Odszkodowanie za upadek na śliskim lub uszkodzonym chodniku

CZY WIESZ, ŻE ZA ZŁAMANĄ NOGĘ LUB RĘKĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ ODSZKODOWANIE OD GMINY CZY URZĘDU MIASTA?
BĄDŹ PODSZKODOWANYM ŚWIADOMYM PO SZKODZIE!

odszkodowanie za poślizgnięcie Mimo, iż temat odszkodowań komunikacyjnych jest coraz bardziej nagłaśniany to nadal wielu Polaków nie wie co robić jeśli szkoda nie dotyczy ich pojazdu, a zdrowia.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem?

Doznałem obrażeń ciała na nierównym lub śliskim chodniku

Wiele osób doznając uszczerbku zdrowia poprzez złamaną rękę, nogę lub posiniaczenie ciała na nierównym i uszkodzonym chodniku nie jest świadomych, iż może domagać się rekompensaty za poniesioną krzywdę i straty, jakie zostały spowodowane w wyniku zdarzenia.

Każdy z nas spotkał na swojej drodze oblodzony chodnik lub nawet śliską jego nawierzchnie, ubytek w jego nawierzchni. Nietrudno się domyślić, iż takie zaniedbania mają przykre konsekwencje dla pieszych, którzy korzystają z takiej nawierzchni. Zatem jeśli już doznamy takiego zdarzenia, warto wiedzieć jak działać, gdyż są powołane do tego odpowiednie instytucje i organy, który ponoszą za to odpowiedzialność. Przede wszystkim za należyte zabezpieczenie, utrzymanie użytkowanych powierzchni, a w konsekwencji wypłatę przysługującego odszkodowania.

Do kogo mamy zgłosić swoje roszczenie i domagać odszkodowania?

Wszystko zależy od tego, gdzie doszło do zdarzenia. To warunkuje, który podmiot za nie odpowiada. W przypadku przystanków i torowisk odpowiedzialność ponosi zakład komunikacji, który korzysta z infrastruktury, za chodniki na drodze publicznej – zarządca. Warto podkreślić tutaj, że zgodnie z obowiązującym dzisiaj prawem to właśnie podmiot odpowiedzialny za nieruchomość jest zobligowany do utrzymania i dbania o porządek, usunięcia śniegu, błota i innych niedozwolonych zanieczyszczeń znajdujących się obok nieruchomości.

Jakie mamy szanse na odszkodowanie i czego możemy się spodziewać po wypadku?

Jeśli już dojdzie do wypadku, w wyniku którego doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, na przykład w postaci złamanej ręki, posiniaczenia ciała, za krzywdy na zdrowiu należy się nam rekompensata roszczeń związanych i powstałych w wyniku zdarzenia. Nie chodzi tu tylko o zwrot kosztów leczenia, ale także o cierpienie moralne. Niestety poszkodowani nie wiedzą, o jaką kwotę mogą walczyć i niestety jest to nagminnie wykorzystywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Najczęściej kończy się to wypłatą zaniżonego odszkodowania .

Jak zebrać wszystkie dowody naszej krzywdy na zdrowiu na miejscu zdarzenia:

  • przede wszystkim nie bagatelizujmy żadnych objawów. Nawet niepozorne zwichnięcie czy upadek może skończyć się długotrwałym i kosztownym leczeniem
  • warto zebrać potrzebną dokumentację w tym również zdjęcia. Na przykład nierównego chodnika czy oblodzonej jego nawierzchni, zebrać oświadczenia i dane świadków zaistniałego zdarzenia
  • gdy nie mamy pewności co do stanu naszej kondycji zdrowotnej warto wezwać pomoc medyczną.

Koniecznie pamiętajmy by zachować wtedy całą dokumentację (karta informacyjna z izby przyjęć, rachunki i faktury potwierdzające koszty leczenia, bilety za transport np. wizyty do lekarza)

Odszkodowanie od gminy lub miasta - inne przypadki

Pamiętajmy jednak, że nie tylko za drogi i chodniki odpowiadają organy miasta czy gminy. Oto kilka przykładowych miejsc, o które powyższe instytucję są zobligowane się troszczyć i dbać:

  • uszkodzenie auta w wyniku przewracającego się znaku drogowego lub gdy drzewo upadnie na nasz samochód, rosnące na miejskim lub gminnym terenie
  • uszkodzenia samochodu powstałe w wyniku zalegających na jezdni kamieni, bądź innych niepożądanych przedmiotów ( w przypadku gdy nie było znaków informujących o tym fakcie )
  • pasażer komunikacji miejskiej wysiadając na uszkodzony chodnik doznał podczas upadku zwichnięcia bądź złamania kończyny
  • spacerując w parku miejskim na przechodzącego pieszego upadła gałąź i wyniku tego zdarzenia doznał złamania ręki i posiniaczenia ciała
  • podczas zabawy na placu zabaw nasze dziecko upada i doznaje krzywdy na zdrowiu na przykład z uszkodzonej huśtawki, a organ odpowiedzialny za nią nie podał informacji, że jest to przedmiot niezdatny do użytkowania i zabawy.

Często mieszkańcy są przekonani, że uzyskanie odszkodowania za powstałą stratę zarówno zdrowotną jak i moralną jest niemożliwe.
Analizując jednak dostępne dane możemy dowiedzieć się, że przyznawalność odszkodowań z roku na rok systematycznie rośnie i w samym trójmieście sięga już ponad 40%.

Jak jednak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie rekompensaty ? W takim przypadku najlepiej powierzyć swoją sprawę firmie, która profesjonalnie zajmuje się odzyskiwaniem zaniżonych odszkodowań. To pozwoli zaoszczędzić przede wszystkim czas i pieniądze.

Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.