Warto wiedzieć, że za uszkodzenia powstałe w wyniku złego stanu drogi i jej najbliższego otoczenia odpowiada zarządca.
W zależności od kategorii drogi za jej stan odpowiedzialny jest inny podmiot i tak: za drogi krajowe - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
za drogi wojewódzkie - zarząd województwa
za drogi powiatowe - zarząd powiatu
za drogi gminne - wójt, burmistrz lub prezydent miasta
Zgodnie z art. 20 ustawy o drogach publicznych:
„Do zarządcy drogi należy w szczególności: przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikację cech i wskazywanie usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego; wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających;”
Właśnie ta odpowiedzialność pozwala nam na domaganie się odszkodowania za uszkodzenia powstałe z powodu złego stanu drogi.
W przypadku uszkodzenia naszego auta należy sporządzić jak najdokładniejszą dokumentację ( zdjęcia, zeznania świadków ) stwierdzającą, że szkoda powstała w wyniku zaniedbania zarządcy drogi. Warto na miejsce wezwać policję lub straż miejską, aby móc posiłkować się sporządzoną przez nich notatką.
Jeśli już zdarzy się nam powyższe zdarzenie drogowe, należy postępować według następującego schematu:
Pamiętajmy, że mamy prawo domagać się nie tylko odszkodowania na naprawę naszego pojazdu, ale także o rekompensaty utraconych dochodów, jeśli prowadzi działalność zarobkową i pojazd jest jego narzędziem pracy.
Kolejnym krokiem jest złożenie całego zebranego materiału do zarządcy drogi lub zakładu ubezpieczeń, w którym podmiot jest ubezpieczony. Podmiot odpowiedzialny ma 30 dni na ustosunkowanie się do naszego żądania. Może on podjąć decyzję o przychyleniu się do naszego wniosku i wypłacie odszkodowania ( co nie oznacza, że nie napotkamy problemu z zaniżonym odszkodowaniem i od jego wysokości możemy się dalej odwoływać lub skorzystać z dopłaty do odszkodowania, kiedy odwołania nie przynoszą rezultatu ). Jeżeli otrzymamy odpowiedź odmowną, mamy prawo wnieść od niej odwołanie. W przypadku, kiedy i to nie przyniesie dla nas korzystnego wyniku dalsze odzyskiwanie odszkodowania prowadzi już na drogę sądową.
Warto dodać tutaj, że sprawa wypłaty odszkodowania mocno się komplikuje, jeśli zarządca na swojej drodze ustawił znak A30 (inne niebezpieczeństwo) . Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, to podmiot odpowiedzialny może nam odmówić wypłaty odszkodowania argumentując to faktem, iż zostaliśmy o tym ostrzeżeni.
Autor: Łukasz Pańszczyk
Redaktor bloga Take Care Polska
Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.