Odszkodowanie za upadek na śliskim lub uszkodzonym chodniku

Czy wiesz, że za uszkodzenie ciała w wyniku upadku na śliskim lub uszkodzonym chodniku możesz otrzymać odszkodowanie? Sprawdź od kogo możesz je otrzyamć i jak się o nie ubiegać?

odszkodowanie za poślizgnięcie Mimo, iż temat odszkodowań komunikacyjnych jest coraz bardziej nagłaśniany to nadal wielu Polaków nie wie co robić jeśli szkoda nie dotyczy ich pojazdu, a zdrowia.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem za upadek na śliskim lub uszkodzonym chodniku?

Doznałem obrażeń ciała na nierównym lub śliskim chodniku - co zrobić?

Wiele osób doznając uszczerbku zdrowia poprzez złamaną rękę, nogę lub posiniaczenie ciała na nierównym i uszkodzonym chodniku nie jest świadomych, iż może domagać się rekompensaty za poniesioną krzywdę i straty, jakie zostały spowodowane w wyniku zdarzenia.

Każdy z nas spotkał na swojej drodze oblodzony chodnik lub nawet śliską jego nawierzchnie, ubytek w jego nawierzchni. Nietrudno się domyślić, iż takie zaniedbania mają przykre konsekwencje dla pieszych, którzy korzystają z takiej nawierzchni. Zatem jeśli już doznamy takiego zdarzenia, warto wiedzieć jak działać, gdyż są powołane do tego odpowiednie instytucje i organy, który ponoszą za to odpowiedzialność. Przede wszystkim za należyte zabezpieczenie, utrzymanie użytkowanych powierzchni, a w konsekwencji wypłatę przysługującego odszkodowania.

Do kogo mamy zgłosić swoje roszczenie i domagać odszkodowania?

Wszystko zależy od tego, gdzie doszło do zdarzenia. To warunkuje, który podmiot za nie odpowiada. W przypadku przystanków i torowisk odpowiedzialność ponosi zakład komunikacji, który korzysta z infrastruktury, za chodniki na drodze publicznej – zarządca. Warto podkreślić tutaj, że zgodnie z obowiązującym dzisiaj prawem to właśnie podmiot odpowiedzialny za nieruchomość jest zobligowany do utrzymania i dbania o porządek, usunięcia śniegu, błota i innych niedozwolonych zanieczyszczeń znajdujących się obok nieruchomości.

Jakie mamy szanse na odszkodowanie i czego możemy się spodziewać po wypadku?

Jeśli już dojdzie do wypadku, w wyniku którego doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, na przykład w postaci złamanej ręki, posiniaczenia ciała, za krzywdy na zdrowiu należy się nam rekompensata roszczeń związanych i powstałych w wyniku zdarzenia. Nie chodzi tu tylko o zwrot kosztów leczenia, ale także o cierpienie moralne. Niestety poszkodowani nie wiedzą, o jaką kwotę mogą walczyć i niestety jest to nagminnie wykorzystywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Najczęściej kończy się to wypłatą zaniżonego odszkodowania .

Jak zebrać wszystkie dowody naszej krzywdy na zdrowiu na miejscu zdarzenia:

  • przede wszystkim nie bagatelizujmy żadnych objawów. Nawet niepozorne zwichnięcie czy upadek może skończyć się długotrwałym i kosztownym leczeniem
  • warto zebrać potrzebną dokumentację w tym również zdjęcia. Na przykład nierównego chodnika czy oblodzonej jego nawierzchni, zebrać oświadczenia i dane świadków zaistniałego zdarzenia
  • gdy nie mamy pewności co do stanu naszej kondycji zdrowotnej warto wezwać pomoc medyczną.

Koniecznie pamiętajmy by zachować wtedy całą dokumentację (karta informacyjna z izby przyjęć, rachunki i faktury potwierdzające koszty leczenia, bilety za transport np. wizyty do lekarza)

Za jakie inne szkody można otrzymać odszkodowanie od gminy lub miasta?

Pamiętajmy jednak, że nie tylko za drogi i chodniki odpowiadają organy miasta czy gminy. Oto kilka przykładowych miejsc, o które powyższe instytucję są zobligowane się troszczyć i dbać:

  • uszkodzenie auta w wyniku przewracającego się znaku drogowego lub gdy drzewo upadnie na nasz samochód, rosnące na miejskim lub gminnym terenie
  • uszkodzenia samochodu powstałe w wyniku zalegających na jezdni kamieni, bądź innych niepożądanych przedmiotów ( w przypadku gdy nie było znaków informujących o tym fakcie )
  • pasażer komunikacji miejskiej wysiadając na uszkodzony chodnik doznał podczas upadku zwichnięcia bądź złamania kończyny
  • spacerując w parku miejskim na przechodzącego pieszego upadła gałąź i wyniku tego zdarzenia doznał złamania ręki i posiniaczenia ciała
  • podczas zabawy na placu zabaw nasze dziecko upada i doznaje krzywdy na zdrowiu na przykład z uszkodzonej huśtawki, a organ odpowiedzialny za nią nie podał informacji, że jest to przedmiot niezdatny do użytkowania i zabawy.

Często mieszkańcy są przekonani, że uzyskanie odszkodowania za powstałą stratę zarówno zdrowotną jak i moralną jest niemożliwe.
Analizując jednak dostępne dane możemy dowiedzieć się, że przyznawalność odszkodowań z roku na rok systematycznie rośnie i w samym trójmieście sięga już ponad 40%.

Jak jednak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie rekompensaty ? W takim przypadku najlepiej powierzyć swoją sprawę firmie, która profesjonalnie zajmuje się odzyskiwaniem zaniżonych odszkodowań. To pozwoli zaoszczędzić przede wszystkim czas i pieniądze.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.