Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
ROZUMIEM

Odszkodowanie za uszkodzenie szyby przez kamień - co warto wiedzieć?

W poniższym wpisie odpowiemy na pytania od kogo i w jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenie szyby w aucie spowodowane przez kamień. Doradzimy także jak ubezpieczyć się na wypadek wbicia szyby w naszym pojeździe.

Odszkodowanie za uszkodzenie szyby przez kamień Czy kiedykolwiek zdarzyła Ci się sytuacja, w której szyba Twojego samochodu zostaje uszkodzona na skutek uderzenia kamieniem? Niestety, zabawy dzieci i nastolatków na podwórkach mogą kończyć się w różny sposób – na szczęście, posiadając odpowiednią, obejmującą ubezpieczenie szyb polisę, możemy spać spokojnie! Ile wynosi odszkodowanie za uszkodzenie szyby przez kamień, u kogo ubiegać się o nie oraz czy – mimo zniszczonej szyby – możemy kontynuować jazdę samochodem? Przychodzimy z podpowiedziami!

Problem z odszkodowaniem ❓

Jeżeli macie Państwo problem z odszkodowaniem i szukacie pomocy w tej kwestii ▪️▪️▪️

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.
Wspólnie rozważymy w jaki sposób możemy Wam pomóc.
Zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Pamiętajcie konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️



Od kogo ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenie szyby przez kamień? 

Z odszkodowania, które należy się nam z powodu uszkodzenia szyby przez kamień, możemy ubiegać się dwutorowo – korzystając z posiadanego ubezpieczenia AC bądź z dedykowanego ubezpieczenia szyb. Ciekawą sytuacją pozostaje ta, w której uszkodzenie szyby zostało wywołane przez kamień „wystrzelony” spod kół innego pojazdu.

Wówczas odszkodowanie powinno zostać pokryte z OC właściciela auta, spod którego „wystrzelono” kamień. Pamiętajmy, aby ewentualną szkodę zgłosić ubezpieczalni natychmiast po jej powstaniu – tak, aby rzeczoznawca mógł jak najszybciej wycenić koszt naprawy oraz wskazać mechanika, do którego powinniśmy się zgłosić.

Jak udokumentować szkodę, aby otrzymać odszkodowanie za uszkodzenie szyby przez kamień?

Aby móc liczyć na odszkodowanie związane z uszkodzeniem szyby przez kamień – podobnie jak w przypadku innych szkód – niezbędne będzie udokumentowanie całej sytuacji. W tym celu nieoceniony może okazać się monitoring bądź rejestrator samochodowy – który umożliwi nam przekazanie ubezpieczalni video.

To jeden z powodów, dla których coraz to więcej z nas decyduje się na zakup wyżej wspomnianego rejestratora. Jeśli nie posiadamy dowodu na to, że szkoda rzeczywiście stała się nie z naszej winy – naturalnie odszkodowanie może być trudniejsze w otrzymaniu.

Jaka jest forma odszkodowania, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby przez kamień?

Formą odszkodowania w przypadku uszkodzenia szyby jest zazwyczaj otrzymanie kwoty, która pokryje koszta, jakie ponosimy w związku z jej naprawą. Jak się okazuje, wykupienie dodatkowego ubezpieczenia szyb oscyluje zwykle w granicy kilkudziesięciu złotych w skali roku – podczas gdy wypłata ubezpieczenia może być nawet kilkukrotnie wyższa. Wiele zależy do rodzaju szyby, która została uszkodzona (czołowa, boczna, tylna), marki pojazdu, jego rocznika, a także samej w sobie nowej szyby – która ma być użyta do naprawy szkody.

Nie wszyscy wiedzą, że wymiana przedniej szyby może kosztować nawet 3000 złotych, podczas gdy tylnej – do 2000. Jeśli szyba nie została uszkodzona kamieniem, a jedynie powstały na niej nieestetyczne odpryski – powinniśmy liczyć się z kosztem naprawy (nie wymiany, jak w przypadku zniszczenia) w graniach 200-250 złotych.

Czy warto kupić ubezpieczenie szyb?

Wydaje Ci się, że sytuacje na drodze mogą być nieprzewidywalne? Jest w tym sporo prawdy – jednak równie nagłe i dynamiczne mogą być te sytuacje, kiedy pojazd stoi zaparkowany pod blokiem czy domem. Na niektóre zdarzenia oczywiście nie mamy wpływu – a wykupienie ubezpieczenia szyb, które w skali roku okazuje się być nieodczuwalnym dla wielu z nas wydatkiem, może spowodować, że… będziemy mogli spać spokojnie!

Ubezpieczenie szyby warto wykupić niezależnie od tego czy na co dzień poruszamy się nowym czy nieco starszym pojazdem – pamiętajmy jednak, aby niezależnie od jego marki czy rocznika, zaopatrzyć się w rejestrator, który pozwoli nam na rzetelne udokumentowanie szkody.

Czy można kontynuować jazdę z pękniętą szybą?

To, czy można kontynuować jazdę z pękniętą szybą, zależy głównie od rozmiaru uszkodzenia. Jeśli pęknięcie nie przekracza 5 centymetrów, a dodatkowo znajduje się na marginesie szyby – jak najbardziej możemy jechać dalej. Kiedy jednak mamy do czynienia z poważniejszym uszkodzeniem, które z powodzeniem zasłania nam pole widzenia – konieczna będzie natychmiastowa naprawa bądź wymiana szyby.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli nie dysponujemy drugim samochodem, a przy tym nie chcemy poruszać się komunikacją miejską – powinniśmy wymienić szybę bez zbędnej zwłoki. Kiedy posiadamy ubezpieczenie szyb, nie musimy martwić się o nadwyrężenie budżetu domowego – ponieważ wiemy, że należne nam pieniądze, na dniach wpłyną na nasze konto bankowe.

Uszkodzenie szyby przez kamień to częsta sytuacja, która może sprawiać spory problem wielu kierowcom – szczególnie tym, którzy muszą zająć się jej naprawą lub wymianą „z własnej kieszeni”. Aby nie musieć martwić się tego typu sytuacjami – warto zdecydować się na zakup wygodnej polisy, która zapewni nam wystarczające środki, aby nasz pojazd znów był w 100% sprawny!

Wybierając ubezpieczalnię, w której zdecydujemy się na zakup polisy – upewnijmy się, że posiada ona w swojej ofercie taką ofertę ubezpieczeniową, która nas interesuje oraz że sprawnie i bezproblemowo załatwimy w niej wszelkie formalności.


Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.