Ile bierze adwokat za sprawę o odszkodowanie?

Poniżej odpowiadamy jakie jest wynagrodzenie adwokata za sprawę o odszkodowanie, co zrobić, gdy nie stać nas na pełnomocnika i jakie są koszty sądowe za sprawę o odszkodowanie.

Odszkodowanie za zagubioną przesyłkę Otrzymałeś odszkodowanie, które Twoim zdaniem jest zbyt niskie? Właśnie dlatego chcesz skorzystać z pomocy adwokata, który pomoże Ci w otrzymaniu wyższej kwoty? W tym artykule przedstawiamy, jaki jest koszt adwokata przy sprawie o odszkodowanie.

Masz problem z odszkodowaniem za opóźniony lub odwołany lot?

Jak ustalane jest wynagrodzenie adwokata?

Opłaty za usługi adwokata są obliczane indywidualnie dla danej sprawy. Koszty zależą od kilku czynników:

 • Rodzaj sprawy oraz stopień jej skomplikowania – proste sprawy, jak uszkodzenie samochodu, oznaczają zwykle niższe koszty za usługi adwokata. Bardziej złożone kwestie (np. problemy medyczne) będą często wymagać większej opłaty;
 • Wartość przedmiotu sporu – wynagrodzenie adwokata może być oparte o procent od kwoty odszkodowania, które chcemy uzyskać;
 • Doświadczenie i renoma adwokata – uznani prawnicy najczęściej mają wyższe stawki;
 • Metoda rozliczenia – adwokat może wymagać opłaty godzinowej, ustalonej stawki czy też prowizji od uzyskanego odszkodowania.

Wynagrodzenie adwokata przy sprawie związanej z odszkodowaniem zależy więc od wysokości kwoty, o jaką się staramy, wymaganego nakładu pracy prawnika oraz poziomu skomplikowania sprawy.

Kto płaci wynagrodzenie adwokata po przegranej sprawie?

W Polsce zasady są dość jasne – na stronie przegrywającej ciąży obowiązek zwrotu kosztów procesu. Wlicza się tutaj również wynagrodzenie adwokata. Jeżeli przegramy sprawę, musimy pokryć koszty wsparcia prawnego dla wygrywającej strony.

Wynagrodzenie adwokata musi zostać opłacone przez stronę przegrywającą w przypadku większości, ale nie wszystkich spraw. O kwestię tę warto dopytać swojego adwokata.

Co zrobić w przypadku, gdy nie stać Cię na adwokata?

Istnieje w takiej sytuacji kilka rozwiązań. Jeżeli skorzystanie z usług adwokata okazuje się zbyt drogie, można rozważyć inne opcje:

 • Adwokat z urzędu – obie strony w postępowaniu sądowym mogą złożyć wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu, który reprezentuje daną osobę bezpłatnie;
 • Porada prawna – często porady prawne są udzielane całkowicie bezpłatnie przez różne instytucje jak Biura Pomocy Prawnej czy Ośrodki Adwokatury;
 • Bezpłatna pomoc dla ofiar przestępstw – w Polsce można uzyskać darmową pomoc prawną z takich organizacji jak Centrum Praw Ofiar Przestępstw.

Warto również przeanalizować jak najwięcej konkurencyjnych ofert. Dostępne są także firmy, które specjalizują się na przykład w odszkodowaniach. Takie przedsiębiorstwo dopasowuje ofertę indywidualnie dla danej sytuacji. Najlepiej oczywiście sprawdzić jak najwięcej adwokatów oraz tego rodzaju firm i wybrać najkorzystniejszą propozycję.

Odszkodowanie za zagubioną przesyłkę

Darmowy adwokat – kto ma do niego prawo?

Darmowa pomoc adwokata jest w Polsce dostępna dla każdego, kto spełni określone warunki:

 • Niski dochód – wtedy konieczne jest złożenie oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach oraz źródłach utrzymania. Jeżeli z tych dokumentów wynika, że dana osoba nie będzie w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata, może otrzymać pomoc za darmo;
 • Sprawa sądowa – darmowa pomoc adwokata jest dostępna tylko w przypadku spraw sądowych;
 • Rodzaj sprawy – niektóre sprawy są wykluczone z darmowej pomocy adwokata, np. o alimenty, rozwód czy podział majątku wspólnego po rozwodzie.

Aby uzyskać darmową pomoc adwokata z urzędu w sądzie, należy złożyć wniosek o jego ustanowienie. Następnie dokument zostaje rozpatrzony i jeżeli warunki zostaną spełnione, prawnik zostanie przyznany bezpłatnie.

