Na początek zróbmy szybki przegląd możliwości ubezpieczeniowych, jakie mają użytkownicy pojazdów w Polsce. Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje polis:
W dalszej części naszego wpisu omówimy każdy rodzaj z naciskiem na możliwość wypłaty odszkodowania dla sprawcy kolizji / wypadku.
Jeżeli jesteś uczestnikiem wypadku i jesteś poszkodowanym ( nie sprawcą ), możesz ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy.
Wystarczy tylko spisać odpowiednie oświadczenie, które musi zawierać: datę, godzinę, miejsce zdarzenia, dane uczestników wypadku, dane pojazdów, dane ubezpieczenia, opis przebiegu zdarzenia, powstałe szkody, dane świadków, oświadczenie o winie, podpisy uczestników. Następnym krokiem będzie zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Środki z odszkodowania są wypłacane w przeciągu 30 dni.
Pieniądze z polisy OC sprawcy trafiają zawsze do poszkodowanego, nie do sprawcy. Sprawca w żadnym przypadku nie może liczyć na uzyskanie odszkodowania z polisy OC.
Jeżeli chcemy otrzymać odszkodowanie z NNW, musimy spełnić warunki które są spisane w umowie. Są to sytuacje, które obejmują uszczerbek na zdrowiu np. powstałe w wypadku drogowym. Najlepszym krokiem będzie przeanalizowanie warunków umowy i upewnienie się czy obejmuje ona takie sytuacje.
W przypadku polisy NNW sprawca może uzyskać odszkodowanie zdrowotne, jeżeli doznał np. uszczerbku na zdrowiu.
Należy jednak mieć na uwadze, że istnieją okoliczności skutkujące odmową wypłaty odszkodowania z polisy NNW.
Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty z polisy NNW, gdy:
Co więcej niektóre polisy obejmują wyłącznie TRWAŁY uszczerbek na zdrowiu i może pojawić się odmowa, jeżeli brakuje potwierdzenia tego faktu w dokumentacji medycznej.
Autocasco to jedyny rodzaj ubezpieczenia, które pozwoli sprawcy uzyskać odszkodowanie za szkody na mieniu ( np. uszkodzony pojazd ).
Oczywiście ubezpieczenie AutoCasco jest dobrowolną prywatną polisą i kwoty odszkodowania oraz warunki wypłaty są ustalane podczas zakupu takiego ubezpieczenia. W pewnych sytuacjach odszkodowanie z polisy AC może zostać obniżone lub zakład ubezpieczeń może zupełnie odmówić jego wypłaty ( tzw. wykluczenia zawarte w polisie AC ).
Do najczęstszych wykluczeń, które mogą być podstawą do obniżenia lub odmowy wypłaty odszkodowania należą:
Autor: Łukasz Pańszczyk
Redaktor bloga Take Care Polska
Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.