Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności   
ROZUMIEM

Jak ubiegać się o odszkodowanie w przypadku kolizji bezkontaktowej?

Z poniższego wpisu dowiesz się co to jest kolizja bezkontaktowa oraz od kogo i w jaki sposób uzyskać odszkodowanie w takim przypadku?

kolizja bezkontaktowa Coraz częściej możemy usłyszeć o tak zwanej „kolizji bezkontaktowej”, która… budzi wiele wątpliwości! Kolizja, a przy tym bez kontaktu? Jak się okazuje – jak najbardziej jest to możliwe. O czym mówi nam już sama nazwa kolizji – następuje ona wtedy, kiedy pojazdy nie dotkną się, a przy tym przynajmniej jeden z nich został uszkodzony. I choć kolizje bezkontaktowe mogą być trudniejsze do udowodnienia i udokumentowania niż te podczas których dochodzi do bezpośredniego kontaktu – jak najbardziej, ze wsparciem ekspertów możemy otrzymać należne nam odszkodowanie.

Pojęcie kolizji bezkontaktowej zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w dobie coraz bardziej zatłoczonych dróg oraz rosnącej liczby manewrów wykonywanych w pośpiechu. Niestety, brak bezpośredniego kontaktu między pojazdami nie oznacza, że szkody są mniejsze – wręcz przeciwnie, mogą być równie poważne jak w przypadku tradycyjnych kolizji.

Problem z odszkodowaniem ❓

Jeżeli macie Państwo problem z odszkodowaniem za kolizję bezkontaktową i szukacie pomocy w tej kwestii ▪️▪️▪️

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.
Wspólnie rozważymy w jaki sposób możemy Wam pomóc.
Zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Pamiętajcie konsultacja i wstępna analiza jest u nas zawsze bezpłatna i niezobowiązująca ✔️



Czym jest kolizja bezkontaktowa?

Z kolizją bezkontaktową mamy najczęściej do czynienia wtedy, kiedy jeden z kierowców wykonuje nagły, dynamiczny manewr – na przykład skręca, zmienia pas ruchu, hamuje.

Chociaż rzeczywiście w takiej sytuacji trudno jest mówić o kontakcie między pojazdami – to właśnie na skutek takich okoliczności zarówno jedno, jak i oba samochody mogą zostać uszkodzone.

Takie sytuacje są szczególnie niebezpieczne na drogach szybkiego ruchu, gdzie każda sekunda reakcji może decydować o życiu lub zdrowiu uczestników ruchu. W takich momentach nawet najmniejszy błąd jednego z kierowców może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla niego samego, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Przykładem kolizji bezkontaktowej może być chociażby sytuacja, kiedy kierowca jednego z pojazdów dokonuje gwałtownego hamowania, aby uniknąć zderzenia z nadjeżdżającym samochodem – który nagle znalazł się przed jego maską.

Niezależnie od tego czy na skutek tej trudnej sytuacji uderzy w barierki, inne auto czy w drzewo – jego auto pozostanie uszkodzone, a za tę kolizję odpowiedzialny jest nikt inny jak kierowca, który zajechał mu drogę. Wbrew pozorom – kolizje bezkontaktowe zdarzają się bardzo często, nie tylko młodym, niedoświadczonym kierowcom, ale i tym z nas, którzy spędzili wiele lat za kierownicą. W takich sytuacjach warto zachować „zimną krew”, a po całym zdarzeniu – niezwłocznie rozpocząć dochodzenie o odszkodowanie.

Przykłady kolizji bezkontaktowej

Zastanawiasz się, czy Twoją kolizję można określić jako „bezkontaktową”? Poznaj kilka przykładów tego typu sytuacji!

nagłe hamowanie

Nagłe hamowanie

Kierowca jednego z pojazdów – na skutek nagłego hamowania – zajeżdża drogę drugiemu kierowcy, który w żadnym razie się tego nie spodziewa, zmieniając przy tym pas bez użycia sygnalizacji.

