Cesja odszkodowania / szkody z OC i AC

Dla kogo i jak praktyce wygląda cesja odszkodowania z OC i AC

cesja szody OC/AC Kiedy już wykorzystałeś wszystkie pozasądowe sposoby negocjacji z zakładem ubezpieczeń i mimo tego ubezpieczyciel podtrzymuje swoją pierwotną decyzje, zwykle niekorzystną dla Ciebie pozostaje już tylko skierowanie sprawy do sądu.

Kierowcy mają wtedy dylemat czy rzeczywiście kierować sprawę do sądu, czy przysłowiowo "machnąć ręką" i pokryć część kosztów naprawy pojazdu z własnych środków.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem?


Część z Was zapewne zwróci się o pomoc do rzeczoznawcy i kancelarii prawnej lub odszkodowawczej, która podejmie się reprezentowania Was za określoną część wartości sporu.
Ta ścieżka ma niewątpliwie tą zaletę, że klient do samego końca procesu sądowego ma do niego wgląd i być może finalnie otrzyma większą kwotę niż zaoferowana dopłata do odszkodowania.
Warto jednak mieć świadomość, że kwota wywalczona w sądzie zwykle nie jest równa wycenie ASO, a przynajmniej taki wynik nie jest łatwy do osiągnięcia.

Należy jednak mieć świadomość, że zakłady ubezpieczeń dysponują swoimi działami prawnymi i wykorzystają każdą sposobność, aby wynik postępowania był dla nich jak najkorzystniejszy.
Prawdopodobieństwo uzyskania pełnej kwoty roszczenia nie jest zatem takie oczywiste.
Nie jest jednak naszym zamiarem zniechęcanie Państwa do samodzielnego dochodzenia należnych Wam środków, a pokazanie innego sposobu, będącego alternatywą dla osób, które jednak nie mają ochoty nadzorować procesu odszkodowawczego.

Cesja szkody - jak uzyskać dodatkowe odszkodowanie?

Cesja odszkodowania jest właśnie tą alternatywą, zapewnia niemalże natychmiastowe zakończenie sprawy z ustaloną kwotą dodatkowego odszkodowania.
Nie jest to pełna kwota, jaka jest możliwa do wywalczenia w sądzie, jednak pewna, z góry określona i co ważne dostępna już po podpisaniu umowy cesji szkody.
Kwota za cesję odszkodowania jest bezzwrotna , niezależnie od wyniku naszych późniejszych działań.

Co ważne przelanie praw do szkody nie wpływa w żaden sposób na odszkodowanie, które już otrzymaliście z zakładu ubezpieczeń.
Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z cesji szkody to Wasze całkowite odszkodowanie będzie sumą tego co otrzymaliście od ubezpieczyciela i od naszej firmy.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości posłużmy się przykładem:

1. Przykładowy pan Jan otrzymał odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego w wysokości 2000 złotych.

2. Kwotę tą uznał za niewystarczającą, jednak odwołanie nie przyniosło żadnego pozytywnego dla niego rozwiązania. Postanowił zrzec się praw do dalszego dochodzenia odszkodowania.

3. Od Take Care Polska otrzymał propozycję dopłaty w wysokości 1800 złotych i ją zaakceptował.

4. W sumie pan Jan otrzymał 2000 + 1800 = 3800 złotych.

Kwota całkowitego odszkodowania za powyższą szkodę wynosi 3800 złotych i jest własnością pana Jana.
Bez względu na dalszy przebieg sprawy nikt nie zażąda zwrotu tych pieniędzy.

Cesja szkody / odszkodowania - na czym to polega?

Cesja szkody to nic innego jak przelanie praw do wierzytelności, gdzie "dłużnikiem" jest zakład ubezpieczeń. Podpisując umowę cesji, zrzekasz się praw tej "zaniżonej" części odszkodowania, tej której jeszcze nie zdołałeś wywalczyć. Kwoty jakie już klient otrzymał od ubezpieczyciela przed podpisaniem umowy odkupu szkody, są własnością klienta i umowa ich nie dotyczy.
Po podpisaniu umowy klient otrzymuje uzgodnione wynagrodzenie, zaś firma odszkodowawcza ma możliwość dochodzenia tej zaniżonej części odszkodowania.

Jak przebiega proces cesji szkody OC/AC?

Jeśli nie chcą Państwo samodzielnie dochodzić zaniżonego odszkodowania i zdecydują o skorzystaniu z naszych usług, pokrótce opiszemy cały proces:

  1. Klient przysyła nam niezbędne dokumenty.
  2. Szacujemy kwotę o jaką zaniżona jest wartość Państwa odszkodowania i w zależności od stopnia skomplikowania oraz ryzyka jakie podejmujemy odkupując Państwa szkodę proponujemy kwotę jaką możemy dopłacić.
  3. Jeśli zaproponowana przez nas kwota jest dla Państwa satysfakcjonująca sporządzamy umowę i wysyłamy ją do podpisania.
  4. Zapłaty dokonujemy na wskazane w umowie konto bankowe.

Dla kierowcy sprawa jest już zamknięta, zaś my rozpoczynamy proces odzyskiwania należnego odszkodowania.

Kto może skorzystać z cesji odszkodowania?

Z całą pewnością dla każdego, kto nie zdecyduje się na samodzielną próbę dochodzenia zaniżonego odszkodowania.

Jeśli zatem podejrzewasz, że zaproponowana przez towarzystwo ubezpieczeń wartość Twojego odszkodowania jest zaniżona ( jak rozpoznać zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy ) warto przysłać do nas kosztorys szkody i przekonać się o słuszności swoich podejrzeń.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Otrzymałeś zbyt niskie odszkodowanie OC/AC?
Zakład ubezpieczeń pozostaje obojętny na próby odwołania?
Nie chcesz samodzielnie prowadzić sporu sądowego z zakładem ubezpieczeń?

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855
lub ZGŁOŚ SZKODĘ DO WYCENY

Nasze porady i analiza sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące