań z roku na rok systematycznie rośnie i w samym trójmieście sięga już ponad 40%.
Jak jednak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie rekompensaty ? W takim przypadku najlepiej powierzyć swoją sprawę firmie, która profesjonalnie zajmuje się odzyskiwaniem zaniżonych odszkodowań. To pozwoli zaoszczędzić przede wszystkim czas i pieniądze.
Autor: Antoni Stróżyński
Redaktor bloga Take Care Polska
Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.