Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
ROZUMIEM

Czym się różni kolizja od wypadku drogowego?

Czym jest kolizja oraz wypadek drogowy? Czym się różni kolizja od wypadku drogowego? Jakie są różnice w odpowiedzialności karnej za kolizję i wypadek drogowy?

Czym jest kolizja oraz wypadek drogowy? Pojęcia kolizji, wypadku drogowego czy też stłuczki są często używane zamiennie i jest to błąd. Każda z tych sytuacji będzie nieco innym zdarzeniem, które wymaga konkretnego zachowania. W artykule przedstawiamy, czym dokładnie jest kolizja, a czym wypadek drogowy. Prezentujemy najważniejsze różnice między tymi dwoma zdarzeniami.

Problem z odszkodowaniem ❓

Jeżeli macie Państwo problem z zaniżonym odszkodowaniem i szukacie pomocy w tej kwestii ▪️▪️▪️

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.
Wspólnie rozważymy w jaki sposób możemy Wam pomóc.
Zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Pamiętajcie konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️



Czym się różni kolizja od wypadku drogowego - FAQ

Co to jest kolizja?

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że kolizja nie jest wypadkiem drogowym. Takie zdarzenie ma istotną charakterystyczną cechę. Kiedy mówimy o kolizji, oznacza to, że żaden jej uczestnik nie odniósł obrażeń, ale wystąpiły straty materialne. Bardzo często kolizje są potocznie nazywane stłuczkami. Nie ma tam poszkodowanych osób, ale uszkodzone mogą zostać samochody, budynki, urządzenia drogowe lub ogólnie rzecz biorąc mienie. Jeżeli jednak jest to możliwe, wystarczy spisać odpowiednie oświadczenie, a następnie zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej.

Warto wiedzieć, że w przypadku kolizji niekoniecznie trzeba wzywać policję do zdarzenia. Może to być koniecznie wyłącznie, kiedy uczestnicy nie mogą samodzielnie ustalić sprawcy.

Z naszego doświadczenia wynika, że spisanie oświadczenia i kilka zdjęć z miejsca kolizji jest wystarczającym dowodem dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Wezwanie policji na miejsce szkody, wiąże się zazwyczaj z długim oczekiwaniem na patrol oraz mandatem dla sprawcy. Jednak jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do przebiegu kolizji lub podejrzenia co do sprawcy – wezwijmy policję, pomimo dłuższego czasu oczekiwania.

Kolizja na parkingu

Kolizja na parkingu

Pani Zuzanna zaparkowała auto na parkingu pod sklepem. Pan Jacek wyjeżdżając zarysował prawe drzwi i prawy przedni zderzak. Pan Jacek poczekał w swoim aucie na poszkodowaną, zostało spisane oświadczenie i zrobione zdjęcia. Poszkodowana zgłosiła szkodę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego i zostało wypłacone odszkodowanie.


Co to jest wypadek drogowy?

Wypadek drogowy jest znacznie poważniejszym zdarzeniem niż kolizja lub stłuczka. Tutaj oprócz strat materialnych występują również osoby poszkodowane – nie muszą to być koniecznie kierowcy pojazdów, które brały udział w zdarzeniu. Poszkodowane osoby mogą być pasażerami czy nawet przypadkowymi przechodniami.

Kodeks karny definiuje pojęcie wypadku drogowego – opisano go w art. 177 paragrafie 1 i 2. Tam dowiadujemy się, że wypadek drogowy to dowolne zdarzenie, gdzie co najmniej jedna z osób biorących udział doznaje obrażeń ciała, a uszczerbek na zdrowiu trwa dłużej niż 7 dni.

Istnieją jednak pewne wyłączenia. Kiedy wyłącznie sam sprawca doznał obrażeń ciała, takie zdarzenie nie jest określane jako wypadek drogowy. Jeżeli uszczerbek na zdrowiu osób trzecich trwa krócej niż 7 dni – również zdarzenie nie zyskuje miana wypadku drogowego.

Kolizja na parkingu

Wypadek - poszkodowani

Pan Jan jadąc z żoną i dzieckiem na wakacje nie zauważył zmiany organizacji ruchu i przejechał na czerwonym świetle. Pani Ania, która poruszała się prawidłowo nie wyhamowała i uderzyła w auto Pana Jana.

Pani Ania doznała mniejszych obrażeń w związku z czym ona zabezpieczyła miejsce wypadku i wezwała odpowiednie służby. Po przybyciu pogotowia, policji i straży pożarnej, poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala. Wyjaśnianiem okoliczności wypadku zajęła się policja. Poszkodowani zostali przesłuchani za zgodą lekarza.


Jaka jest najważniejsza różnica między kolizją i wypadkiem drogowym?

Najważniejszą różnicą są konsekwencje obu tych zdarzeń. Kolizja powoduje wyłącznie straty materialne, które następnie pokrywa ubezpieczalnia sprawcy. Wypadek drogowy natomiast oprócz tego wiąże się z poszkodowanymi osobami. Tutaj także konsekwencje dla sprawcy są znacznie większe.

Czym jest kolizja oraz wypadek drogowy?

Jak zachować się w przypadku kolizji oraz wypadku drogowego?

