Odszkodowanie za upadek na śliskim lub uszkodzonym chodniku

Czy wiesz, że za uszkodzenie ciała w wyniku upadku na śliskim lub uszkodzonym chodniku możesz otrzymać odszkodowanie? Sprawdź od kogo możesz je otrzyamć i jak się o nie ubiegać?

odszkodowanie za poślizgnięcie Mimo, iż temat odszkodowań komunikacyjnych jest coraz bardziej nagłaśniany to nadal wielu Polaków nie wie co robić jeśli szkoda nie dotyczy ich pojazdu, a zdrowia.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem za upadek na śliskim lub uszkodzonym chodniku?

Doznałem obrażeń ciała na nierównym lub śliskim chodniku - co zrobić?

Wiele osób doznając uszczerbku zdrowia poprzez złamaną rękę, nogę lub posiniaczenie ciała na nierównym i uszkodzonym chodniku nie jest świadomych, iż może domagać się rekompensaty za poniesioną krzywdę i straty, jakie zostały spowodowane w wyniku zdarzenia.

Każdy z nas spotkał na swojej drodze oblodzony chodnik lub nawet śliską jego nawierzchnie, ubytek w jego nawierzchni. Nietrudno się domyślić, iż takie zaniedbania mają przykre konsekwencje dla pieszych, którzy korzystają z takiej nawierzchni. Zatem jeśli już doznamy takiego zdarzenia, warto wiedzieć jak działać, gdyż są powołane do tego odpowiednie instytucje i organy, który ponoszą za to odpowiedzialność. Przede wszystkim za należyte zabezpieczenie, utrzymanie użytkowanych powierzchni, a w konsekwencji wypłatę przysługującego odszkodowania.

Do kogo mamy zgłosić swoje roszczenie i domagać odszkodowania?

Wszystko zależy od tego, gdzie doszło do zdarzenia. To warunkuje, który podmiot za nie odpowiada. W przypadku przystanków i torowisk odpowiedzialność ponosi zakład komunikacji, który korzysta z infrastruktury, za chodniki na drodze publicznej – zarządca. Warto podkreślić tutaj, że zgodnie z obowiązującym dzisiaj prawem to właśnie podmiot odpowiedzialny za nieruchomość jest zobligowany do utrzymania i dbania o porządek, usunięcia śniegu, błota i innych niedozwolonych zanieczyszczeń znajdujących się obok nieruchomości.

Jakie mamy szanse na odszkodowanie i czego możemy się spodziewać po wypadku?

Jeśli już dojdzie do wypadku, w wyniku którego doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, na przykład w postaci złamanej ręki, posiniaczenia ciała, za krzywdy na zdrowiu należy się nam rekompensata roszczeń związanych i powstałych w wyniku zdarzenia. Nie chodzi tu tylko o zwrot kosztów leczenia, ale także o cierpienie moralne. Niestety poszkodowani nie wiedzą, o jaką kwotę mogą walczyć i niestety jest to nagminnie wykorzystywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Najczęściej kończy się to wypłatą zaniżonego odszkodowania .

Jak zebrać wszystkie dowody naszej krzywdy na zdrowiu na miejscu zdarzenia:

 • przede wszystkim nie bagatelizujmy żadnych objawów. Nawet niepozorne zwichnięcie czy upadek może skończyć się długotrwałym i kosztownym leczeniem
 • warto zebrać potrzebną dokumentację w tym również zdjęcia. Na przykład nierównego chodnika czy oblodzonej jego nawierzchni, zebrać oświadczenia i dane świadków zaistniałego zdarzenia
 • gdy nie mamy pewności co do stanu naszej kondycji zdrowotnej warto wezwać pomoc medyczną.

Koniecznie pamiętajmy by zachować wtedy całą dokumentację (karta informacyjna z izby przyjęć, rachunki i faktury potwierdzające koszty leczenia, bilety za transport np. wizyty do lekarza)

Za jakie inne szkody można otrzymać odszkodowanie od gminy lub miasta?

