Zaniżone odszkodowanie OC

Jak to się dzieje?

Zaniżone odszkodowanie

Miałeś kolizje nie ze swojej winy, sprawca przyznaje się do spowodowania wypadku. Twoje auto zostanie naprawione z OC sprawcy, otrzymasz auto zastępcze na czas naprawy Twojego samochodu, prosta sprawa....
Niestety w rzeczywistości nie do końca tak to wygląda.

Ubezpieczyciele bardzo często stosują praktyki, które mają doprowadzić do wypłaty jak najniższego odszkodowania, zaniżonego odszkodowania

Zaniżone odszkodowanie - części

1. Zaniżenie ceny ze względu na wiek auta.

Podczas kalkulacji kosztów naprawy auta, towarzystawa ubezpieczeniowe zaniżają ceny cześci ze względu na wiek auta. Wynikiem takich działań może być sytuacja, w której poszkodowany otrzymuje za lusterko do auta 200zł, chociaż w sklepie ta cześć kosztuje 500zł. W efekcie kierowca musi dołożyć różnicę z własnej kieszeni lub kupić części używane ( zwykle niewiadomego pochodzenia ).

Zdarzają się przypadki, że nawet w 2-3 letnich autach stosowana jest znaczna amortyzacja.

2. Obniżenie ceny ze względu na zużycie.

Ubezpieczyciele zaniżają wartość części ekspolatacyjnych np: opon, elementów układu hamulcowego, wydechowego, zawieszenia, akumaltora.
Wartość tych elementów w kosztorysie obniżona jest nawet o 50%.

3. Stosowanie zamienników zamiast częsci oryginalnych.

Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają w kosztorysie najtańsze zamienniki często fatalnej jakości, zamiast części oryginalnych, nawet jeśli takie uległy uszkodzeniu.

4. Żądanie faktur za naprawę.

Częsta odpowiedź ubezpieczyciela na próbę odwołania: "tak, uwzględnimy części oryginalne pod warunkiem przedstawienia faktur potwierdzających dokonane naprawy przy użyciu części oryginalnych".
W praktyce poszkodowany nie ma obowiązku przedstawiania tychże faktur.

Zaniżone odszkodowanie - robocizna

Praktycznie w każdej kalkulacji szkody stawka za godzine pracy zakładu blacharsko-lakierniczego jest znacząco zaniżana... nawet do 40-50 zł, jak i czas naprawy.

Zaniżone odszkodowanie - utrata wartości handlowej

Ubezpieczyciel zwykle nie uwzględnia faktu, że auto powypadkowe ma niższą wartość przy sprzedaży.
Ponadto nie informuje o mozliwości ubiegania się o to dodatkowe odszkodowanie.

Nieuprawnione orzekanie szkody całkowitej

Towarzystwa ubezpieczeniowe niekiedy bezpodstawnie orzekają szkodę całkowitą. Później zaś ubezpieczyciel zaniża wartość samochodu przed wypadkiem i zawyża wartość wraku. Właściciel polisy zostaje z wrakiem auta, którego nie sprzeda za oszacowaną przez TU kwotę.

Brak auta zastępczego

Czy TU zaproponowało Ci mozliwość korzystania z auta zastępczego na czas naprawy Twojego auta? ... zapewnie nie.
W praktyce masz prawo do korzystania z samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy, i to z auta tej samej klasy co Twój samochód.

Niekończąca się wymiana korespondencji

Dość częsta praktyka, szczególnie ubezpieczycieli direct. Piszesz odwołanie, bądź kolejne już pismo i otrzymujesz odpowiedź po miesiącu. Sama wymiana korespondencji potrafi przeciągać się... miesiącami i ma na celu zniechęcenie Cię do walki o swoje godne odszkodowanie.

Dowiedź się także jak odzyskać odszkodowanie z OC