Wypadek drogowy oraz kolizja różnią się także zachowaniem po wystąpieniu zdarzenia. Bardzo ważne, by znać procedury – mogą one w niektórych przypadkach być kluczowe, by pomóc poszkodowanym osobom.

Co zrobić, kiedy dojdzie do kolizji?

  1. Ustalamy sprawcę kolizji;
  2. Usuwamy poszkodowane pojazdy w bezpieczne miejsce;
  3. Spisujemy oświadczenie;
  4. Zgłaszamy się z oświadczeniem do firmy ubezpieczeniowej.

Jeżeli pojawiają się problemy z ustaleniem sprawcy, ubezpieczeniem OC, prawem jazdy czy trzeźwością kierowców, należy wezwać policję. Kiedy jednak winowajca zostanie wybrany wcześniej, oświadczenie będzie w zupełności wystarczające.

Co zrobić, kiedy dojdzie do wypadku drogowego?

  1. Zabezpieczamy miejsce wypadku;
  2. Wzywamy odpowiednie służby – policję oraz karetkę;
  3. Udzielamy pomocy poszkodowanym osobom (jeżeli możliwe);
  4. Nie usuwamy pojazdów z miejsca zdarzenia;
  5. Czekamy na przyjazd służb, jednocześnie monitorując poszkodowane osoby.

Przy wypadku drogowym wezwanie odpowiednich służb to konieczność. Ustalanie winowajcy również przebiega tutaj nieco inaczej – nie decydują o tym kierowcy, którzy byli uczestnikami zdarzenia.

Jak napisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

Kiedy dochodzi do kolizji i kierowcy samodzielnie określą sprawcę, należy przygotować oświadczenie sprawcy kolizji. Jest to dokument, gdzie winowajca przyznaje się do winy zdarzenia. Powinien on zawierać następujące elementy:

  • Opis zdarzenia drogowego (miejsce, czas, straty, świadkowie);
  • Dane osobowe i adresy uczestników kolizji;
  • Dane pojazdów uczestniczących w kolizji;
  • Dane ubezpieczenia pojazdów;
  • Zaznaczone uszkodzenia pojazdów oraz infrastruktury;
  • Podpisy uczestników kolizji.

Oświadczenie sprawcy jest podstawą, by później uzyskać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli nie będzie możliwe ustalenie sprawcy, należy wezwać policję – wtedy zostaje przygotowany odpowiedni dokument, który posłuży przy wypłacie odszkodowania.

Jakie są różnice w odpowiedzialności karnej za kolizję i wypadek drogowy?

Kolizja najczęściej oznacza wręczenie mandatu lub wyroku nakazowego dla winowajcy. Jeżeli jednak policja nie zostanie wezwana, sprawca musi pokryć szkodę z polisy OC. Tutaj skutki prawne są dość niewielkie.

Sprawcy wypadku drogowego natomiast grozi do 3 lat pozbawienia wolności już za samo spowodowanie takiego zdarzenia. Śmierć poszkodowanego lub ciężki uszczerbek na zdrowiu natomiast oznacza karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Warto także wiedzieć, że jeżeli kierowca był pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających, pozbawienie wolności może się wydłużyć – nawet do 12 lat.

Podsumowanie

Choć wiele osób zamiennie używa takich określeń, jak "kolizja" i "wypadek drogowy", należy pamiętać, że nie są one tożsame. Właśnie dlatego każdy kierowca powinien dowiedzieć się, czym różni się kolizja od wypadku drogowego. Dzięki temu – jeśli tylko dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia – będzie wiadomo, jak się zachować.

Czym się różni kolizja od wypadku drogowego - FAQ

Co to jest kolizja?

To zdarzenie drogowe w którym nikt nie odnosi obrażeń ale są straty materialne np. Auto, budynek, ogrodzenie itp.

Kiedy wzywamy policję na miejsce zdarzenia?

W przypadku gdy uczestnicy nie mogą dojść do porozumienia kto jest sprawcą a kto poszkodowanym, bądź gdy istnieje prawdopodobieństwo, że jeden z kierujących jest pod wpływem alkoholu lub jest problem z ubezpieczeniem.

Jakich dokumentów potrzebujemy do zgłoszenia szkody?

Oświadczenia sprawcy, zdjęcia uszkodzeń, zdjęcia dowodu rejestracyjnego i numeru konta.

Jaka jest różnica pomiędzy kolizją a wypadkiem drogowym?

Kolizja powoduje tylko straty materialne, podczas gdy wypadek drogowy wiąże się z obrażeniami ciała osób uczestniczących w zdarzeniu. Wypadek drogowy ma poważniejsze konsekwencje, w tym odpowiedzialność karną.

Jakie kroki podejmujemy po kolizji drogowej?

Po kolizji należy ustalić sprawcę, usunąć pojazdy w bezpieczne miejsce, spisać oświadczenie i zgłosić zdarzenie do firmy ubezpieczeniowej. Jeśli są trudności w ustaleniu sprawcy, należy wezwać policję .

Co należy zrobić po wypadku drogowym?

Przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wezwać odpowiednie służby, jeśli wystąpi taka konieczność należy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.

Co to jest wypadek drogowy?

To zdarzenie, w którym oprócz strat materialnych dochodzi do obrażeń ciała i trwają dłużej niż 7 dni.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.