Ponieważ kierowca drugiego z pojazdów jest zaskoczony nagłą, dynamiczną okolicznością – wpada w poślizg i uderza w znajdujące się przy jezdni barierki. Choć auta nie dotknęły się – kierowca kończy ze zniszczonym pojazdem, który wymaga natychmiastowej naprawy.

niespodziewane skręcanie

Niespodziewane skręcanie

Kierowca jednego z samochodów porusza się prosto – podczas gdy drugi prowadzący pojazd skręca w lewo bez włączenia kierunkowskazu, niemalże zajeżdżając drogę pierwszemu. Prowadzący pojazd gwałtownie odbija w prawo, aby uniknąć zderzenia – wpadając tym samym na pobocze, gdzie samochód przewraca się na bok i uszkadza całe drzwi.

brawurowe wyprzedzanie

Brawurowe wyprzedzanie

Kierowca samochodu rozpoczyna manewr wyprzedzania, jednak źle ocenia odległość pojadu jadącego przeciwnym pasem ruchu. W wyniku takiego zachowania pojazd jadący na przeciwnim pasie ruchu musi "uciekać" na pobocze, aby uniknąć czołowego zderzenia. Kierowca drugiego pojazdu traci kontrolę nad swoim autem i wjeżdza do rowu.


Kolizja bezkontaktowa a odszkodowanie

Jak starać się o odszkodowanie na skutek kolizji bezkontaktowej, która może być trudna do udokumentowania? Przede wszystkim – korzystając ze wparcia doświadczonego fachowca w tym zakresie.

Aby cały proces odbył się sprawnie i bezproblemowo należy przede wszystkim zebrać niezbędne dowody – zidentyfikować świadków, którzy mogą potwierdzić przebieg zdarzenia, zorganizować nagrania (jeśli kolizja bezkontaktowa miała miejsce w okolicy, w której jest monitoring, na przykład na parkingu) oraz wykonać zdjęcia (miejsca wypadku, uszkodzonego samochodu, ewentualnych śladów hamowania).

Niezbędne będzie też spisanie raportu policyjnego – który może być kluczowym dowodem w sprawie odszkodowawczej.

Kolejnym krokiem pozostanie zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela oraz – jeśli doznaliśmy obrażeń – wykazanie dokumentacji medycznej. Jeśli sprawa jest wyjątkowo trudna – może nie obejść się bez konsultacji z prawnikiem, który specjalizuje się w wypadkach drogowych oraz odszkodowaniach. Następnie nie pozostaje nam już nic innego jak monitorowanie przebiegu sprawy oraz cierpliwe czekanie na decyzję.

Chociaż kolizje tego typu niejednokrotnie wiążą się z długim czasem oczekiwania oraz pewnymi trudnościami, wynikającymi zwykle z niejednoznaczności sytuacji – warto uzbroić się w cierpliwość oraz wytrwale wymagać rozpatrzenia kolizji na naszą korzyść, aby móc otrzymać należne odszkodowanie. Pamiętajmy, że z pomocą doświadczonego fachowca w zakresie odszkodowań – cała sprawa przebiega zwykle łatwiej i, co dla niektórych z nas istotne, szybciej. Wybierając osobę do współpracy – zwróćmy uwagę na jej doświadczenie i kompetencje, niezbędne do przeprowadzenia nas liczne, związane z kolizją bezkontaktową czynności.

A Ty, doświadczyłeś kiedykolwiek kolizji bezkontaktowej?

Kolizja bezkontaktowa a odszkodowanie - FAQ

Czym jest kolizja bezkontaktowa?

Kolizja bezkontaktowa to sytuacja, w której pojazdy nie mają fizycznego kontaktu, ale jeden z nich, w wyniku dynamicznego manewru innego kierowcy, zostaje uszkodzony. Przykłady takich kolizji to nagłe hamowanie, niespodziewane skręcanie czy brawurowe wyprzedzanie.

Jakie zachowania kierowców najczęściej prowadzą do kolizji bezkontaktowych?

Najczęstszymi przyczynami kolizji bezkontaktowych są nagłe hamowanie, niespodziewane skręcanie bez użycia kierunkowskazów oraz brawurowe wyprzedzanie, które zmuszają innych kierowców do gwałtownych manewrów, prowadzących do utraty kontroli nad pojazdem.

Jakie trudności mogą napotkać kierowcy przy staraniu się o odszkodowanie za kolizję bezkontaktową?

Kierowcy mogą napotkać trudności w udowodnieniu swojej wersji wydarzeń, ponieważ brak fizycznego kontaktu między pojazdami może utrudnić potwierdzenie winy drugiego kierowcy. Kluczowe jest zebranie solidnych dowodów, takich jak zeznania świadków czy materiały z monitoringu.

Czy wszystkie kolizje bezkontaktowe są kwalifikowane do wypłaty odszkodowania?

Nie wszystkie kolizje bezkontaktowe muszą automatycznie kwalifikować się do wypłaty odszkodowania. Kluczowe jest udowodnienie, że szkoda powstała na skutek nieodpowiedzialnego zachowania innego kierowcy. Brak dowodów może utrudnić uzyskanie rekompensaty.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.