Przykład:

zagubiona przesyłka odszkodowanie - przykład

Darowy adwokat - niskie dochody

Pani Agnieszka potrzebowała pomocy prawnika w sprawie związanej z uzyskaniem odszkodowania po wypadku. Niestety, jej stan zdrowia nie pozwalał na podjęcie pracy zarobkowej, przez co jej dochody były bardzo niskie. W efekcie nie stać jej było na wynajęcie adwokata. Na szczęście udało jej się uzyskać wsparcie adwokata z urzędu, który – jak się niebawem okazało – wywalczył dla niej wyższe odszkodowanie. Kwota wystarczyła na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, dzięki czemu kobieta mogła wrócić do pracy.


Ile kosztuje pełnomocnictwo dla adwokata?

Pełnomocnictwo dla adwokata składa się z dwóch głównych części. Pierwszą z nich jest stała opłata skarbowa, która wynosi 17 zł. Należy ją uiścić w urzędzie skarbowym lub u notariusza. Oprócz tego musimy pokryć wynagrodzenie adwokata, które zależy od wyżej wymienionych czynników.

Jego wysokość nie jest regulowana prawnie, dlatego tak mocno się różni. Jak wyglądają koszty pomocy adwokackiej przy sprawach związanych z odszkodowaniami?

 • Sprawy proste: od 200 do 500 zł;
 • Sprawy średniej trudności: od 500 do 1000 zł;
 • Sprawy złożone: od 1000 zł.

Warto również mieć na uwadze dodatkowe koszty jak opłaty za sporządzenie dokumentów, opinie biegłych i sądowe należności. Całkowity koszt pomocy przez adwokata przy sprawie o odszkodowanie najczęściej waha się od kilkuset do dwóch tysięcy złotych. Stawka może być stała, obliczana procentowo od kwoty, którą uzyskuje poszkodowany lub godzinowa.

Ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie?

Za dochodzenie swoich praw na drodze sądowej niestety trzeba zapłacić. W przypadku odszkodowania największe znaczenie ma tutaj całkowita wartość przedmiotu sporu. Jest to kwota, o którą poszkodowana osoba domaga się przed sądem.

W przypadku, kiedy przedmiot sporu ma wyższą wartość niż 10 tys. zł, należy uiścić 5% od tej kwoty. Przelew wykonujemy na konto bankowe sądu. Jeżeli opłata nie zostanie pokryta przed rozpoczęciem postępowania, poszkodowany otrzyma stosowne wezwanie z określonym terminem dokonania wpłaty.

Poniżej 10 tys. zł wartości odszkodowania, które chcemy uzyskać, obowiązują stałe opłaty:

 • do 2000 zł – 30 zł opłaty;
 • od 2000 do 5000 zł – 100 zł opłaty;
 • od 5000 do 7500 zł – 250 zł opłaty;
 • od 7500 zł – 300 zł opłaty.

Przy niższych kwotach roszczeń sprawy sądowe będą więc tańsze. Mimo wszystko wynagrodzenie adwokata może być wysokie nawet przy prostych na pierwszy rzut oka roszczeniach.

Ile bierze adwokat za sprawę o odszkodowanie – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ile kosztuje pomoc adwokata przy sprawie o odszkodowanie?

Wynagrodzenie adwokata zależy od wielu czynników. W przypadku odszkodowań opłata może być stała (od kilkuset do kilku tys. zł) lub wyliczana na podstawie całkowitej kwoty, której chcemy domagać się przed sądem.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata w sprawie o odszkodowanie?

Adwokat przede wszystkim zwiększa szanse na uzyskanie kwoty, o którą się domagamy. Taka osoba reprezentuje poszkodowanego w sądzie oraz często pomaga przy realizowaniu formalności.

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem? Pomożemy Ci go rozwiązać!

Napisz nam o tym na kontakt@take-care.com.pl
lub zadzwoń na naszą infolinię 605-965-855

Nasze porady i analiza Twojej sprawy są bezpłatne i niezobowiązujące.
Łukasz Pańszczyk

Autor: Łukasz Pańszczyk

Redaktor bloga Take Care Polska

Redaktor naszego bloga specjalizujący się w obsłudze odszkodowań za wypadki komunikacyjne i szkody na pojazdach. Zajmuje się zarówno sprawami odszkodowań z polisy OC sprawcy, jak i AutoCasco.