Sprawdź, czy Twoje odszkodowanie jest zaniżone ❗
Zadzwoń 605-965-855
lub zamów
ANALIZĘ ODSZKODOWANIA
ONLINE
Konsultacja i wstępna analiza jest u
nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️
Co to jest mediacja z ubezpieczycielem?
Mediacja to metoda rozwiązywania sporów, oparta na dobrowolności i poufności. Uczestniczące w niej strony, wspierane przez neutralnego i wykwalifikowanego mediatora, aktywnie pracują nad znalezieniem rozwiązania, które uwzględnia ich interesy. W przeciwieństwie do postępowania sądowego, mediacja kładzie nacisk na dialog i współpracę, często skracając czas i redukując koszty konfliktu.
Istnieją dwa rodzaje mediacji:
- prywatna, gdzie jedna ze stron proponuje takie rozwiązanie
- sądowa, zainicjowana przez sąd np. przed procesem lub w jego trakcie
Podstawa prawna mediacji oraz jej zasady zostały określone w Kodeksie postępowania cywilnego (Art. 183 k.p.c.), który brzmi:
Kiedy podjąć mediację z ubezpieczycielem?
Mediację możesz podjąć, gdy:
- otrzymałeś odmowę wypłaty odszkodowania lub zaniżone odszkodowanie
- występują rozbieżności w sposobie interpretacji zawartej umowy np. w przypadku ubezpieczenia AC
- nie chcesz kierować sprawy do sądu
Jakie korzyści płyną z mediacji?
- 👍 zredukowanie opłat - koszty generowane przez mediację są znacząco niższe niż koszty procesu sądowego. Są sytuacje w których jest darmowa, np. gdy jest zlecona przez Rzecznika Finansowego
- 👍 oszczędność czasu - mediacja między stronami trwa w zwyczaju kilka dni, w przeciwieństwie do spraw sądowych które czasami potrafią się ciągnąć latami
- 👍 dopasowane rozwiązania, ugoda - obie strony dążą do wypracowania kompromisu, który je zadowoli
- 👍 zachowanie poufności - wyniki i przebieg mediacji nie trafiają do rejestru (rejestr sądowy w przypadku sprawy sądowej)
Jakie mogą być wady mediacji?
- 👎 brak gwarancji porozumienia - często strony nie dochodzą do wspólnego, konkretnego rozwiązania
- 👎 brak oceny - mediator nie ocenia, która strona ma rację i kto wygrywa. Jego zadaniem jest pomoc w wypracowaniu kompromisu w przeciwieństwie do sądu, który na podstawie przedstawionych dowodów ogłasza wyrok
- 👎 brak gwarancji wyegzekwowania ugody - jeśli ubezpieczyciel nie wypłaci ustalonej kwoty na rzecz poszkodowanego, poszkodowany nie może uzyskać danej kwoty np. poprzez komornika. Mediacja nie ma prawa egzekucji, w związku z czym sprawa i tak musi trafić do sądu, jeżeli którakolwiek ze stron nie realizuje jej postanowień
- 👎 niekorzystne warunki ugody - ubezpieczyciel może wpływać na poszkodowanego w celu zawarcia porozumienia na niezbyt korzystnych dla niego warunkach finansowychj)
Czy mediacja jest wiążąca?
Tak, jako umowa między stronami, ale nie ma tytułu wykonawczego, wyjaśnimy to na przykładzie Pani Ewy:

Przykład
Pani Ewa podjęła mediację z towarzystwem ubezpieczeniowym. Doszło do porozumienia i została zawarta ugoda na kwotę 20 000 zł.
Ubezpieczyciel zapewnił, że ustaloną kwotę wypłaci na konto Pani Ewy w ciągu 14 dni, czego nie uczynił.
Pani Ewa chcąc uzyskać kwotę z zawartej ugody poprzez windykację komorniczą, musiała złożyć wniosek do sądu. Sąd był zobowiązany sprawdzić, czy:
- ugoda jest zgodna z prawem
- nie narusza zakazów ustawowych
- nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego
Pani Ewa finalnie otrzymała zatwierdzenie przez sąd i przekazała sprawę do komornika.
Podsumowanie
Podjęcie mediacji z ubezpieczycielem jest tańsze i szybsze niż sprawa sądowa. Jak każde rozwiązanie ma swoje plusy a także minusy, wszystko zależy od indywidualnego podejścia poszkodowanego. W podjęciu decyzji może ułatwić kontakt z nami, pomożemy wybrać najlepszą strategię działania dopasowaną do każdego klienta.
Art. 183 k.p.c.:
§ 1.Mediacja jest dobrowolna.
§ 2.Mediację prowadzi się na podstawie umowy o mediację albo postanowienia sądu kierującego strony do mediacji. Umowa może być zawarta także przez wyrażenie przez stronę zgody na mediację, gdy druga strona złożyła wniosek, o którym mowa w art. 183 wszczęcie mediacji § 1.
§ 3.W umowie o mediację strony określają w szczególności przedmiot mediacji, osobę mediatora albo sposób wyboru mediatora.
§ 4.Mediację prowadzi się przed wszczęciem postępowania, a za zgodą stron także w toku sprawy.