Pamiętajmy jednak, że nie tylko za drogi i chodniki odpowiadają organy miasta czy gminy. Oto kilka przykładowych miejsc, o które powyższe instytucję są zobligowane się troszczyć i dbać:

 • uszkodzenie auta w wyniku przewracającego się znaku drogowego lub gdy drzewo upadnie na nasz samochód, rosnące na miejskim lub gminnym terenie
 • uszkodzenia samochodu powstałe w wyniku zalegających na jezdni kamieni, bądź innych niepożądanych przedmiotów ( w przypadku gdy nie było znaków informujących o tym fakcie )
 • pasażer komunikacji miejskiej wysiadając na uszkodzony chodnik doznał podczas upadku zwichnięcia bądź złamania kończyny
 • spacerując w parku miejskim na przechodzącego pieszego upadła gałąź i wyniku tego zdarzenia doznał złamania ręki i posiniaczenia ciała
 • podczas zabawy na placu zabaw nasze dziecko upada i doznaje krzywdy na zdrowiu na przykład z uszkodzonej huśtawki, a organ odpowiedzialny za nią nie podał informacji, że jest to przedmiot niezdatny do użytkowania i zabawy.

Czy roszczenie o odszkodowanie za upadek na chodniku przedawnia się?

Jak najbardziej. O odszkodowanie za wypadki na chodnikach możemy ubiegać się maksymalnie do trzech lat wstecz. Istnieje bowiem trzyletni okres przedawnienia roszczeń odszkodowawczych z tytułu tak zwanych czynów niedozwolonych, które nie wynikały z popełnionego przestępstwa. Nie mniej jednak, osobiście uważamy, że im szybciej złożą Państwo papiery tym lepiej dla was.

Załatwianie czegokolwiek na ostatnią chwilę nigdy nie jest dobrym pomysłem. Łatwiej nam też będzie uzyskać odszkodowanie, kiedy sprawa jest wciąż świeża. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w wypełnieniu dokumentacji i złożeniu odpowiedniego roszczenia, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Pomożemy w wszystkich aspektach związanych z dokumentacją i sprawimy, że uzyskają Państwo wysokie odszkodowanie za poniesione szkody, a o to przecież chodzi.

Jakie dokumenty przedłożyć w celu uzyskania odszkodowania za wypadek na śliskim chodniku?

Zasadniczo kompletowanie dokumentacji to dla wielu osób skomplikowana sprawa i trudno się dziwić. Wiedza prawnicza etc. nie jest bowiem czymś powszechnym, ale od tego istnieją firmy takie jak nasza, żeby Państwu w tym pomóc. Nie mniej jednak, jeżeli ubiegamy się o rekompensatę to powinniśmy dostarczyć takie dokumenty jak między innymi:

 • Karta leczenia szpitalnego, oraz wszelka dalsza dokumentacja medyczna;
 • Rachunki imienne oraz faktury, które dokumentują koszt przejazdu (np. wydatki na paliwo), oraz kserokopia dowodu rejestracyjnego pojazdu, którym dokonywano dojazdu np. do szpitala
 • Rachunki imienne oraz faktury, które dokumentują koszty poniesione w związku z leczeniem
 • Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to można również przedłożyć rachunki imienne oraz faktury, które będą dokumentować wartość zniszczonych rzeczy osobistych w wyniku wypadku (np. okulary czy telefon)
 • Rachunki imienne oraz faktury dokumentujące, poniesione koszty związane z opieką osób trzecich bądź oświadczenie opiekuna
 • Zestawienie utraconego wynagrodzenie. Chodzi tutaj mianowicie o przedstawienie, zaświadczenia o zarobkach z ostatnich 12 miesięcy.

