Kolizja, stłuczka?

formalności po wypadku

CZY WARTO WYKUPIĆ POLISĘ AC DLA TWOJEGO SAMOCHODU

Każdy kierowca w naszym kraju, aby móc poruszać się po drogach musi mieć obligatoryjnie wykupione ubezpieczenie OC. Jednak coraz więcej kontrowersji oraz zainteresowania budzi jego drugi filar jakim jest jest polisa Autocasco. Jego wykupienie jest już opcją dodatkową i niewymaganą przez polskie prawo. Dlaczego jednak warto w taką polisę zainwestować?

Niejednokrotnie właściciele "drogich aut" powinni zabezpieczyć się tą polisą, która chroni na przykład przed kradzieżą cennego samochodu. Według policyjnych statystyk to właśnie takie pojazdy najczęściej są łupem złodziei samochodów.

W związku z tym, że jest to dodatkowy nieobowiązkowy koszt związanym z naszym pojazdem, kiedy najlepiej zainwestować w taką usługę:

* kiedy jesteśmy właścicielami nowego samochodu
* ma stosunkowo w naszym odczuciu dużą wartość
* marka naszego pojazdu jest jedną z popularniejszych na rynku samochodowym np. Audi, Volkswagen, Mercedes
* często eksploatowany
* często pozostawiamy go na niestrzeżonych parkingach

Odnosząc się do już wspomnianego wcześniej ubezpieczenia Autocasco, z racji tego że nie jest ono obowiązkowe towarzystwa ubezpieczeniowe nie są chętne do ubezpieczania wszystkich pojazdów. Niejednokrotnie kierowcy mogą spotkać się z odmową jeśli ich samochód jest starszy ponad 15 lat, albo w sytuacji kiedy pojazd ma umieszczoną kierownicę po prawej stronie.

Ubezpieczenie Autocasco chroni nas najczęściej w takich przypadkach kiedy mamy do czynienia:

* z kradzieżą pojazdu
* kradzież poszczególnych elementów ubezpieczonego pojazdu, w tym jego wyposażania
* w przypadku kiedy został on uszkodzony na przykład w akcie wandalizmu przez osoby trzecie
* kolizja z innym pojazdem
* zderzenie z człowiekiem, zwierzęciem, czy przedmiotem
* mamy do czynienia z siłami przyrody np. grad, trąba powietrzna, pożar

Analizując oferty ubezpieczeń Autocasco z towarzystw ubezpieczeń napotykamy szereg wariantów takiego ubezpieczenia. Rozróżnia je przede wszystkim zakres usług.

* minicasco: gwarantuje wypłatę odszkodowania jedynie w przypadku najpoważniejszych zdarzeń
* all risks: ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę odszkodowania za wszystkie kategorie zdarzeń, z wykluczeniem tych ujętych w wyłączności odpowiedzialności

Proporcjonalnie im wykupujemy szerszy zakres ubezpieczenia, tym jego cena jest wyższa. Analizując statystki sprzedaży omawianych polis kierowcy jednak najczęściej wybierają pełną wersję takiego ubezpieczenia, z uwagi na fakt, że części oraz naprawa nowych samochodów z własnej kieszeni wychodzi stosunkowo dość drogo.

Jeśli chodzi o możliwość wykupu takiego ubezpieczenia najkorzystniejszym i zarazem najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest nabycie wszystkich wariantów ( OC+AC+NNW+assistance ) w jednej firmie ubezpieczeniowej.
Oprócz tego, że zazwyczaj wychodzi o dla nas bardziej ekonomicznie to dodatkowym atutem jest to, że wszystkie umowy kończą się w jednym czasie i w razie konieczności kontaktujemy się z jednym ubezpieczycielem.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w odróżnieniu o ubezpieczenia OC, polisa Autocasco ma służyć naszej ochronie. Dlatego tak ważne jest, aby jej wybór nie był przypadkowy. Zarówno zakres ubezpieczenia jak i wszystkie jego wykluczenia powinny być przez nas szczegółowo przeanalizowane i zweryfikowane tak aby w razie konieczności nie pojawią się jakieś przykre niejasności. Jeśli coś jest dla nas w umowie nie jasne lub wzbudza wątpliwości konieczne należy to skonsultować z doradcą ubezpieczeniowym przed podpisaniem umowy.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGE PRZY AC?

1. UDZIAŁ WŁASNY ORAZ FRANSZYZA INTEGRALNA: te pojęcia, choć brzmią bardzo fachowo to jednak nic strasznego. Tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się kwota maksymalnego odszkodowania. Franczyza integralna jest natomiast pojęciem które informuje nas o dolnym pułapie poniżej, którego odszkodowanie nie zostanie wypłacone. W przypadku jeśli wysokość szkody przekroczy wartość franczyzy otrzymujemy pełne należne nam odszkodowanie.

2. MALEJĄCA SUMA UBEZPIECZENIA: suma naszego ubezpieczenia może maleć z dwóch przyczyn: wraz ze zwiększonym wiekiem samochodu spada jego wartość oraz w przypadku jeśli został już uszkodzony. W takim wypadku najlepiej wykupić ubezpieczenie odnawialne za niewielką dodatkową dopłatą.

3. AMORTYZACJA CZĘŚCI

4 WARIANTY ROZLICZENIA SZKODY:
   * KOSZTORYSOWA: przyznane odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej otrzymujemy na konto i we własnym zakresie musi się zająć znalezieniem warsztatu samochodowego, który zajmie się naprawą uszkodzonego auta. Niestety często się zdarza, że kosztorys sporządzany przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest rażąco zaniżony
   * SERWISOWA: uszkodzonym pojazdem zajmuje się warsztat samochodowy z którym współpracuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe i to on się już się z nim bezpośrednio rozlicza

5. WYŁĄCZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI: jest to jeden z punktów umowy z którym należy w sposób szczegółowy się zapoznać. Zawiera on opis sytuacji w których odszkodowanie nam nie będzie przysługiwało na przykład spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i narkotyków

6. TERMINY ZGŁASZANIA SZKÓD: ubezpieczyciel zastrzega sobie w zawartej umowie w jakim maksymalnym czasie możemy zgłosić dane zdarzenie w celu uzyskania odszkodowania. Najczęściej jest to termin 7 dni. W przypadku kradzieży mamy czas, aby zgłosić to w ciągu doby.