Może się to wydawać naprawdę sporą ilością dokumentacji i tak jest w rzeczywistości. Zdajemy sobie z tego doskonale sprawę. Dlatego też, jeżeli chcą Państwo walczyć o przysługujące wam prawnie roszczenie, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Pomożemy w uzyskaniu odpowiedniego świadczenia.

Jednym z przykładów takiej sprawy może być sytuacja, kiedy na skutek poślizgnięcia na chodniku doszło do złamania kłykcia bocznego kości prawej piszczelowej. Osoba poszkodowana uzyskała kwotę bezsporną od TU w wysokości 6,7 tysięcy złotych oraz 13,3 zł w wyniku postępowania sądowego. Innymi słowy osoba poszkodowana uzyskała świadczenie w wysokości 20 tysięcy zł. Jak widać, warto walczyć o swoje.

Odszkodowanie za upadek na śliskim lub uszkodzonym chodniku – najczęściej zadawane pytania

Ostatnim elementem, który chcemy omówić w tym tekście dotyczącym odszkodowań za upadek na śliskim bądź uszkodzonym chodniku, są najczęściej zadawane pytania. Zebraliśmy wszystkie, najczęściej powtarzające się w Google kwestie i udzielić na nie krótkich odpowiedzi, żeby nie musieli już Państwo przeszukiwać Internetu celem znalezienia odpowiedzi na nurtujące kwestie.

Kto tak właściwie ponosi odpowiedzialność za złamaną nogę na śliskim chodniku?

Podmiotem, do którego powinniśmy się zwrócić w tej sytuacji, jest oczywiście gmina, a ściślej wójt, burmistrz, prezydent miasta etc. Jeżeli wywrócimy się na drodze, możemy też zwrócić się z wnioskiem o odszkodowanie do zarządcy drogi.

Po jakim czasie od wypadku mogę ubiegać się o odszkodowanie?

Jak mówi kodeks, możliwości zgłoszenia roszczenia do podmiotu, który jest zobligowany do likwidacji szkody, mamy na to trzy lata. Jest to relatywnie sporo czasu, ale lepiej nie czekać do ostatniej chwili. Im szybciej się tym zajmiemy, tym lepiej dla nas.

Gdzie powinienem udać się po takim wypadku?

Oczywiście po wypadku, zwłaszcza jeżeli doszło do złamania, powinniśmy zadzwonić na pogotowie bądź udać się do szpitala lub do lekarza pierwszego kontaktu. Musimy pamiętać o tym, żeby zbierać całą dokumentację medyczną. Pomoże to nam w uzyskaniu odpowiedniego świadczenia.

Ile mogę otrzymać zadośćuczynienia za złamanie nogi na śliskim bądź nieodśnieżonym chodniku?

To zależy od wielu różnych czynników. Pod uwagę jednak bierze się głównie wysokość stwierdzonego u poszkodowanego uszczerbku na zdrowiu. Zwykle sądy zarządzają odszkodowanie w wysokości od 1000 za jeden procent uszczerbku na naszym zdrowiu. Czy jest to dużo? Na to pytanie każdy powinien sobie odpowiedzieć z osobna.

Jakich dokumentów potrzebuje do uzyskania świadczenia?

Zasadniczo istnieje kilka dokumentów, które powinniśmy mieć przygotowane na tą okoliczność. Najważniejszym dokumentem jest oczywiście dokumentacja medyczna, która potwierdzi obrażenia. Takie dokumenty powinien dostarczyć szpital, bądź lekarz zajmujący się pacjentem.

To wszystkie kwestie, które chcieliśmy poruszyć w tym tekście dotyczącym odszkodowań za złamanie nogi na chodniku w wyniku upadku na śliskim podłożu. Jeżeli mają Państwo jeszcze jakieś pytania to zapraszamy do kontaktu.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Antoni Stróżyński

Autor: Antoni Stróżyński

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga zajmujący się obsługą odszkodowań zdrowotnych i osobowych. Zakres spraw z jakimi ma styczność to: odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, błędy medyczne, odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, szkody rolnicze.